Bir Programı klavye kısayolu ile başlatın


Bir programı klavye kısayolu ile başlatın
Hernekadar artık dokunmatik ekranlar yaygınlaşsada klavyelerin daha uzun süre Bilgisayarların ana bileşenlerinden biri olmaya devam edeceğini tahmin etmek güç değil Eğer herhangi bir sebeple sık Kullandığınız

programlara klavye kısayolları atamak istiyorsanız bunu herhangi bir uygulama kullanmadan gerçekleştirebilirsiniz , böylece mesela en sık kullanılan yazılımlardan biri olan tarayıcınızı bir klavye tuş kombinasyonu ile açabilirsiniz Örnek olması açısından Google chrome ye bir klavye tuş kombinasyonu atayacağız bunun için Öncelikle:

1. Masaüstündeki Google Chrome ikonunu sağ tıklıyoruz ve Özellikler diyoruz.
2. Açılan ekranda Kısayol tuşu kısmına fare ucumuzla tıklıyoruz

Chrome ye klavye kısayolu

3. klavyemizdeki herhangi bir tuşa basıyoruz , mesela ben birbirlerine konum olarak yakın diye "A" tuşunu tercih ettim eğer klavyenin üst kısmında yeralan F tuşlarından birini tercih ederseniz tek tuş atamış olursunuz mesela (F4) burada dikkat edilmesi gereken nokta her F tuşuna atanan kısayolun çalışmayabileceğidir.

Chromeye klavye kısayolu atandı

Eğer Multimedya bir klavyeniz varsa üst kısmında bulunan Multimedya tuşlarından birini atamayı deneyebilirsiniz bunun için kısayol tuşu boşluğuna bir kez tıklayıp seçtiğiniz multimedya tuşlarından birine tıklamanız yeterlidir , Bu yöntem her tür kısayol için uygulanabilir mesela Programları bu şekilde Klavye tuş kombinasyonu ile açabileceğiniz gibi Klasörlerin kısayollarına da uygulayabilir ve hatta dosyaların da önce kısayollarını oluşturup sonra bu yöntemi uygulayıp dosyaları da klavye tuş kombinasyonuna basıp açabilirsiniz. Klavye kısayolu atarken sadece tek bir rakam da atayabilirsiniz bunun için klavyenin sağ tarafında bulunan rakamlardan bir tanesini kullanmanız yeterlidir.

Programa rakam klavye kısayolu

Eğer harflerin üzerindeki rakamlardan birini kullanırsanız bu durumda tuş kombinasyonunuz Ctrl + Alt + 8 olacaktır. Yine sağ tarafta bulunan rakamların yanında bulunan / , * , - , + gibi işaretleri de tek tuş olarak kullanabilirsiniz.Elbette rakamların kullanılması , mesela bir yazı yazarken veya hesap makinasında toplama çıkarma yaparken sorunlara yolaçacak ve Artı (+) işaretine tıkladığınızda buraya bağlanmış olan uygulama açılacaktır. Eğer favorilerinizde bulunan bir sayfayı kısayol ile açmak isterseniz nasılını sayfa sonundaki linklerde bulabilirsiniz.

- Favori sayfanızı Bir klavye tuşu ile açın Burada

- Vbs de klavye tuş kombinasyonları Burada

- Kısayol Simgelerinde Kalkan işareti olmasın Burada

- Windows 10 da Aygıtlar ve Yazıcılar kısayolu oluşturmak Burada

- Masaüstü ikonlarındaki kısayol ok simgesini kaldıralım Burada

- Başlat klasörüne kolayca kısayol oluşturalım Burada

- Hyper-v Yöneticisi ve sanal makinalar için kısayol Burada


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha