Görev görünümü ile yeni bir masaüstü oluşturun


Görev görünümü ile yeni bir masaüstü
Görev Görünümü, sanal masaüstleriniz ve açık uygulamalarınızın yanı sıra yakın zamanda açılan dosya geçmişini de yönetmenize olanak tanıyan bir Windows özelliğidir. Birden fazla masaüstü,


birbiri ile ilişkili olmayan ve devam eden projeleri düzenli tutmak veya bir toplantıdan önce masaüstlerini hızlı bir şekilde değiştirmek için son derece pratiktir.

Normalde görev görünümü özelliği ikonu varsayılan olarak görev çubuğunda yeralır, eğer sizde bu ikon yoksa ; Ayarlar - Kişiselleştirme - Görev çubuğu kısmına gidip Görev görünümü butonunu açık konuma getirin.

Görev görünümü özelliği

Böylece Görev çubuğunda Görev görünümü ikonu belirecektir. Eğer butonu açık veya kapalı konuma getirdiğinizde Registryde yapılan değişikliği merak ediyorsanız aşağıdaki anahtara bakmanız yeterli olacaktır.

Windows Registry Editor Version 5.00

[HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\Advanced]
"ShowTaskViewButton"=dword:00000001

ShowTaskViewButton = 1 - Görev görünümü ikonu görünür.
ShowTaskViewButton = 0 - Görev görünümü ikonu gizli.

Görev Görünümü nasıl kullanılır ve klavye kısayolları nelerdir

O anda çalışan uygulamalar ve sanal masaüstleri arasında hızlı bir geçişi sağlayan görev görünümünü açmanın iki yolu vardır :

1. Görev çubuğundaki Görev görünümü (Task View) ikonuna tıklamak

2. Klavyede bulunan Windows ve Tab klavye tuşların aynı anda basmaktır.

Sanal masaüstleri

Bu tuş kombinasyonlarını kullandıktan sonra , ekrandan çıkmak için ESC tuşunu kullanabilirsiniz.

Yeni bir sanal masaüstü nasıl oluşturulur

Bu özellik genellikle Görevleri birbirlerinden ayırmak ve Çoklu monitörünüzün bulunmadığı durumlarda çoklu görevler gerçekleştirirken kolaylık sağlamaktadır. Yeni bir masaüstü oluşturmak için Görev çubuğundaki Görev görünümü ikonuna tıklayıp Yeni masaüstü sekmesini seçmeniz gerekir.

Yeni masaüstü nasıl oluşturulur

Eğer bir klavye kısayolu ile Yeni bir masaüstü oluşturmak istiyorsanız bu durumda Windows tuşu + Ctrl + D klavye tuş kombinasyonunu kullanmanız gerekir. Bunu yaptığınızda ekranınız otomatik olarak yeni oluşturulan masaüstüne geçiş yapacaktır.

Win + Ctrl + D ile Yeni masaüstü oluştur

Sanal bir masaüstü nasıl silinir

Bir masaüstünü silmek istiyorsanız Görev görünümünü açın ve sanal masaüstünün sağ üst köşesindeki Çarpı (X) ikonuna tıklayın. Sanal masaüstleri arasında geçiş sağlamak için ise aşağıdaki Klavye tuş kombinasyonlarını kullanabilirsiniz.

- Windows tuşu + Ctrl + Sol Ok tuşu.

- Windows tuşu + Ctrl + Sağ Ok tuşu.

Böylece Masaüstü 1 ve Masaüstü 2.3... arasında geçiş sağlayabilirsiniz.

Sanal masaüstleri arasında geçiş

Eğer Bir tıkla Görev görünümü ikonunu görünür hale getirmek veya gizlemek istiyorsanız sayfa sonundaki Download butonunu kuıllanarak indireceğiniz scripti kullanabilirsiniz.

NOT : Bu arada şunu hatırlatmakta fayda görüyoruz ; Zaman çizelgesi özelliği Windows 10'da halen mevcut olmasına rağmen Windows 11'de kullanımdan kaldırılmıştır.

- Görev görünümü nedir nasıl kullanılır Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for candan

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha