Windows 10 da Uygulamalar otomatik başlamasın


Açılışta programlar otomatik başlamasın
Windows 10 sonbahar güncellemesi ile başlayarak , işletim sistemi kapatılmadan veya yeniden başlatılmadan önce çalışan uygulamalar , otomatik olarak yeniden çalıştırılmaktadır. Bu yeni windows davranışı


birçok kullanıcıda soruna sebep olmakta ve bu sebeple bu özelliği kapatma yolları aranmasına sebep olmuştur . Hızlı Önyükleme özelliğini devre dışı bırakmak bile açık olan uygulamaların otomatik olarak yeniden başlamasını engellememektedir. Eğer Windows 10 un 17040 veya daha üst bir sürümünü kullanıyorsanız , oturum açma seçenekleri altında yeralan "Oturum açma bilgimi , bir güncelleştirme veya yeniden başlatma sonrasında cihazımı ayarlamayı otomatik bitirmek için kullan" özelliği sayesinde engellemeyi deneyebilirsiniz lakin kullanıcılar bununda işe yaramadığını bildirmişlerdir.

Hızlı Kapatma komutunu çalıştırmak, işletim sisteminin uygulamaları yeniden açmasını engellemektedir gel gelelim her defasında bu komutları uygulamak ta sıkıntılıdır , ilk komut kapatma ikincisi yenidne başlatma içindir.

shutdown -t 0 -s
shutdown -t 0 -r

En nihayetinde MDL forum kullanıcılarından "Hendrik Vermaak" uygulamaların otomatik başlamasını engelleyen bir metod keşfetmiştir buna göre bir registry kaydını editleyeceğiz fakat öncesinde kullanıcı hesabımızın security identifier (SID) ini bulmamız gerekecektir.

Kullanıcı hesabı security identifier (SID) nasıl bulunur

Windows 10'daki kullanıcı hesapları hakkında bilgi edinmek için kullanabileceğimiz özel bir konsol komutu vardır. Bu, SID ve diğer birçok bilgiyi bulmamızı sağlayacaktır.Komut istemini yönetici yetkilerinde çalıştırıp aşağıdaki komutu verelim

wmic useraccount list full

karşımıza aşağıdaki gibi bir liste gelecektir burada kullanıcı hesabımızın SID bilgisi yeralmaktadır

Kullanıcı sid bilgisi

SID kısmını fare ucumla tarayıp kopyalıyorum ve bir yere not alıyorum

SID=S-1-5-21-2139567943-4144444918-3782991913-500

Ardından Aşağıdaki registry anahtarına gidiyorum (Anahtar yoksa oluşturalım)

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\
CurrentVersion\Winlogon\UserARSO\SID

SID yazan yerde kendi SID rakamlarımız olacaktır , son olarak SID alt anahtarının içerisinde "OptOut" DWORD anahtarını oluşturup değer olarak 1 değerini verelim.

userarso registry değeri

Tüm bu işlemleri otomatik olarak gerçekleştirebilmek için "Hendrik Vermaak" ın kodladığı scriptten faydalanabilirsiniz script bir .cmd scripti olduğu için Birden çok siyah cmd ekranı açmaktaydı bu sebeple tarafımdan yeniden vbs olarak kodlanmıştır. Sayfa sonundan indireceğiniz "no_autolaunch" izimli zip dosyasının içerisinden Otomatik_baslamasin.vbe isimli bir dosya çıkacaktır buna çift tıklayıp çalıştırdığınızda eğer Windows 10 da otomatik başlama devredışı değilse devredışı bırakacaktır. birdahaki çalıştırmada ayarları varsayılan hale getirecektir.

otomatik başlama devredışı

Sid alma ve registry kaydını girmeyi bir tıka indirgemiş olan ve hali ile uygulamaların otomatik başlamalarını da engelleyen scripti aşağıdan indirebilirsiniz.

Download


10 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for burak
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for antiparazit
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for antiparazit
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for antiparazit
  9. Avatar for Velociraptor
  10. Avatar for antiparazit

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha