Windows 10 arama dizinini silip yeniden oluşturalım


Windows 10 arama dizini tamiri
Windows 10 dokunmatik ekranlı cihazlar için dizayn edildiğinden masaüstü veya normal laptop kullanıcıları için arama fonksiyonu diğer sürümlere göre çok daha önemlidir , en basitinden Cmd dediğimiz komut

istemini Yönetici yetkilerinde çalıştırmak için bile aramaya ismini yazıp bulduğu sonucun üzerine sağ tıklayıp yönetici olarak çalıştır dememiz gerekiyor yada bir sanallaştırma yazılımı olan Hyper-v yi başlatmak için yine ismini aramaya yazıp bulduğu sonuca tıklıyoruz . Windows 10, farklı bir algoritma ve farklı bir veritabanı kullanmasına rağmen, öncekileri gibi aynı dizin oluşturucu aramayı kullanıyor ve bunu yaparken Dosya sistemi öğelerinin dosya adlarını, içeriğini ve özelliklerini indexleyip özel bir veritabanında saklıyor.

Windowsta konumların saklandığı bir liste bulunur ve Libraries dediğimiz Kütüphaneler herzaman dizine eklenir , kullanıcının yaptığı aramalar dosya sisteminde bulunan dosyalar içerisinde gerçek zamanlı bir arama yapmak yerine , dahili veritabanında bir sorgu gerçekleştirerek sonuçların gösterilmesini sağlar işte bu index bozulursa Arama özelliği düzgün çalışmaz , Arama istenen sonuçları bulamaz , bazen hiçbirşey bulamaz ve yavaş çalışır cortana kullanıyorsanız yavaşladığını ve önemli miktarda işlemci kaynağı ve Hafıza kullandığını gözlemlersiniz ve bu durum oldukça rahasız edici bir hal alır. Daha önceki bir yazımızda Windows 10 da arama çalışmazssa nasıl tamir edilir konusuna değinmiştik (Sayfa sonunda) bu yazımızda ise tüm bu sorunları gidermek için Arama dizinini silip yeniden oluşturarak aramanın eski hızlı durumuna gelmesini sağlayacağız.

Windows 10 arama dizinini yeniden oluşturma

1. Klasik Kontrol panele ulaşmak için çalıştırdan aşağıdaki komutu verelim

Control Panel

2. Açılan ekranda sağ üst köşedeki aramaya "Arama" yazalım ve bulduğu sonuçlar arasında bulunan "Dizin Oluşturma Seçenekleri" kısmına tıklayalım

Dizin oluşturma seçenekleri

3. Açılan yeni pencerede dipteki butonlardan ortada yeralan "Gelişmiş" butonuna tıklayalım

Dizin oluşturma gelişmiş seçeneği

4. Gelişmiş penceresinde sorun giderme başlığı altında yeralan "Yeniden Oluştur" butonuna tıklayalım

İndexi yeniden oluştur

İşlemin uzun sürebileceğine dair bir uyarı penceresi gelecektir

Reindex işlemi uzun sürebilir

Tamam deyip işlemi başlatalım işlem sonlandığında arama dizini yeniden oluşturlduğundan varsa hataların giderilmiş olması gerekir eğer halen sorunlar devam ediyorsa Buradaki makalemize gözatınız.


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for antiparazit
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Hülya

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha