Copilot u masaüstü sağ tuşunuza ekleyin


Copilot u masaüstü sağ tuşunuza ekleyin
Windows 11 de yeralan Copilot bir yapay zeka asistanıdır ve ikonunu otomatik olarak görev çubuğuna konumlandırır , lakin dilerseniz copilot ikonunu masaüstünüze vaya sağ tuşunuza ekleyebilirsiniz. Kullanıcılar


genellikle görev çubuğunda yer açmak için Copilot uygulamasının orada yeralmasını istemeyebiliyorlar. Copilot uygulaması nasıl devre dışı bırakılır adlı makalemizde , copilot u kullanmak istemeyen kullanıcılar için seçeneklerin neler olduğunu açıklamıştık - Burada. Bu yazımızda ise Copilot u masaüstü kısayolundan veya sağ tuş menüsünden kullanmak isteyen kullanıcılara ipuçları vereceğiz.

Copilot masaüstü kısayolu nasıl oluşturulur

Kısayol sihirbazı sayesinde masaüstünüze kolayca Copilot kısayolu oluşturabilirsiniz. Bunun için sırası ile aşağıdaki adımları uygulayın.

1. Masaüstünüzde boş bir yere sağ tıklayın ve Yeni - Kısayol seçeneğini seçin, Öğenin konumunu yazın boşluğuna aşağıdaki kodu yapıştırın.

microsoft-edge://?ux=copilot&tcp=1&source=taskbar​

Aşağıdaki gibi bir ekran gelmesi gerekir.

Copilot kısayolunu el ile oluştur

2. Sonraki butonuna tıklayın ve Bu kısayol için bir ad yazın boşluğuna Copilot yazın ve Son'u tıklayın.

Kısayol için bir ad oluştur

Masaüstünüze bir Microsoft EDGE kısayolu oluşacaktır. Bu ikonu sağ tıklayıp Özellikler dedikten sonra simge değiştir deyip açılan ekrandan farklı bir simge seçebilirsiniz veya sayfa sonundan indireceğiniz Copilot ikonunu kullanabilirsiniz.

Copilot kısayolunu sağ tuşunuza ekleyin

Copilot ikonunu sağ tuşunuza ekleme veya sağ tuşunuzdan kaldırma işlemini bir tıkla yapabilmeniz için gerekli uygulamaları sayfa sonundaki indirme linkinde sunduk , dilediğiniz aracı kullanarak bir tıkla Copilot kısayolunu masaüstünüze veya sağ tuş menüsüne ekleyebilir ve yine bir tıkla sağ tuş menünüzden kaldırabilirsiniz.

Copilot kısayol oluşturucular

1. Sagtusa_Copilot.exe : Sağ tuşa Copilot kısayolunu ekler ve kaldırır.

2. Masaustune_copilot_kisayolu.exe : Masaüstüne Copilot kısayolunu ekler.

Her ikisinde çalıştırıldıklarında yanlarındaki "copilot.ico" dosyasının var olup olmadığını kontrol ederler yoksa çalışmazlar.

Copilot kısayolunu masaüstüne veya sağtuşa ekle

Eğer yanlarında copilot.ico dosyasını bulurlarsa ilgili yere kısayolu ekleyeceklerdir. Sağtusa_Copilot.exe dosyasını birkez daha çalıştırdığınızda Copilot ikonunu sağ tuşunuzdan kaldıracaktır. Eğer Copilot ikonunu deiştirmek isterseniz ilgili exe lerin yanındaki Copilot.ico dosyasını değiştirmeniz gerekir fakat yeni ikonunun isminin copilot.ico olmasına dikkat edin.

- Copilot ikonunu Görev çubuğundan kaldırın Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Enver

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha