Caps Lock ve Num lock tuşlarına bastığımızda ses çıkarsın


Capslock ses çalsın ayarı
Klavyemizde yazı yazarken yanlışlıkla belirli tuşlara bastığımız çok olmuştur ve hatta birçok kullanıcı yazdıkları yazının birkısmını dalgınlıkla büyük harflerle yazmıştır. özellikle profesyonel olarak yazı


yazan kişilerde bu durum büyük sıkıntıya sebebiyet verebilmekte ve zaman kaybına yolaçmaktadır , sırf bu yüzden üçüncü parti yazılımlar kullananlar bile vardır halbuki windows 11 ve 10 da dilersek ; Caps lock , Numlock ve Scroll lock gibi belirli tuşlara basıldığında ses çıkmasını sağlayabiliriz işin güzel tarafı bunun için hiçbir ek yazılıma da gerek olmaması.

Caps scroll ve Num lock tuşları

Peki nedir bu tuşların görevi derseniz , mesela Scroll lock tuşu eskiden işe yarasada artık çoğu yeni nesil klavyeler içerisinde yer almıyor çünkü aynı işlevi farelerimizin ortasında yer alan kaydırma tekerleği ile gerçekleştiriyoruz ve bir sayfanın alt kısmına ilerleyebiliyoruz. Numlock tuşu ise klavyenin sağ kısmında yer alan rakam tuşlarını aktif veya pasif hale getirmek için kullanılan tuştur buna yanlışlıkla basarak rakamları devre dışı bırakırsak sağ taraftaki rakam tuşları çalışmayacaktır.

Caps lock tuşu

Caps Lock tuşu ise büyük harflerle yazmak için kullanılan tuştur bu açık unutulursa yazının tamamı büyük harfle yazılacaktır , özellikle mesajlaşma ortamlarında veya forumlarda Büyük harfle yazmak bağırmak yüksek sesle konuşmak ile eş değer olduğundan kabalık olarak yorumlanır.

Caps Lock Numlock veya Scroll lock tuşlarına her bastığımızda ses çıksın

Windows 11 ve 10 da varsayılan olarak kapalı halde gelen bir özellik mevcut , bunu aktif ettiğimizde ilgili tuşlara basarsak bilgisayar uyarı sesi çıkartıyor , Özelliğe ulaşmak için :

Ayarlar - Erişilebilirlik - Klavye kısmına tıklayalım , açılacak olan ekranda Geçiş tuşları , Caps , Num veya scroll tuşuna basıldığında ses çalsın butonunu açık konuma getirin.

Caps ve lock numlock ses çalsın

Artık bu klavye tuşlarından herhangi birine kazara bastığınızda ses çıkacaktır.

vbscript ile capslock ve numlock ses çalsın

Aynı özelliği sayfa sonundaki Vbs scripti ile de açıp kapatabilirsiniz fakat ayarların geçerli olabilmesi için kullanıcı çıkışı yapıp tekrar giriş yapılması gerektiğinden script her ayar değişikliğinde Oturumunuzu otomatik olarak kapatacaktır, ayarlar uygulaması üzerinde üstte anlatılan değişiklik yapılamıyorsa script oldukça işe yarayacaktır.

- Caps Lock tuşunu nasıl iptal edilir Burada

- Açılışta Numlock devreye girmiyor Burada

- Scroll Lock tuşu ne işe yarar Burada

23 Haziran 2018 Tarihli başlık güncellendi


11 Yorum Var
 1. Avatar for L. KESKİNKILINÇ
 2. Avatar for Velociraptor
 3. Avatar for L. KESKİNKILINÇ
 4. Avatar for Velociraptor
 5. Avatar for L. KESKİNKILINÇ
 6. Avatar for Velociraptor
 7. Avatar for Tarık
 8. Avatar for Velociraptor
 9. Avatar for Ali CAN
 10. Avatar for Velociraptor
 11. Avatar for Ertuğrul Solmaz

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha