Excel saat toplamını yanlış hesaplıyor


Excel saat toplamını yanlış hesaplıyor
Microsoft excel,işyerlerindeki birçok hesaplama kaleminde büyük kolaylıklar sağlaması ile tercih edilen bir Microsoft office bileşenidir mesela Gelir gider yada Mamul müşteri karlılığı , fazla mesai ücretleri

... gibi şeylerin hesaplanmasında kullanılır.Varsayalım elinizde Çalışanların günlük olarak işe geliş - gidiş tarih ve saatlerini kaydettiğiniz bir excel tablosu bulunsun bu tabloda ; çalışanın işe başladığı saat , işten ayrıldığı saat bilgileri yeralsın aynı tablonun farklı bir sütununda da işçinin toplam çalıştığı saatleri hesaplıyor olalım bu bilgiler bize fazla mesai hesaplaması için gereklidir , gel gelelim excel, Toplam çalışma saati sütununu toplattığımızda hatalı bir sonuç vermektedir.

Excel saatleri hatalı topluyor

Üstteki tabloda turuncu sütunda yeralan saatlerin toplamlarının excelin bize verdiği rakam olamayacağı daha ilk bakışta anlaşılmaktadır, Formül kontrol edildiğinde herhangi bir anormallik göze çarpmamaktadır bunun sebebi Saat toplamının yeraldığı hücrenin biçimidir. Hatalı toplamın yeraldığı hücreye sağ tıklayıp Hücreleri biçimlendir dediğimizde , kategori altında saat in ve Tür altında da aşağıdaki gibi bir seçimin olduğunu görürürüz.

Excel saat toplamı hatası

Varsayılan olarak gelen bu hücre biçimi sebebi ile saat toplamlarında hata meydana gelmektedir. Bu durum Microsoft forumlarında da bildirilmiş olup çözüm önerisi olarak aşağıdaki tavsiye ediliyor.

Excelde saat toplamı hatalı sonuç veriyor

Hatalı sonucun yeraldığı hücrenin biçiminde değişklik yaparak bu hatayı giderebilirsiniz. Bunun için sırası ile aşağıdaki işlemleri uygulayın.

1. Hatalı toplamın bulunduğu hücreye sağ tıklayın (1) ve Hücreleri biçimlendir kısmını seçin (2)

2. Açılan hücreleri biçimlendir penceresinde isteğe uyarlanmış kısmını seçin ve Tür yazısının altında bulunan boşluğa aşağıdaki kodu girin

[s]:dd;@

Ardından Uygula ve Tamam butonlarını kullanın

Excel saat toplamı hatası giderildi

Artık excel saat toplamının bulunduğu hücrede doğru sonuç verecektir. Saat toplamında excelin neden varsayılan olarak üstte uyguladığımız format biçimini kullanmadığını kestirmek zor fakat bu bir hata gibi duruyor. Muhtemelen yakında çıkartılacak olan yeni excel sürümlerinde bu saat toplam hatası ile ilgili bir düzeltme yapacaklardır diye düşünüyorum.

- Excel de belirli bir sütuna göre sıralama yaptırın Burada

- Excel otomatik olarak belirli bir çalışma kitabını açsın Burada

- Excel de Ekle ve Sil ikonları silik çözümü Burada

- Excel de bugün formülü nasıl kullanılır Burada

- Excelde klavye yön tuşları çalışmaz oldu Burada

- Office uygulamalarını Güvenli Mod da başlatın Burada

- Excel de hücrelerdeki yazıları birleştirelim / bölelim Burada

- Excel veya Word da Pano nasıl temizlenir Burada

- EXCEL de dolu veya boş hücreleri saydıralım Burada

- vbs ile boş Word veya Excel belgesi açalım Burada


7 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha