Windows ta Programsız Pdf dosyası bölün


Windowsta Programsız pdf dosyası böl
Bilindiği üzere Windows da yeralan EDGE tarayıcısı ile PDF dosyalarını rahatlıkla görüntüleyebiliyoruz. peki ama diyelimki elimize Pdf formatında bir dergi geçti ve bazı sayfaları sizin için oldukça değerli

bilgiler içeriyor , herkes gibi hemen bir pdf yazılımı ararsınız ve tercihiniz de muhtemelen ücretsizden yana olacaktır. Yazılımı ararken birçok demo uygulama indirip sisteminizde denemek zorunda kalacaksınız hatta yanıltıcı sitelerden zararlı bulaşma tehlikesi atlatanlarınız dahi olacaktır oysaki Windows 11 ve 10 da bunların hiçbirine gerek yok , Pdf yi EDGE tarayıcısında veya kullandığınız diğer bir tarayıcıda açıp istediğimiz sayfa veya sayfaları Pdf dosyasından alabiliriz.

Ben genellikle Almanca dergileri Pdf formatında indirip ipuçlarından işe yarayanlarını Türkçeleştirdiğim için örneğimi bu konu üzerinden vereceğim . Elimde Chip isminde bir dergi var ve bu derginin 30. sayfasını 32. ve 42. sayfalarını almak istiyorum işte nasılı

PDF dosyasının istediğiniz sayfalarını kaydedin

Ben Pdf dosyalarını görüntülemek için Sumatra Pdf kullanıyorum ama sizin ek bir yazılım kullanmanıza gerek yok , eğer varsayılan PDF görüntüleme yazılımınız EDGE değilse PDF ye sağ tıklayıp birlikte aç kısmından EDGE yi seçin.

Pdf önizleme

a) PDF dosyası EDGE üzerinde görüntülendiğinde Klavyenizdeki Ctrl ve P tuşlarına birlikte basın.

b) Karşınıza PDF yazdırma penceresi gelecektir burada birkaç ayar yapmanız gerekiyor.

1. Yazıcı kısmı Microsoft Print to Pdf olmalıdır. Eski bir tarayıcıdaysanız ve varsa Yönlendirme Dikey olarak kalmalıdır.

2) Hemen alt kısımda yeralan bölüme hangi sayfayı kaydedecekseniz onu yazmanız gerekiyor mesela sadece 30. sayfayı kaydedecekseniz bu boşluğa sadece 30 yazın.

3) Yazdır butonuna tıklayın.

Pdf yi bölelim

Eğer birden fazla sayfa kaydedecekseniz boşluğa aralarında virgül olacak şekilde 30,32,42 yazarsak bu üç sayfayı kaydedecektir, eğer belirli bir aralığı kaydedecekseniz araya kesme işareti koymanız gerekir mesela ; 1-3 yazarsanız birden Üçe kadar olan sayfaları kaydedecektir.

3. Yazdır butonuna tıkladığınızda nereye kaydetmek istediğinizi soran bir pencere açılacaktır.

Pdf kayıt yeri

Bir isim verip Kaydet butonuna tıkladığınızda belirttiğiniz sayfaların Pdf dökümanından alınarak bunlardan yeni bir Pdf dosyası oluşturulduğuna şahit olacaksınız. Yeni Pdf dökümanını açtığınzda sadece belirttiğiniz sayfaları içerdiğini görebilirsiniz. Her sayfayı ayrı ayrı kaydetmek için Aralık kısmına sadece tek rakam giriniz. Bu arada şunu da hatırlatmakta fayda görüyorum orjinal Pdf dosyası herhangi bir değişikliğe uğramayacaktır , yani ne üzerine yazdırılır nede kaydettiğiniz sayfalar oradan silinir. Normalde EDGE tarayıcısını kullanmam lakin içerdiği bazı özellikler sayesinde artık arasıra da olsa işime yarayacaktır.

- Windowsta bir resmi Pdf ye çevirelim Burada

- Word dosyalarını toplu halde Pdf formatına çevirelim Burada

- Pdf dosyalarını resim formatına dönüştürün Burada

- Word dosyasını Pdf olarak kaydedip şifre koymak Burada

- Excel dosyalarını toplu halde Pdf formatına çevirelim Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Yaşar
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Nazlı

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha