Teyp Kasetini bilgisayara aktaralım


kesetten bilgisayara kayıt aktarmak
Bugün sıradışı bir istek aldım , 3-4 ay önce vefat etmiş olan bir yakınımızın kasette olan bir ses kaydını dijital ortama aktarıp aktaramayacağım soruldu , olur yaparım dedim gelen teyp kasetinin bantı kopuk ve

birkaç metresi de kırışık bir haldeydi , birzamanlar kasetten kasete müzik parçaları ile birhayli uğraşmış biri olarak ilk önce kasetin bantının o kırışık kısımlarını kestim ve para bandı ile kesik yeri ekledim , elimde iki adet sony wallkman bulunmasına rağmen nedendir bilinmez kaset içlerinde hareket dahi etmedi , oysa çalışabilmesi için dönmesi gerekir, bizde yıllardır sadece radyo olarak kullanılmış bir Teyp daha vardı son bir umut onda denemek istedim ve bu yazı konusu ortaya çıktı.

Teyp kasetinden bilgisayara ses aktarımı

1. Öyle çok zor bir iş olmamasına rağmen bir ara kablo gerekiyor her iki tarafıda erkek olan Jack Aux kablosu denen bir kablo (resmi aşağıda)

jack aux cable

Bende zaten vardı fakat internet üzerinden veya elektronikçilerden tedarik edebilirsiniz.

2. Bir adet Kasetçalar
3. Bir adet te laptop veya bilgisayar (Ben Lapotop kullandım)

Yapılacak işlemler

1. Kasedimizi Teybimize takıyoruz , elbette teybin düğmesi radyo kısmında ise "TAPE" kısmına alıyoruz burada bir önemli noktada Teybin sesinin nekadar açık olacağıdır  sesi asla en yükseğe almayın mümkünse çeyrek açık vaziyette veya biraz daha fazla olsun yani demek istediğim ses %40 civarı açık olsun.

Teypten bilgisayara kaset aktarımı

2. Üstte kırmızı ile işaretli kulaklık kısmına kablomuzun bir ucunu takıyoruz diğer ucunu da Laptomuzun (Bilgisayarımızın) Mikrofon girişine takıyoruz (Aşağıda kırmızı ile işaretli)

laptop mikrofon girisi

3. Sırada Bilgisyarın ses kaydedicisini çalıştırıp kayda hazır vaziyette bekletmek var bunun için aramaya "Ses kaydedici" yazmanız yeterlidir sonrasında mikrofon ikonu olan ses kaydediciyi açın (Ama henüz kaydet düğmesine basmayın)

4. Teybin başlatma düğmesine basıp hemen ardından Kaydı başlat düğmesine basalım

Kaydı başlat

ben sesi hoparlörden duymadım fakat aşağıdaki ekranda gördüğünüz gibi kaydın sorunsuz bir şekilde yürütüldüğünü görebiliyordum

teypten bilgisyara ses kaydediliyor

Üstteki resimde Kaydı durdur butonuna bastığımızda kaydı nereye kaydetmek istediğimiz soracaktır bir isim verip kaydedelim , formatı wma biçiminde olup Mp3 e kolayca çevrilebilmektedir ben Mp3 çevirmek için Buradaki portable yazılımı kullandım ve 128 Kbps lik bir çıktı elde ettim , eğer ses kalitesi sizin için önemli ise windows ses kaydedici yerine sesi direkt Mp3 şekliden kaydeden diğer yazılımlara da yönelebilirsiniz , buradaki amacım en basit şekilde bir Teyp kasedini dijital ortama aktarmaktı.


16 Yorum Var
  1. Avatar for Ömer
  2. Avatar for Şiyar
  3. Avatar for canilecanan
  4. Avatar for Velociraptor

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha