Web sayfalarındaki video reklamlarını engelleyin


video reklamları nasıl engellenir
Web siteleri reklamlardan para kazanmaktadır ve gelir olmazssa bir yayının devam etmesi oldukça zor gel gelelim ziyaretçiyi rahatsız edici şekilde reklam gösterimi yapmak kısa vadede geliri arttırsada orta


ve uzun vadede ziyaretçileri kaçıracaktır. Mesela döviz kurlarını takip ettiğim bir web sayfasında sebebini anlayamadığım bir şekilde bu tarz bir reklam gösterimine başlanmış sol alt köşede Türkçe dahi olmayan bir video reklamı gösteriliyor. bunu güç bela kapatsanız bile sağ taraftaki kaydırma çubuğunu aşağıya doğru indirdiğinizde aynı videonun daha büyük boyutlardaki hali ile karşılaşıyorsunuz ve kendiliğinden oynuyor.

Web sitelerinde video reklam

Bu gizli video bize ilgili sitenin yönetici veya sahiplerinin hile yolu ile gösterim veya oynatma bazlı video reklamlarından para kazanmaya çalıştıklarını gösteriyor ki bence bu tarz reklamlar ile devam edebilme şansları hemen hemen hiç yok. Peki bu tarz reklamların ziyareçiye zararı nedir ? Eğer sayfayı mobil ziyaret ediyorsanız geri planda sürekli video akışı olduğundan mobil kotanızın çok daha çabuk tükenmesine sebep olacaktır keza yine bu sayfayı hergün defalarca ziyaret ediyorsanız normal internet kotanızdan aylık ekstradan 10 - 20 GB tan fazla verinin bilginiz dışında tüketilmesine sebebiyet verecektir.Peki kendini uyanık sanan ve sayfalarında kullanıcıyı rahatsız eden video reklamları gösterenlere karşı neler yapılabilir ? aşağıdaki makalemizde bu konuya açıklık getirmeye çalışacağız.

U block Origin istenmeyen video reklamlarını engelleyelim

U block origin açık kaynak kodlu (GPLv3) ve geniş spektrumlu bir engelleyicidir. Bu eklentiye basit bir reklam engelleyici demek cidden haksızlık olacaktır, kullanıcı sayısı 10 Milyondan fazladır özelliği sistem kaynaklarını oldukça az kullanmasıdır.Gelelim kurulum ve kullanımına:

Sayfa sonundaki linkten U blok Origin eklentisini tarayıcınıza kurun , ben örnek olması açısından Google chromeyi tercih ettim. Eklenti ikonu kendini sağ üst köşeye atacaktır. artık bir web sayfasını ziyaret ettiğinizde eklenti ikonunda engellenen bileşen sayısının gösterildiği bir rakam belirecektir buraya tıkladığınızda U blok origin engellemesini ilgili sayfa için devre dışı bırakabileceğiniz bir buton yeralır (Kapat butonu) bu butona tıklayıp o sayfadaki engelemeyi kaldırabilirsiniz.

U block origin engelledi

Web sayfalarındaki video reklamları için ise aşağıdaki ayarları yapmanızı tavsiye ederim ;

1. U block origin eklentisine sağ tıklayın ve Seçenekler kısmına gidin
2. Açılan sayfada Süzgeçlerim sekmesini açıp aşağıdaki kodu yapıştırın

*##video

Üstteki ayardan sonra süzgeçlerim sekmesi aşağıdaki gibi görünecektir

U block origin süzgeçler

Beyaz liste kısmında engellemeden hariç tutulan web siteleri yeralmaktadır , Bir web sitesindeyken U block origin ikonuna tıkladıktan sonra açılan penceredeki Kapatma ikonuna tıkladığınızda ilgili web sitesi beyaz listeye ilave edilir.

ublock origin beyaz liste

Yaptığım denemelerde Üstteki ayarı uyguladıktan sonra web sayfalarındaki Video reklamları tamamen engellendi.

- Google Chrome reklam engelleyici ayarları Burada

- AdMuncher reklam engelleme programı artık ücretsiz Burada

- Reklam engelleyicilerin web sitelerine olumsuz etkileri Burada

- Firefox bütün istenmeyen Popupları engellesin Burada

- Firefox reklam pencerelerini engellemiyor sorununu çözelim Burada

- Opera Kripto Para Madencilik Koruması Burada


21 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for eskiüye
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for handsome
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for handsome
  7. Avatar for taba
  8. Avatar for handsome
  9. Avatar for Velociraptor

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha