Ekran görüntüleri klasörünü eski konumuna geri alın


Ekran görüntüleri klasörünü tamir edin
Ekran Görüntüleri klasörü, Resimler klasöründe bulunan özel bir klasördür. Bazı kullanıcılar bu klasör konumunu değiştirmek için ; Resimler klasörüne gidip , ekran görüntüleri klasörüne sağ tıkladıktan

sonra Konum sekmesine geçiş yapıp , Taşı butonu ile yeni bir konum belirlemektedirler.

Ekran Görüntüleri klasörünü taşı

Lakin burada ilginç bir durum söz konusu , çünkü Uygula ve Tamam butonlarını kullanırken çıkan ikinci uyarıda ; Yeniden yönlendirmeye devam ederseniz onları ayıramayacak veya varsayılan konuma geri yükleyemeyeceksiniz diye bir ifade var.

Ekran görüntüleri klasörünü taşıma onayı

Diyelimki bunu okumadınız ve Tamam butonunu kullandınız. Mesela bendeki durumda artık , Win+ Print Screen veya Win+ Shift+ (Ekran Alıntısı Aracı) tuşlarını kullandığımda ekran görüntüleri direkt olarak İndirilenler klasörüne alınmaya başlandı. Buraya kadar herşey normal lakin eğer ekran görüntüleri klasörünü tekrar varsayılan konuma geri, yüklemeye kalkarsanız sorun yaşarsınız.

Ekran Görüntüleri klasörü kayıp ve varsayılan kaydetme konumu ayarlanmıyor

Üstteki senaryoda Ekran görüntüleri klasörüni İndirlenlere taşımıştık lakin sonrasında eski varsayılan konumuna geri alamadık. Sisteminizde ayarlı "Ekran görüntüleri" varsayılan konumunu bulmak için çalıştırdan aşağıdaki kodu kullanmanız yeterlidir.

shell:screenshots

Kodu çalıştırdığımda bende indirilenler klasörü açıldı. Varsayılana geri yüklemek için şu adımları uygulayın.

1. Resimler klasörünün içerisinde "Screenshots" isminde bir klasör oluşturun.

2. Aşağıdaki registry anahtarına gidin.

HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\User Shell Folders

Ardından, "{B7BEDE81-DF94-4682-A7D8-57A52620B86F}" REG_EXPAND_SZ değerine çift tıklayıp yol olarak aşağıdaki değeri girin.

%USERPROFILE%\Pictures\Screenshots

Görünümü aşağıdaki gibi olması gerekir.

Ekran görüntüleri Klasörü registry

GUID, {B7BEDE81-DF94-4682-A7D8-57A52620B86F} kodu Ekran görüntüleri Shell klasörü olan "shell:screenshots" u temsil eder.

3. Dosya gezginini yeniden başlatın , işlemler bukadar artık ekran görüntüleri klasörü varsayılan konuma geri yüklenmiş oldu. Bunun yerine : HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\User Shell Folders anahtarı altındaki "{B7BEDE81-DF94-4682-A7D8-57A52620B86F}" REG_EXPAND_SZ değerini sağ tıklayıp sildikten sonra Dosya gezginini yeniden başlatarak ta Ekran görüntüleri klasörünü varsayılan konuma geri yükleyebilirsiniz. Fakat Resimler klasörü için OneDrive senkronizasyonunu etkinleştirdiyseniz Ekran Görüntüleri klasörü OneDrive\Pictures\Screenshots altında olacaktır.

Bu işlemler ; Ekran alıntısı aracı kullanırken alınan : Resimler klasörü bulunamıyor. Yardım için yöneticinize veya destek personelinize başvurun. hatasını da giderecektir. Tüm bunlarla uğraşmak yerine bir tıkla Ekran görüntüleri klasörünü eski konumuna geri almak için aşağıdaki uygulamayı kullanabilirsiniz.

- Ekran görüntüsü alma sayacı nasıl sıfırlanır Burada

- Ekran alıntısı aracı için Print screen tuşunu kullanın Burada


6 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Fatih
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Fatih
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for bülent

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha