Windows 11 sağ tuş menüsü Windows 10 daki gibi olsun


Windows 11 sağ tuş menüsü Windows 10 daki gibi olsun
Windows 11 önizleme sürümü birçok yenilik ve düzeltme ile birlikte geldi,Yeni işletim sisteminin en dikkat çekici özelliği, Masaüstüne, uygulamalara, sürücülere, klasörlere sağ tıkladığınızda görünen yeni

sağ tıklama içerik menüsüdür. Bu menüde kullanıcıların alışık olmadığı Diğer seçenekleri göster (Shift + F10) menüsü yeralırki bunu kim akıl ettiyse Ergonomiyi katlettiği gibi kullanıcıya inanılmaz büyük bir zaman kaybına sebep olmaktadır. Oysaki Windows 11'den önce, masaüstüne sağ tıkladığınızda içerik menüsü doğrudan açılıyordu.

Windows 11 Sağ tuş menüsü

En basitinden sağ tuşunuzda ekli bulunan bir bileşene ulaşmak için her defasında Diğer seçenekleri göster kısmına tıklamanız size belirli bir süre sonra korkunç bir zaman kaybına sebep olmaya başlayacaktır. Şöyleki ; her bilgisayar kullanıcısının, masaüstü her sağ tıklaması fazladan 1 saniye kaybetmesine sebep olacaktır. Bu neden önemli? 1,3 Milyar cihaz Windows 10 kullanıyor ve Windows 11 çıktıktan bunların muhtemelen çoğu yeni işletim sistemine geçeceklerdir. 10 kişinin çalıştığı, her bilgisayar kullanıcısının günde ortalama 100 kez masaüstüne tıkladığı, her tıklamanın fazladan 1 saniye boşa harcadığı bir iş yeri düşünün.

10 x 100 = 1000 saniye (16,67 Dakika) günde Kayıp
Ayda Kaybedilen süre 30 x 1000 = 30000 saniye ( 500 Dakika = 8,33 Saat)

100 kişinin çalıştığı iş yerindeki zaman kaybını bir düşünün. Örneğin 1 milyar windows kullanıcısı sadece bu ekstra tık ile fazladan 1 saniye kaybederse, dünyanın toplamda 1,055 yılının boşa harcamasına neden olur. eğer zaman = para ise Microsoft sebep olduğu mali kaybı bir düşünün.

Windows 11 masaüstü sağ tuşunda diğer seçenekleri göster olmasın

Gelin Windows 11 sağ tuş menüsünde yeralan Diğer seçenekleri göster (Shift + F10) kısmını kaldıralım ve eskisi gibi menünün tamamını göstersin. Bunun için registryde bir küçük değişiklik yapmanız yeterlidir. Bunun için öncelikle aşağıdaki anahtara gidin

HKEY_CURRENT_USER\Software\Classes\CLSID

Bu anahtarın altında eğer ismi aşağıdaki gibi bir anahtar varsa

{86ca1aa0-34aa-4e8b-a509-50c905bae2a2}

Buna sağ tıklayıp bir alt anahtar oluşturun ve ismi de "InprocServer32" olsun. Artık tek yapmanız gereken şey Dosya gezginini yeniden başlatmak veya kullanıcı çıkışı yapıp tekrar giriş yapmaktır.

Sağ tuştan diğer seçenekleri kaldır

Dilerseniz Yönetici yetkilerinde çalıştırılmış bir Komut istemi (Cmd) den ilk komudu kullanıp  ardından kullanıcı çıkışı yapıp tekrar giriş yaparak aynı etkiyi sağlayabilirsiniz. ikinci komut varsayılana dönmek içindir.

reg add HKCU\Software\Classes\CLSID\{86ca1aa0-34aa-4e8b-a509-50c905bae2a2}\InprocServer32 /ve /d "" /f
reg delete HKCU\SOFTWARE\Classes\CLSID\{86ca1aa0-34aa-4e8b-a509-50c905bae2a2} /f

Elbette bunlarla uğraşmamak için bir tıkla sağ tuş menüsündeki diğer seenekleri kaldırıp yine bir tıkla ekleyen bir script kodladık. Buradan edineceğiniz scripti zipten çıkartıp ilk çalıştırdığınızda masaüstü sağ tuşundaki diğer seçenekleri göster menüsünü kaldıracaktır.

Windows 11 sağ tuşunda diğer seçeneği olmasın

İkinci kez tıklandığında ise Windows 11 masaüstü sağ tuş menüsünü varsayılan haline geri döndürecektir.

Windows 11 Classic Context Menu

Eğer Registry veya script ile uğraşmak yerine aynı işlemi çok daha sağlıklı yapmak için ücretsiz ve portable bir uygulamadan faydalanmak istiyorsanız , Windows 11 Classic Context Menu isimli uygulamayı sayfa sonundaki linkten indirip kullanabilirsiniz. Yazılım ilk açıldığında sağ tuş menünüzün klasik mi yoksa modern mi olduğunu tespit edecektir. Klasik menüye geçmek için ilk butona tıklayıp ardından çıkacak uyarı penceresindeki Windows Gezginini yeniden başlatmak istiyormusunuz uyarı penceresindeki Evet butonuna yıklayın.

Windows 11 klasik sağ tuş menüsü

Eğer ikinci buton olan Win 11 Varsayılan içerik menüsü stilini etkinleştir butonuna tıklarsanız Windows 11 Sağ tuş menünüz Modern (Varsayılan) haline geri dönecektir.

Modern sağ tuş menüsü

Şahsen ben Klasik , Eski içerik menüsünü tercih ediyorum.

- Windows 11 de Koyu temaya nasıl geçilir Burada

- Windows 11 de arkaplanda çalışan uygulamaları kapatın Burada

- Windows 11 de ağ bağdaştırıcılarını yeniden adlandırın Burada

- Microsoft TEAMS her açılışta otomatik olarak başlamasın Burada

- Windows 11 de Görev çubuğu simge boyutunu değiştir Burada

- Windows 11 de Wordpad yok sorununa çözüm Burada


42 Yorum Var
 1. Avatar for Velociraptor
 2. Avatar for Erhan
 3. Avatar for TRWE_2012
 4. Avatar for Velociraptor
 5. Avatar for machi
 6. Avatar for Velociraptor
 7. Avatar for fuat
 8. Avatar for Selim Naci K.
 9. Avatar for shampuan
 10. Avatar for Deniz
 11. Avatar for Velociraptor
 12. Avatar for Murat

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha