Yanlışlıkla uygulama Penceresi kapatmaya son


Pencere kapatma butonu iptal olsun
Bazı yazılım üreticileri kodladıkları faydalı yazılımlarla kulanıcıların işlerini kolaylaştırırken , yaptıkları basit hatalarla programların kullanımlarını zorlaştırabilmek tedirler , hernedense bazı sistemlerde


Skype sohbet yazılımı sağ üst köşedeki çarpı ikonuna kazara tıklandığında görüşmeyi sonlandırmaktadır oysaki aynı eylem bazı sistemelerde skypeyi simge durumuna alır , muhtemelen ayarlardan değiştirilen bu davranış her yazılımda kullanıcıya bu imkanı vermez mesela İşyerinde çalışırkan yanlışlıkla bir yazılım penceresini kapatanlarınız çok olmuştur eğer yazılım ağda çalışan ve diğer bilgisayarlarla bağlantılı bir yazılım ise tekrar açılması birkaç dakika dahi sürebilmektedir. Bu ve benzeri durumlardan kaçınmak için küçük bir uygulamadan faydalanabilirsiniz.

No Close yazılımı ile pencereleri kazara kapatmayın

Yazılım açık kaynak kodlu Ücretsiz ve Portable bir uygulamadır. Yazının sonundaki anasayfasından indirdikten sonra zipten çıkartıp "NoClose.exe" dosyasını çalıştırdığınızda eğer arayüzü ekrana gelmediyse kendini simge durumuna küçültmüş olabilir , nedense bende windows 10 da bu şekilde davrandı. Saatin yanındaki Gizli simgeleri göster ikonuna tıklayıp açılan yerden NOClose ikonuna sağ tıklayıp arayüzünü görünür yapabiliriz.

noclose simge

Arayüzünde herhangi bir ayar sunmaz fakat en üstte nasıl kullanılacağını açıklar mesela o anda aktif olan bir pencerenin kırmızı çarpı işartli olan kaptma ikonunu pasif hale getirmek için "Ctrl ve 1" klavye tuş kombinasyonunu kullanmamız gerekir

No Close Arayüzü

Kapatma butonunu tekrar aktif edebilmek için yine aynı tuş kombinasyonu kullanılmalıdır. Mesela aşağıdaki resimde NoClose ile bir yazılım penceresindeki kapatma butonunun nasıl pasif hale getirildiği görülmektedir. Bu özellik çocukların bilgisayar başındayken ikide bir uygulama pencerelerini kapatmasını engellemek açısından da faydalı olacaktır.

Kapatma butonu yok

Peki varsayılan Ctrl + 1 tuş kombinasyonunu değiştirmek istersek ne yaparız diye aklından geçirenler olduysa yazılım bunun içinde seçenek sunmuş , yine saatin yanındaki simgesine sağ tıklayıp seçenekler dersek karşımıza aşağıdaki gibi bir ayarlar ekranı açılacaktır.

NoClose ayarlar

Bu ekranda üst boşluktayken klavyemizde yeni bir tuş kombinasyonuna basıp , pencerelerin kapatma ikonunu yoketmek ve geri getirmek için yeni bir tuş kombinasyonu belirleyebiliriz ilaveten pencerenin alt kısmında tikli halde gelen kurallarda da değişiklk yapabilriz mesela :

Yazılım başlatıldığında kaptma ikonunu devre dışı bıraksın
Windows Pencereyi oluştururken kapatma ikonu devre dışı olsun
Yazılım kapatılırken , pencere kapatma ikonu aktif hale getirilsin

Bunlardan dilediğimizin tikini kaldırıp yazılımın davranışını değiştirebiliriz. Genel olarak bakıldığında sıra dışı ve ilginç bir yazılım olduğunu söyleyebilirim. Kaynak kodlarının verilmiş olması yazılımı türkçeleştirmede kolaylık sağlayacaktır. Tarafımızdan türkçeleştirilen sürümümü Buradan edinebilirsiniz. (Paketlemeden kaynaklı birkaç yanlış uyarı mevcuttur.Dosya Temizdir)

- Windows 10 pencereleri yan yana göstersin Burada

- Chrome de yanlışlıkla kapatılan pencereyi tekrar açalım Burada

- Windows 10 da Anlık görünüp kaybolan pencere Burada

- Chromede Pencere içinde Pencere özelliği Burada

- Pencereler otomatik olarak boyutlandırılmasın Burada

- İstediğiniz pencere en üstte kalsın Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Akın Tunç

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha