Varsayılan sistem dili bilgisi nasıl bulunur


Varsayılan sistem dili bilgisi
Bundan sanırım 15 yıl kadar önceydi ve kuzenim evine yeni internet bağlantısı almıştı gel gelelim internete bağlanabilmesi için bir uygulama yüklemesi gerekiyordu. Berlindeydik ve kuzenimde

Türkçe Windows vardı oysa internet bağlantısı için gerekli yazılım , işletim sistemi dil kontrolü yapıyordu ve eğer Windows diliniz almanca değilse yüklenmiyordu , tam saçmalık bu sorunu aşabilmemiz için ise Windows dil ayarlarının hangi registry kaydında yeraldığını bilmemiz gerekiyordu. Yine benzeri şekilde Program yazanların registrydeki dil ayarının saklandığı anahtarı bilip burayı kontrol ettirerek birden fazla dil desteği bulunan yazılımlarını otomatik olarak kullanıcının işletim sistemi dilinde görüntülemeleri içinde yine bu registry kaydına ihtiyaçları bulunmaktadır.

Windows görüntüleme dili bilgisinin registrydeki yeri

Windows , dil paketlerini kullanarak görüntüleme dilini değiştirmeyi destekler yani ; Kısıtlı kullanıcı 1 , ingilizce dilinde windows kullanırken , Kısıtlı kullanıcı 2 Almanca dilinde ve kısıtlı kullanıcı 3  Türkçe arayüzlü bir Windows kullanabilir. (Single language hariç). Kullanıcı arabiriminin varsayılan dili (sistem dili), Windows 'un kurulumu sırasında kullanılan dildir. Kurulum sırasında ve kurulumdan hemen sonra Windows , mesajları, düğmeleri ve menüleri göstermek için bu dili kullanır. Geçerli Windows sürümü MUI'yi destekliyorsa, kullanıcı bir dil paketi yükleyerek bu dili başka bir dille değiştirebilir. Windows ta varsayılan sistem dilinin ne olduğunu görmek için Yönetici yetkilerinde çalıştırılmış bir Cmd açın ve aşağıdaki komutu yazın veya kopyalayıp yapıştırın:

dism /online /get-intl

Karşınıza aşağıdaki gibi bir çıktı gelecektir.

Windows dilini veren komut

Üstteki resimde, varsayılan sistem dilini ve tüm kurulu dilleri bulacaksınız. Aynı işlemi Powershell komutu ile yapmak isterseniz aşağıdaki komutu kullanmanız gerekir.

[CultureInfo]::InstalledUICulture

Karşınıza aşağıdaki gibi bir çıktı gelecektir.

Powershell komutu ile varsayılan dili bul

Kullanıcının Windows dilini saklayan registry anahtarı aşağıdakidir.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\ControlSet001\Control\Nls\Language

Bu anahtara gittiğimizde aşağıdaki gibi bir görüntü ile karşılaşırız.

Registry de Windows sistem dili

Burada yeralan "InstallLanguage" anahtarındaki değeri "0407" (Almanca) değeri ile değiştirip , illa da Almanca Windows dili isteyen yazılım kurulabilir ardından registry anahtarı tekrar varsayılan değerine geri döndürülebilir. Aşağıda bazı dillerin değerlerini görüyorsuuz.

0409 - English (US)
0809 - English (Britain)
0407 - German
040C - French
041F - Turkey

Peki ama buradaki "041F" kodu Türkçeyi temsil ediyor , tüm diğer ülke kodlarını Sayfa sonundaki linkten indireceğiniz listeden bakabilirsiniz.

Windows Klavye dili bilgisinin registrydeki yeri

Birden Fazla Klavye dili

Klavye dili Windowsun varsayılan dilinden farklı olabilir , mesela Yurt dışında yaşayan biri Almanca Windows kullanırken USB den harici bir Türkçe klavye takıp klavye dilini Türkçe yapabilir. Kullanılabilir diller aşağıdaki registry anahtarında yeralmaktadır.

HKEY_CURRENT_USER\Keyboard Layout\Preload

Anahtar bende aşağıdaki gibi bir görüntü sunuyor.

Registryde klavye dili

"041F" nin anlamına sayfa sonundaki linkte verdiğimiz tablodan bakabilirsiniz. Bunların dışında birde aşağıdaki anahtar , bölge , dil ... gibi birçok bilgiyi barındırmaktadır.

HKEY_USERS\.DEFAULT\Control Panel\International

mesela üstteki anahtar altında yeralan Locale REG_SZ değeri yine Windows varsayılan klavye dilini bize vermektedir. Windows Görüntüleme dili penceresini çalıştırdan açmak için aşağıdaki kodu kullanmanız yeterlidir.

%SYSTEMROOT%\System32\control.exe intl.cpl,,2

Böylece Dil Tercihlerinizi yapacağınız pencere direkt olarak karşınıza gelecektir.

- Klavye dili kendi kendine değişmesin Burada

- Klavye aniden farklı karakterler yazmaya başladı Burada

- Görev çubuğundaki dil simgesi kayboldu Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Nixdorf
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Kemal

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha