Favori web sayfanızı bir klavye tuşu ile açın


Favori web sayfanızı bir klavye tuşu ile açın
Güne başlarken bilgisayarını açanların tamamına yakını ilk olarak belirli bir veya birkaç sayfayı açıp (Mesela Online gazete , Email , facebook...) sonra varsa bilgisayardaki işlerine dönmektedirler, peki favori


web sitelerinizi açmanın en kolay yolu nedir ? eğer ekli ise bunu favorilerden (Yer imleri veya Yer işaretleri) çağırırsınız lakin eminimki çoğu kişi bunu dahi yapmaz ve hergün o adresi URL satırına yazıp ilgili web sayfasını ziyaret etmektedir , peki bunu yapmak yerine yada favorilere ulaşmak için biryerlere tıklamak yerine klavyenizdeki F1 – F12 arasındaki bir tuşa favori web sayfanızı ekleseniz ve bu tuşa basınca favori web sayfanız açılsa çok daha pratik olmazmıydı , Windows bize bu imkanı sunmaktadır , Bu yazı konumuzda konunun ayrıntıları üzerinde duracağız.

Bir klavye tuşuna veya Tuş kombinasyonuna web sayfası atayın

Bunu gerçekleştirmek için İnternet explorere ihtiyacımız var fakat tuş otomatik olarak her tarayıcı için gecerli olacaktır , normalde bir kısayola klavye tuşu bağladığınızda o kısayol masaüstünden silinince klavyenizdeki kısayol tuşları da işlevlerini yitirirler , aşağıda anlatacağımız yöntemde ise böyle bir risk bulunmamaktadır, gelelim adımlarına :

1. Varsayalım klavyenizdeki F1 - F12 arasındaki tuşlardan birine favori web sitenizi  bağlamak istiyorsunuz. Yani bu tuşlardan birine bastığınızda web sayfası açılsın istiyorsunuz. Öncelikle yazının sonundaki indirme linkinden internet exploreri bir tıkla çalıştıracak VBscripti edinin ve zipten çıkartıp çalıştırın.

2. İnternet explorer açıldığında Adres satırına favori web sayfasınızın URL sini yapıştırın ve sayfa açıldıktan sonra Ctrl + D tuşlarına basıp sık kullanılanlara ekle penceresinin gelmesini sağlayın , aşağı açılır menüden oluşturma yerini "Sık kullanılanlar çubuğu" olarak belirleyin ve Ekle butonuna tıklayın.

Web sayfasını sık kullanılanlara ekle

3. Böylece ilgili sayfayı favorilerinize eklemiş oldunuz. Eğer sayfayı Sık kullanılanlar çubuğuna eklemediyseniz, Klavyedeki Alt tuşuna basarak internet explorer Sık kullanılanlar menüsüne ulaşabilirsiniz ve bir klavye tuşuna bağlamak istediğimiz sayfayı (sordum.net) sağ tıklayıp özellikler diyelim

Favori web sayfası özellikleri

4. Karşımıza gelen ekranda bizim için önemli olan kısım : "Kısayol tuşu kısmıdır" buraya fare ile bir kez tıklayıp F1 – F12 tuşlarından birine basalım ve ardından Uygula ve Tamam butonlarını kullanalım (ben sordum.net için F8 i seçtim) , eğer bir tuşa kombinasyonu atamak isterseniz herhangi bir harfe tıklayın böylece Ctrl + Alt + Bastığınız harf şeklinde bir kısayolunuz olacaktır.

Favori web sayfası kısayol tuşu

İnternet exploreri kapatabilirsiniz. Arık klavyenizdeki ilgili tuşa yada Tuş kombinasyonuna bastığınızda (örneğimizde sordum.net için F8 dir), anında favori web sayfanız açılacaktır. Varsayılan tarayıcınızın hangisi olduğunun önemi yok , Ayarı internet explorerde yapmış olsak bile klavye tuşuna bastığınızda ilgili sayfa varsayılan tarayıcınızda açılacaktır. İnternet Explorere ekleyip kısayol ile açtığınız web sayfasını internet explorerdeki favorilerden kaldırırsanız. klavye tuşuna veya kısayoluna tıkladığınızda aşağıdaki gibi bir hata verecektir. Bu sebeple favorilere eklediğiniz Web sayfasını kaldırmayın.

İnternet kısayolunun hedefi geçerli değil

NOT: Eğer seçtiğiniz bir F tuşu, bastığınızda favori web sayfanızı açmıyorsa , Web sayfasını bir sonraki F tuşunu atamayı deneyin çünkü bazı tuşlara klavye kısayolu atansada özelliğini korumaya devam edebiliyor.

- Script dosyası ile web sayfası açın Burada

- Windows 10 Başlangıç ekranına web sayfası veya URL ekleme Burada

- Chrome de yanlışlıkla kapatılan pencereyi tekrar açalım Burada

- Windows Güvenlik duvarı ile Ip yada web sayfası yasaklama Burada

- Favori websayfalarınızı görev çubuğuna ekleyin Burada

- Powershell komutu ile Web sayfası yasaklayın Burada

- Cromium Edge de İnternet Explorer Modunu etkinleştirin Burada

- Komut istemi (Cmd) ile websayfası nasıl yasaklanır Burada

- Google chrome Yer işaretleri çubuğunu gizleyelim Burada

- URL Disabler ile Kolayca web sayfası engelleyin Burada

16 Ocak 2016 tarifli başlık güncellendi


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for shampuan
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Kaan

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha