Ekranımız desteklemediği halde Full HD ekran kaydı yapalım


Düşük çözünürlüklü monitörde Full HD ekran kaydı
Youtubede rastlamışsınızdır bazı videolar Full HD görüntülenebilirken bazıları düşük çözünürlükte ve kötü bir görüntü sunar , eğer bir reklam videosu yada sunum hazırlayacaksanız bunun Full HD olmasa


bile 720 p olması görüntü kalitesi açısından avantaj sağlayacaktır , bu arada HD olarak geçen çözünürlüklere bir göz atarsak :

8K UHD (Ultra HD)= 7680 x 4320 , 33.18 Megapixels
4K UHD (Ulltra HD) = 3840 x 2160 , 8.29 Megapixels
2K UHD (Super HD) =  2048×1080 , 4,2 Megapixels
FHD (Full HD) = 1920x1080 , 2.1 Megapixels
HD = 720 p = 1280x720 , 0.9 Megapixels

HD ekran kaydı yapalım

Varsayalım elinizde ekran çözünürlüğü 1366 x 768 olan aşağıdaki gibi bir laptop var

Laptop çözünürlüğü

Eğer tam ekran görüntüsü kaydeder ve bunu youtubeye yüklersek bu üstteki standartların hiçbirine uymayacaktır , düzeltmeye kalkarsak yine görüntüde basıklık , yayvanlık ... gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkacaktır , peki nasıl yapalımda üstteki çözünürlüğe sahip bilgisyarımızda Full HD yada en azından 720 p görüntü alalım ? Elbette burada Ücretli ekran yakalama yazılımlarını kullanıp çözünürlük ayarlarını değiştirmeyi kastetmiyorum.

1. Öncelikle bir sanallaştırma yazılımına ihtiyacınız olacak (ben Vmware yi tercih ettim) , Buradaki yazımızda Vmware ye işletim sistemi kurmayı anlatmıştık.

2.Vmware ye istediğimiz bir işletim sistemini kurduktan sonra (ben windows 8.1 i tercih ettim) öncelikle aşağıdaki şekilde görüntüyü tam ekran yapıyorum (exclusive mode yi seçtim)

Vmware exclusive mode

Sonrasında masaüstüne sağ tıklayın ve ekran görüntüsü almak istediğiniz çözünürlüğü seçin

vmaware ekran çözünürlükleri

görüldüğü üzere sanal sistemde her çözünürlük mevcut , son olarakta ayarları uygula diyelim , böylece ekranımız Full HD çözünürlüğe geçti şimdi herhangi bir ekran kaydedici yazılımla Full HD - HD görüntü kaydı yapabilirsiniz , bu yöntemi bizzat denedim ve başarılı sonuç aldım , Forumdaki bir arkadaşın alternatif olarak sunduğu yöntem ise ; Bilgisayara / laptopa ikinci bir monitör yada HDMI ile LED /LCD /Plazma televizyonu bağlayıp bu ekran üzerinden kayıt görüntü kaydı almaktı (muhtemelen işe yarayacaktır) fakat bunun için illada yüksek çözünürlükte bir monitör yada Tv gerekecektir , benim kullandığım yöntemde ise herhangi bir ek Donanım bileşenine gereksinim olmadan Full HD veya 2k ekran kaydı  yapılabiliyor.

Çözünürlük karşılaştırma tablosu

- Avi - Mkv - Mp4 formatları Karşılaştırması Burada

- 3D filimleri bilgisayarınızda kolayca izleyin Burada

- Tv de filmin altyazısı görünmüyor sorununa çözüm Burada

- CRT , PLAZMA , LCD , LED Burada

- Bir filmin FPS (kare hızı) değerini bulalım Burada

- Tv lerde yüksek Hz (Hertz) ne anlama gelir Burada

- Mat mı Parlak ekranmı Burada

- Bir komutla Ekran çözünürlüğünü bulalım Burada

3 Kasım 2014 Tarihli başlık güncellendi


2 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha