Güç düğmesinde Bilgisayarı kapat ve yeniden başlat olmasın


Güç düğmesinde Bilgisayarı kapat olmasın
Bazı durumlarda bilgisayarınızın güç düğmesi yardımı ile kapatılmasını istemeyebilirsiniz , varsayalım kullanmaları için küçük yeğenlerinize bilgisayarınızı oyun oynasınlar diye verdiniz ve ama geri planda da


büyük boyutlu bir dosya indiriyorsunuz , siz de bir süreliğine dışarıya çıkacaksınız çocuklardan birinin de güç düğmelerindeki bilgisayarı kapat veya yeniden başlat butonlarına tıklamak gibi bir huyu olsun , bu gibi bir durumda Güç düğmesinde Bilgisayarı kapat ve yeniden başlat özelliğinin görünmemesini tercih edebilirsiniz. Elbette bu iki özelliği yasaklamak için çok farkı sebepleriniz de olabilir , peki ama bu yasaklamayı nasıl uygulayacaksınız. Aşağıdaki makalemizde Bir registry kaydı veya script yardımı ile bu işin nasılını açıklamaya çalışacağız.

Güç düğmesi kullanılarak Bilgisayar Kapatılamasın veya yeniden başlatılamasın

Windows ikonuna tıkladığınızda açılan pencerede kullanıcı isminizin hemen karşısında Güç düğmesi yeralır buraya tıkladığınızda da sırası ile aşağıdaki özellikler sıralanır.

1. Bilgisayarı kapat
2. Yeniden başlat

Güç düğmesi seçenekleri

Kapat ve Yeniden başlat ı yoketmek için aşağıdaki registry kaydını kullanmak yeterlidir.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Policies\Explorer]
"NoClose"=dword:00000001

Ardından Dosya gezginini yeniden başlatırsanız veya kullanıcı çıkışı yapıp tekrar giriş yaparsanız yada Bilgisayarı yeniden başlatırsanız sonrasında güç düğmesine tıkladığınızda karşınıza ; Şu anda Hiçbir güç seçeneği kullanılamıyor uyarısı çıkacaktır.

Hiçbir güç seçeneği kullanılamıyor

Registry ile uğraşmak yerine bir tıkla aynı işlemi gerçekleştirmek ve Dosya gezginini otomatik olarak başlatmak için Sayfa sonunda sizler için kodladığımız scripti kullanabilirsiniz. Zipten çıkarttıktan sonra "kapat_yok.vbe" dosyasını çift tıklayın.

Güç seçeneklerini devre dışı bırakın

Dosya gezgininiz yeniden başlatılacak ve Güç düğmesindeki Bilgisayarı kapat ve Yeniden başlat özellikleri kaybolacaktır. Eğer aynı scripti bir kez daha çalıştırırsanız Güç düğmesi varsayılan özellikleri geri gelecektir. Elbetteki Bilgisayarlardaki Açma/Kapatma düğmesine 10-15 sn basılı tutarsanız bilgisayar kapanacaktır yani ilgili ayarın Bilgisayarın kapatılmasını engellemedeki işlevi yalnızca Windows ikonu üzerinden erişilen Güç düğmesinin seçeneklerini kısıtlaması şeklindedir.

- Bilgisayarı kapat veya yeniden başlat kısayolu Burada

- Bir uygulama bilgisayarı kapatmanızı engelliyor Burada

- Sağ tuşa bilgisayarı kapatma seçeneği ekleyelim Burada

- Windowsta Hızlı başlat nasıl kapatılır yada açılır Burada

- Windowsu script yardımı ile kapatmak Burada

- Windows 10 Laptop ekranını Programsız kapatmak Burada

- Bilgisayarınız sizden habersiz açılmış mı öğrenin Burada

- Bir tıkla Bilgisayar ekranını kapatın Burada

- Vbscript ile windows kilitlendiğinde sesi kapatalım Burada

- Windowsta bir tık ile sesi kapatın Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Şeyma

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha