Açılışta yüklenen ve windows a ait olmayan hizmetler


Açılışta yüklenen ve windowsa ait olmayan hizmetler
Windows açılışı sırasında birçok hizmet (servis) yüklenmektedir gel gelelim bunlardan birkısmı Microsoft Windows a ait olmayabiliyor mesela kurduğunuz bir Ekran kartı sürücüsü , tarayıcının güncelleme


hizmeti, yada bir yazılımın açılışta çalışması için gerekli bir servis... gel gelelim bazen windows , açılması gereken süreden çok daha yavaş açılabilir ve ne yapsanız bu durum düzelmez. Ayrıca bilgisayarınıza bir zararlı bulaşmışsa kendisini açılışa atmış olabilir, gerek açılışı hızlandırmak gerekse zararlı kontrolü için windowsun "Msconfig" aracından faydalanılabilir , aşağıdaki yazımızda bu araç kullanılarak açılışta yüklenen ve Microsofta ait olmayan servislerin nasıl devre dışı bırakılacağını açıklamaya çalışacağız.

MSConfig aracı ile Windows a ait olmayan servisleri bulun

1. klavyenizdeki Windows + R (Windows ve R) tuşlarına basın açılan çalıştır ekranına aşağıdaki komutu yazın

msconfig

2. Karşınıza gelecek olan pencerede "Hizmetler" sekmesine geçiş yapın.

msconfig hizmetler sekmesi

Burada Hizmet ismi , Üretici ve Durum başlıkları yeralmaktadır. sol alt köşedeki "Tüm Microsoft Hizmetlerini Gizle" Kısmına tik koyun böylece Microsofta ait olmayan hizmetler listede görüntülenmeyecektir. Ardından listeyi tek tek tarayın bakalım bilmediğiniz sıra dışı bir hizmet varmı ? , bazen kaldırılan bir Programın bile hizmeti silinmemiş olabiliyor ve buda Bilgisayar açılışının gecikmesine yolaçıyor. Eğer Çalıştırdan verilecek direkt bir komutla Msconfig sekmelerinden birini açmak isterseniz aşağıdaki tablo işinize yarayacaktır. Sırası ile şu sekmeleri açmak için gerekli kodlar , Genel , Önyükleme , Hizmetler , Başlangıç , Araçlar

msconfig.exe -1
msconfig.exe -2
msconfig.exe -3
msconfig.exe -4
msconfig.exe -5

Listede yeralan ve açılışta başlamasını istemediğiniz bir hizmeti durdurmak için önündeki kutucukta yeralan tiki kaldırabilirsiniz. Eğer Tümünü devre dışı bırakmak istiyorsanız en sağda yeralan "Tümünü Devre dışı bırak" butonunu kullanın. Eğer başlangıç sekmesine geçer ve "Görev Yöneticisini Aç" linkine tıklarsanız karşınıza Görev yöneticisi "Başlangıç" sekmesi gelecektir , Burada açılışta yüklenen hizmetlerin etkin mi devre dışı mı olduğunu , bunların başlangıca olan etkisini (Yüksek , orta, yok ...) ve Başlatma sırasında ölçülen CPU etkinliğini görebilirsiniz.

Başlangıç hizmetleri

Devre dışı bırakmak istediğiniz hizmeti sağ tıklayıp "Devre Dışı bırak" diyebileceğiniz gibi herhangi bir satırı seçip ardından sağ alt köşede aktif hale gelen "Devredışı bırak" butonunu da kullanabilirsiniz.

- Görev yöneticisinde Çok fazla Svchost.exe var Burada

- SuperFetch Hızlı getirme nedir nasıl kapatılır Burada

- Windows servislerini varsayılan hale getirelim Burada

- Windows Servisleri Nasıl durdurulur - Silinir Burada

- Gereksiz 10 servisi disable edelim (Güncellendi) Burada

- Easy service optimizer v1.2 Burada

- Windows 10 da açılışı geciktiren uygulamaları bulalım Burada

- Açılışta çalışan uygulamaları Görev yöneticisi ile engelleme Burada

- Açılışta otomatik çalışan uygulamalar sonlandırılmasın Burada

- Windows 10 Açılışında Gelişmiş Başlangıç Seçenekleri gelsin Burada


5 Yorum Var
  1. Avatar for burak
  2. Avatar for Velociraptor
  3. Avatar for ufuk
  4. Avatar for Velociraptor
  5. Avatar for Nuri

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha