Dosya gezginini yükseltilmiş ayrıcalıklarla çalıştırın


Dosya gezgini yüksek ayrıcalıkla çalışsın
Dosya gezginini yönetici olarak çalıştırmak birçok durumda işleri kolaylaştıracaktır çünkü normal yetkilerle çalıştırılmış bir dosya gezgini ile sistem dosyalarına veya farklı bir kullanıcı hesabı altında


oluşturulmuş dosyalara da müdahale edemezssiniz, yetkinizin olmadığını farkedersiniz oysa yükeltilmiş ayrıcalıklarla çalıştırılmış bir dosya gezgininde erişim izninizin olmadığı dosyaları değiştirebilirsiniz. Normalde Dosya gezginini Yönetici yetkileri ile çalıştırmak istediğinizde , Önce çalıştırdan aşağıdaki komutu verir.

%WINDIR%

Ardından açılan Windows klasöründe yeralan explorer.exe ye sağ tıklar yönetici yetkilerinde çalıştırırsınız yada masaüstüne kısayolunu oluşturup ardından bu kısayola sağ tıklar Özellikler der ve Kısayol sekmesinde yeralan Gelişmiş kısmındaki Yönetici olarak çalıştır kısmına tik koyup Uygula ve Tamam butonlarını kullanırsınız.

Yönetici olarak çalıştır

Malesef Windows 11 de bu işe yaramayacaktır çünkü Microsoft, 23H2 ve üzeri sürümlerde explorer.exe nin yönetici ayrıcalıklarını kontrol eder ve Yükseltilmiş işlemi sonladırarak bunun yerine normal haklara sahip yeni bir işlem başlatır. Bu kontrolü devre dışı bırakmak için ise çalıştırdan aşağıdaki komutun kullanılması gerekir.

explorer.exe /nouaccheck

Fakat üstteki komutun çalışabilmesi için Registryde bir değişiklik yapılması gerekmektedir. Windows 10 da ise registry de herhangi bir düzenlemeye gerek olmadan komut çalışacaktır.

Dosya gezgini normal ayrıcalıklarla çalışıyor

Dosya gezginini yükseltilmiş ayrıcalıklarla çalıştıran işlemler

Dosya gezgininin hangi yetkilerle çalıştığını üstteki resimdeki gibi görebilmeniz için Görev Yöneticisinde Burada anlatılan ayarı yapınız, ardından aşağıdaki adımları uygulayın.

1. Aşağıdaki registry anahtarına gidin.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon

2. Sağ tarafta bulunan "AutoRestartShell" DWORD değerine çift tıklayın ve değer verisini "0" olarak değiştirin.

AutoRestartShell

3. Dosya Gezginini açmak için Klavyenizdeki Ctrl + Shift + Esc klavye tuş kombinasyonunu kullanın ve Listede , Dosya gezginini bulun ardından Sağ tıklayıp Görevi sonlandır deyin ve Tamam butonu ile işlemi onaylayın.

Dosya gezgini görevi sonladır

Bu işlem Dosya gezginini durduracak ve görev çubuğu ile masaüstü kaybolacaktır.

4. Görev Yöneticisi'nde Yeni görevi çalıştır'a tıklayın (1) ve ardında Yeni görev oluştur iletişim kutusuna explorer.exe /nouaccheck yazın (2). Son olarak Bu görevi yönetici ayrıcalıkları ile oluştur kutucuğuna tik koyun (3).

Görevi yönetici ayrıcalıkları ile çalıştır

İşlemler bukadar artık Dosya gezginini çalıştırıp Görev yöneticisindeki yükseltilmiş sütununu kontrol edebilirsiniz.  Çalıştır iletişim kutusunu açmak için Win + R tuşlarına basarsanız, başlattığınız her şeyin yönetici ayrıcalıklarıyla çalışacağını söyleyen "Bu görev yönetim ayrıcalıkları ile oluşturulur" diyen yeni bir metin mesajı göreceksiniz.

Görev yönetici ayrıcalıkları ile oluşturulur

Yükseltilmiş yetkili Dosya Gezgini ile işiniz bittiğinde, Windows'tan kullanıcı çıkışı yapın ve tekrar oturum açın. Böylece Dosya gezgini her zamanki gibi varsayılan ayrıcalıkları ile çalışmaya başlayacaktır. İşletim sistemi için bir güvenlik riski oluşturduğundan, Dosya gezginini uzun süre yüksek erişim haklarıyla çalıştırmamanız tavsiye olunur.

- Windows 11 de eski Dosya gezginini kullanın Burada

- Dosya gezgini istediğiniz konumu açsın Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Kaan

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha