Bilinmeyen sürücüyü bulma yöntemleri


Bilinmeyen sürücü nasıl bulunur
Yeni bir işletim sistemi kurmadan önce yapılması gereken en önemli şeylerden birisi sürücü yedeklemedir , malesef teknik servislerin bazılarında bile bunun uygulanmadığına bizzat şahit olmuşluğum var , adamlardaki

mantığa göre nasıl olsa üreticinin sayfasına gider oradan indiririm , ve birçok durumda öylece kala kalırlar çünkü özelikle toplama bilgisayarlarda birazcık ta eski ise sürücü sayfası çoktan kapanmıştır , sürücü yedekleme ile ilgili yazılımlardan bazılarını önceki makalelerimizde paylaşmıştık , mesela Double Driver , Bir komutla sürücü yedekleyin , Driver Backup yazılımı ile sürücü yedekleyin. Driver yada sürücü yedekleme eğer temiz bir formatla aynı işletim sistemi kurulacaksa oldukça işe yarayacaktır peki ya farklı bir işletim sistemi kurulacaksa ?

Mesela Şuanki MSI laptopum Windows 8 ile geldi ve ben diyelimki Windows 7 kurmak istiyorum , bu gibi bir durumda sürücü yedeği falan bir işe yaramaz , üreticinin sayfasında da sadece windows 8 ve üzeri işletim sistemleri için sürücü sunulmuş Aygıt yöneticisinde de sarı ünlemler vardı bunları internette araştırarak buldum ve yükledim sadece bir tane sarı ünlem kaldı birkaç yıldırda bu şekilde kullanıyorum.

Bilinmeyen aygıtta sarı ünlem

Aygıt yöneticisine gittiğimizde bir veya birden fazla sarı ünlemle karşılaşabiliriz , bu durumda sistematik olarak aşağıdakilerin yapılması işimizi kolaylaştıracaktır.

1. Üreticinin Web sayfasına gidip marka ve modelimize göre uygun sürücü aramak

2. Aygıt donanım kimliklerinden internette sürücü aramak

3. Otomatik sürücü arama yazılımlarından birini kullanmak

4. Bulunamayan sürücüyü devre dışı bırakmak

1. Üreticinin Web sayfasından sürücü indirin

Eğer eski bir işletim sistemine geri döneceksek (Downgrade) bu durumda yüksek ihtimalle üreticinin web sayfasında sürücüleri bulamayacağız ve iş başa düşecek mesela ben Windows 7 sürücülerini üreticinin web sayfasında bulamamıştım bu durumda üstteki iki numaralı seçeneği uygulamamız gerekecek.

Üretici sayfasından sürücü nasıl indirilir

2. Donanım kimlikleri yardımı ile Bilinmeyen sürücüyü bulun

En çok kullanılan ve oldukça işe yarayan bu yöntemde sürücü donanım kimliklerine göre internette sürücü aratacağız , öncelikle bilinmeyen sürücünün donanım kimliğini bulalım

1) İlgili sürücüyü sağ tıklayıp Özellikler seçeneğini tıklıyoruz.

Bilinmeyen aygıt özellikleri

2) Açılan arayüzden Ayrıntılar sekmesine tıklayıp Özellik kısmındaki aşağı açılır menüden "Donanım Kimlikleri" ni seçtiğimizde karşımıza ilgili sürücü için bir kod gelecektir. Kodda VEN_ ve DEV_ kısımlarından sonra gelen kodlar önemlidir.

Üretici ve model kodu

Vendor ID : VEN_ Üretici Kodu
Device ID : DEV_ Model Kodu

Bu kısımdan sonra sürücümüzü aramak için iki yöntem kullanabiliriz üstteki resimde de görüldüğü gibi eğer sürücünün VEN_ ve DEV_ kodları mevcutsa herhangi bir kodun üzerini sağ tıklayıp kopyalayabilir ve internette sürücüyü aratabiliriz.

3. Google araması yaparak bilinmeyen sürücüyü bulun

Bu aramalarda genellikle google tarafından sponsorlu olan "driveridentifier" isimli bir site çıkmaktadır. Buradan sürücü indirirken Download butonu genelde reklam içerdiğinden tıklamayın, aşağıdaki adımları taklip edip Driver dediğimiz sürücüyü nasıl indireceğinizi açıklayacağım.

Driveridentifier sitesinden sürücü nasıl indirilir

Üstteki resimde de görüleceği üzere ilgili sürücüler en yeni tarihliden eskisine doğru sıralanmıştır. Yazı ile Download yazan yere tıkladığınızda karşınıza aşağıdaki gibi bir sayfa gelecektir. Burada TIKLA diye işaretlenen yere tıklayıp sonraki sayfada 1,2,3 numaraları ile gösterilen yerlerden birine tıklayıp Bilinmeyen sürücünüzü indirebilirsiniz. İlk link genelde Cihaz üreticisinin kendi sayfası olmaktadır.

Driveridentifierden bilinmeyen sürücüyü indir

4. Üretici ve model koduna göre sürücü bilgisi veren sitelerde arama yapın

Üretici ve Model koduna göre bilinmeyen sürücüyü veren web sayfaları son zamanlarda artmış olup benim tercih ettiğim birkaçtanesi aşağıda tanıtılacaktır.

4.1. Devid.info sitesindeki arama boşluğuna üstteki ikinci anlatımda yeralan Donanım kimliğini yapıştırıp arama butonuna tıklayın ve bulduğu sürücülerden en yeni tarihlisini indirin.

devidinfo sitesinden sürücü nasıl indirilir

4.2. pci-db.com sitesi üzerinden sürücü araması yapabilirsiniz. Eskiden PCIDatabase.com isminde bir site vardı ve sürücüleri buradan bulurduk artık onun yerine pci-db açılmış , gerçi yaptığım aramada sürücüyü bulamadı lakin yinede denemekta fayda var.

pci-db den sürücü indir

Alternatif olarak kullanılabilecek siteleri Googleden bulabilirsiniz birkaç tanesini kullandım lakin hepsi birbirinin kopyası olduğu için sürücüyü bulamadılar mesela ; devicekb.com , devicehunt.com.

5. Otomatik sürücü arama yazılımları sayesinde sürücü bulmak

Otomatik sürücü arama yazılımlarının birçoğu ücretlidir o nedenle belkide ilk maddede vermem gereken bu başlığı sona bıraktım Burada bu işi yapan bazı yazılımları paylaşmıştık bazen hiçbir şekilde bulamadığınız bir yazılımı bulup kurabiliyorlar.

6.Bulunamayan sürücüyü devre dışı bırakın

Bazen ne yaparsak yapalım bir sürücüyü bulamayabiliriz ki Windows 8 ile gelen MSI laptopumda bu şekilde bulamadığım bir sürücü oldu. Eğer üstte anlatılan hiçbir yöntem işinize yaramadıysa bilinmeyen sürücüyü sağ tıklayın ve Devre dışı bırak deyin. Böylece sistem her açılışında sürücüsünü aramayacak ve sistem açılışında gecikme olmayacaktır.

sürücüsü bulunamayan aygıtı devre dışı bırak

Bence sürücüsü bulunmayan bir aygıtın mutlak süretle devre dışı bırakılması Gerekir.

- Powershell komutu ile sürücü yedkelemek Burada

- Sürücü güncellemesini geri almak Burada

7 Ekim 2016 tarihli başlık güncellendi


9 Yorum Var
  1. Avatar for TRWE_2012
  2. Avatar for Velociraptor
  3. Avatar for Hüseyin
  4. Avatar for Velociraptor
  5. Avatar for Merve
  6. Avatar for Velociraptor
  7. Avatar for ismail
  8. Avatar for Velociraptor
  9. Avatar for Yusuferdem

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha