NetSetMan ile Ağ ayarları arasında kolayca geçiş yapın


NetSetMan ile Ağ profillerini yönet
Eğer dizüstü bilgisayarınız ile işyerinde ve evde farklı yerel ip adresleri ve/veya Dns ayarları kullanmak zorundaysanız , her seferinde ilgili ayarları manuel girmenin zorluğuna katlanmak zorundasınız


demektir. Önceki makalelerimizin birinde bu işlemi kolaylaştırıcı cmd komutları paylaşmıştık Burada , Eğer bu konuda kullanabileceğiniz bir yazılım arıyorsanız yıllardır bu işi gerektiği gibi yapan NetsetMan uygulamasını deneyebilirsiniz. Yazılmı ilk defa sizlere 2010 yılında tanıtmıştık lakin sonrasında birçok sürüm çıktığı için konuyu bu başlık ile yenilemiş olalım.

NetsetMan bir ağ ayarları yöneticisidir ve Windows'ta , IP adresi, alt ağ maskesi, varsayılan ağ geçidi, DNS sunucusu ayarı... gibi farklı ayarları içeren 6 farklı profil oluşturmanızı ve bunlar arasında kolayca geçiş yapmanızı sağlar , Ücretsiz ve Portable olarak kullanılabilen yazılımın ücretli sürümü de mevcuttur. Gelelim kurulum ve kullanımına :

NetSetMAn portable olarak nasıl kullanılır

Sayfa sonundaki indirme linkinden kurulum dosyasını indirdikten sonra kurulum adımlarına geçin ileri butonu ile sonraki adımlara geçerken karşınıza Installation Type ekranı gelecek. Bu ekranda Extract Files kısmını seçer ve ileri derseniz Dosyaları nereye çıkartacağını soracaktır, böylece NetSetMan ı portable olarak kullanabilirsiniz.

NetSetMan portable nasıl kurulur

NetSetMan klasörü içindeki "netsetman.exe" uygulamasını çalıştırırsanız karşınıza yazılım arayüzü gelcektir. Diyelimki işyerinde kullandığımız ip adreslerini yeni bir profil olarak kaydedeceğiz,

1. Öncelike aşağı açılır menüden Ethernet , Wi-Fi, Bluetooth... gibi ağ kartlarından birini seçiyoruz (1)

2. Ardından IP & Gateway kısmına tik koyuyoruz ve eğer belirli bir ip yapılandırması kullanıyorsak "Use the following IP adress" kısmına tik koyuyoruz , son olarak boşluklara ip adresi bilgilerini giriyoruz. (2)

NetsetMan Arayüzü

3. Sağ üst köşedeki Activate: Profile 1 butonu ile ayarlarımızı etkinleştiriyoruz. Aşağıdaki gibi bir arayüz kısa süreliğine görünecektir.

NetsetMan profili aktifleştirildi

Böylece belirlediğimiz yerel ip adreslerini içeren Ağ profili devreye girmiş oldu , gidip kontrol ettiğimizde ayarların başarılı şekilde uygulandığını görüyoruz.

Yerel ip adresi atandı

Aynı adımlarla mesela Otomatik olarak bir IP adresi al , DNS sunucu Adresini otomatik olarak al kısımlarının işaretli olduğu bir profil daha oluşturabiliriz veya farklı IP adreslerini veya DNS leri içeren farklı bir bir Profil daha oluşturabiliriz. Profil sayısını arttırmak için ise klavyenizdeki Ctrl + N klavye kısayolunu kullanabilir veya sol üstte bulunan Artı ikonunu kullanabilirsiniz. Tüm profillerinizi oluşturduktan sonra bunlar arasında kolay geçiş sağlamak için ise sağ alt köşede yeralan saatin solundaki Program ikonuna sağ tıklayıp buradan Profiller arasında kolay geçiş sağlayabiliriz.

NetsetMan Profiller arası geçiş

Şahsen ben farklı ağ profilleri arasındaki geçişi ya komut dosyası veya registry yedekleri ile halletmeyi tercih ederim fakat illa da yazılım kullanmak isteyenler için NetsetMan uygulaması oldukça işe yarar bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır. Yazılımın diğer faydalı özelliklerini kurcalayarak bulabilirsiniz , üstte sadece ana işlevi açıklanmıştır.

- DNS ayarlarınızı Programsız yedekleyin Burada

- Yerel ip ve Dns ayarlarınızı komutla değiştirin Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Metin S

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha