Usb Disk yazmaya karşı korumalı hatasına çözüm arayalım


Usb yazma korumasını kaldır

Usb belleğinizi (flash disk, parmak bellek) usb portuna takıp birşey kopyalamaya kalktığınızda disk yazmaya karşı korumalı hatası alırsanız, yapmanız gerekenleri bu makalemizde paylaşmaya

çalışacağım.

disk yazma koruması

Öncelikle şunu belirtmek isterimki bazı usb bellekler üretici firmasının geliştirdiği özel bir yazılım ile korunur, eğer hata aldığınız usb bellek bu tarz bir bellek değilse ve donanımsal bir azırası yoksa aşağıdaki yöntemleri deneyerek bu hatadan kurtulabilirsiniz:

1. Öncelikle usb belleğin herhangi bir yerinde açma - kapatma tırnağı olup olmadığını kontrol ediniz. Genellikle sd kartlarda olur ve kilitli konumda iken yazma hatası alırsınız. Aynısı usb belleklerde de olabiliyor ve bu kapalı konumda iken disk yazmaya karşı korumalı hatasını alırsınız.

2. Usb diski virüs kontrolünden geçirin , bazı virüsler buna neden olabilmektedir

3. Usb belleği sağ tıklayıp doluluk oranını kontrol edin , eğer yeterli boş alan yok ise benzeri bir hata alabilirsiniz.

4. Üsttekilerden kısaca emin olduktan sonra , registryden bir koruma atanmış olma ihtimaline karşı, kendi üretimimiz olan Ratool yazılımını kullanın.  Allow read and Write seçeneğini işaretleyip, dipteki Apply changes butonuna tıklayın ve bilgisayarı yeniden başlatın.  Bu tarz bir programla usb portlarına erişim engeli konmuşsa RAtool kesinlikle korumayı kaldırır. Unutmadan Ratool ile koruma eklersiniz, benzeri yazılımlar ile bu koruma kaldırılamıyor.

ratool disable usb

Anasayfası
Lisans: Freeware/Ücretsiz
Yayımcı: Sordum
Boyut: 364 KB
Sistem: Windows XP/Vista/7/8/8.1

5. Üstteki işe yaramaz ise aşağıdakini uygulayın
a. Cmd yi admin yetkilerinde çalıştırın
b. Aşağıdaki komutları sırası ile verin. Aşağıdaki komutlar usb belleğinizdeki verileri de sileceği için, verilerinizi yedeklemeniz tavsiye olunur.

diskpart
list disk
select disk x
attributes disk clear readonly
clean
create partition primary
format fs=fat32
exit

select disk x (x burada Usb belleğin numarasıdır , bunu kapasitesine bakarak ta teyit edebilirsiniz)
format fs=fat32 (Elbette bunu ntfs de yapabilirsiniz)

koruma kaldir cmd

6. Üstteki de işe yaramadı ise Bir Linux Live Cd ile sistemi açıp PArmak belleği Formatlayın (mesela Ubuntu) sonrasında tekrardan FAT, FAT32 oyada NTFS olarak formatlayabilirsiniz

Eğer Yazmaya karşı korumalı uyarısı değilde , diske format atın uyarısı alıyorsanız, buradaki yazımı inceleyebilirsiniz.


5 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha