LMHOSTS aramayı Devre Dışı Bırakın yada Etkinleştirin


LMHOSTS aramayı Devre Dışı Bırakın yada Etkinleştirin
LMHOSTS (LAN Manager HOSTS file) dosyası , İnternet Protokolü (IP) adreslerini, TCP/IP protokolü üzerinden iletişim kurmak istediğiniz uzak sunucuların NetBIOS adlarına eşleyen bir metin dosyasıdır.

Windows'u kurduktan sonra, C:\Windows\system32\drivers\etc içinde Lmhosts.sam adlı bir dosya oluşturulur. Bu dosya, bu çözümleme yönteminin nasıl kullanılacağına ilişkin bir dizi talimat içeren yalnızca bir örnektir. HOSTS dosyası ile hemen hemen aynı işi yapar , farkı ise , LMHOSTS dosyasının NetBIOS adlarını IP adresleriyle eşleştirirken hosts dosyası ise TCP/IP adlarını IP adresleriyle eşleştirmektedir.

lmhosts sam dosyası

Örnek bir LMHOSTS dosyası aşağıdaki girdileri içerebilir.

172.16.6.16 	anubis
172.16.6.10 	thor
172.16.6.7 	theodore

LMHOSTS dosyasındaki her giriş, o adresle ilişkili NetBIOS adından boşlukla ayrılmış bir IP adresi içerir. Her bir girdi tek bir satırı geçmemeli ve yorumlar kare işaretiyle (#) başlamalıdır. Etki Alanı Adları ve NetBIOS adları aynı olmalıdır, ancak iki farklı konumda yapılandırılabildiklerinden çakışmalar ortaya çıkabilir. Bu nedenle, IP eşlemeleri lmhosts dosyasında saklanmalıdır çünkü bu, Windows'un ister NetBIOS ister Etki Alanı olsun, herhangi bir adı çözümlerken ilk denetlediği dosyadır.

lmhosts dosyası iceriği

LMHOSTS dosyasının bazı özellikleri HOSTS dosyası tarafından desteklenmez. Mesela ;

#PRE : Girişin önbelleğe önceden yüklenmesine ve orada kalıcı olarak tutulmasına neden olur. Normalde girdiler yalnızca ad çözümlemesi için kullanıldıklarında önbelleğe alınır ve yalnızca birkaç dakika önbellekte tutulur. #PRE Sık kullanılan ana bilgisayar adları için adres çözümlemesini hızlandırmak için kullanın .

#DOM: domain ; NT etki alanı denetleyicilerini tanımlar. LMHOSTS dosyasındaki her etki alanı denetleyicisi bir #DOM komutla tanımlanmalıdır . NT etki alanları kullanmıyorsanız, bu komut gerekli değildir.

NetBIOS gibi eski protokoller çok fazla bilgi yayınlar bu veya performans sebebiyle LMHOSTS aramayı devre dışı bırakmak isterseniz aşağıdaki yöntemlerden birini kullanabilirsiniz.

1. Adaptör Özelliklerinden LMHOST aramayı devre dışı bırakın

1. Çalıştır penceresinden aşağıdaki kodlardan birini uygulayın

ncpa.cpl
shell:::{7007ACC7-3202-11D1-AAD2-00805FC1270E}
shell:::{992CFFA0-F557-101A-88EC-00DD010CCC48}
Rundll32.exe shell32.dll,Control_RunDLL ncpa.cpl

2. Karşınıza Ağ bağlantıları gelecektir bu pencerede Ethernet veya Wi-Fi bağlantılarından birini sağ tıklayıp özellikler deyin. Açılan ekranda Internet Protokolü Sürün 4 (TCP/IPv4) kısmını seçip , Özellikler penceresine tıklayın , sonrasında açılacak olan pencerenin sağ alt köşesinde yeralan Gelişmiş butonuna tıklayıp WINS sekmesine geçiş yapın. Bu pencerede yeralan LMHOST Aramasını etkinleştir kutucuğundaki tiki kaldırırsanız LMHOSTS araması devre dışı kalacaktır.

LMHOSTS devre dışı

2. Registry ile LMHOSTS aramasını devre dışı bırakın

Aslında powershell komutarı ilede LMHOST devre dışı bırakılıp aktif edilebilir lakin registry yöntemi çok daha kolaydır. bunun için tek yapılması gereken aşağıdaki anahtara gidip

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Services\NetBT\Parameters

EnableLMHOSTS değerini değiştirmektir.

LMHOSTS araması registry değeri

EnableLMHOSTS = 1 (Etkin - Varsayılan)
EnableLMHOSTS = 0 (Devre dışı)

Elbette bu işlemi bir Vbscript ilede kolayca gerçekleştirebilirsiniz. LMHOST aramasını devre dışı bırakmak ve tekrar etkinleştirmek için sayfa sonundaki dosyayı kullanabilirsiniz.

Vbscript ile LMHOSTS u devre dışı bırak

İlk çalıştırmada LMHOSTS aramayı devredışı bırakır ikinci çalıştırmada etkinleştirir.

- Yerel ağ bağlantı özelliklerini zahmetsizce açmak Burada

- Ağ bağlantılarını açmada en kolay yöntem Burada

- Yerel Ağ bağlantımızın ip adresini bulalım Burada

- Kablolu veya kablosuz bağlantıdan birine öncelik atamak Burada

- Görev çubuğundan ağ bağlantılarını yönetelim Burada

- Kablosuz ağ bağlantımızı kolayca kapatıp açalım Burada

- Bir tıkla internetinizi kapatın Burada

- Windows 10 da Kablosuz ağ güvenlik türünü bulalım Burada

- Windows 10 da Ağ profilini Ortak veya özel yapmak Burada


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha