Mkv yi Avi veya Mp4 formatına çevirelim


Mkv formatını Avi veya Mp4 e çevirmek
BluRay veya DVD içeriğinde yeralan filmler genellikle .mkv formatında riplenir , riplenmek deyince formatının dönüştürülmesini anlayabiliriz elbette bu dönüşüm sırasında 15 Gb lık bir BluRay filminin

boyutu görüntü kalitesinden çok çok az ödün verilerek 2-3 GB gibi çok daha makul bir seviyeye düşürülmektedir bu iş için en uygun format biçimi de genellikle mkv dir gel gelelim bu format biçimi çoğu medya oynatıcısı tarafından desteklenmez en basitinden cep telefonlarının bazıları tarafından görüntülenememektedir elimizde eski bir DVD player varsa DVD ye yazdırılacak .mkv formatlı filmler yine format biçimi tanınmadığından görüntülenemeyecektir, bu gibi durumlarda elimizdeki Mkv formatlı filmi daha popüler olan Avi veya Mp4 format biçimlerine dönüştürmemiz gerekecektir , bu iki format arasındaki farkları daha önceki yazılarımızdan birinde ayrıntıları ile ele almıştık Burada

Piyasada birçok dönüştürücü olmasına rağmen , birçoğunun kurulumlu olması , Türkçe dil desteğinin olmaması ve yapılması gereken ayarların karmaşıklığı sebebi ile pek kullanıcı dostu değildirler , bu sebeple tercihim pazera software ye ait olan MKV to MP4 Converter oldu , sebebi ise hem portable olması hem türkçe dil desteği hemde hiçbir ayar gerektirmemesi

Mkv yi Mp4 formatına çevirelim

1. Pazera Free MKV to MP4 Converter yazılımının portable sürümünü Buradaki linkten indirelim ve içeriğini bir klasör içerisine çıkartalım ardından eğer 64 bit sürümünü indirdiysek "MkvToMp4_64.exe" dosyasını çalıştıralım , karşımıza aşağıdaki gibi bir arayüz gelecektir .

mkv yi mp4 formatına çevirelim

2. Dönüştürülmek istenen videoyu sürükle bırak yöntemi ile arayüzüne atalım ve Üst menüde yeralan dönüştür butonuna tıklayalım , hiçbir ayara dokunmayalım çünkü Varsayılan ayarlarda, uygulama H.264 video kodlayıcı ve AAC ses kodlayıcı kullanarak dosyaları dönüştürür ve orijinal video ve ses kalitesini korumak için tüm kodlama parametrelerini otomatik olarak seçer. KArşımıza aşağıdaki gibi bir dönüştürme ekranı gelecektir ve ilerleme yüzdesini buradan takip edebiliriz.

mkv den mp4 e dönüştürme ekranı

Oluşturulan MP4 dosyaları HTML5 standardıyla uyumlu olacaktır , bu nedenle web sitenizde kullanabilirsiniz.

Mkv yi Avi yada Mpg formatına çevirelim

1. Pazera Free MKV to AVI Converter yazılımının portable sürümünü Buradaki linkten indirelim ve zip içeriğini bir klasör içerisine çıkartalım ardından 64 bit sürümü için "mkvtoavi64.exe" dosyasını çalıştıralım (Ben 64 bit olanı indirmiştim)

Mkv yi Avi ye dönüştürelim

2. Yine hiçbir ayrı ile oynamadan sadece üst menüde yeralan DÖNÜŞTÜR butonuna tıklayalım ve işlemin sona ermesini bekleyelim . Varsayılan ayarlarda, uygulama dosyaları Xvid video kodlayıcı ve MP3 ses kodlayıcısını kullanarak dönüştürür ve orijinal video ve ses kalitesini korumak için tüm kodlama parametrelerini otomatik olarak seçer böylece Çoğu taşınabilir veya sabit video oynatıcısı, bu ayarlarla oluşturulan AVI dosyalarını oynatırken sorun yaşamayacaktır.

Yazılım arayüzünde sol altta bulunan sekmelerden Mpg olanını (2) seçip üst menüdeki "DÖNÜŞTÜR" Butonuna basarsak bu sefer çıktıyı .Mpg formatında verecektir.

Video format çeşitleri

Üstteki resimde Elimdeki .Mkv uzantılı video dosyasını üstte anlatıldığı şekli ile .Mp4 , Avi ve Mpg formatlarına çevirdiğim dosyaları görüyorsunuz , boyutları hemen hemen aynı kaldı fakat tüm oynatıcılarda oynamasını veya youtube ye yükleme kolaylıkları gibi sebeplerle Mp4 formatı tercih sebebi olacaktır.

- Avi – Mkv – Mp4 formatları Karşılaştırması Burada

- Sessiz olan .mp4 videomuza müzik ekleyelim Burada

- Windows 10 da ek yazılımsız video birleştirelim Burada

- Ters çekilmiş video kaydını kalıcı olarak düzeltmek Burada

- Video dosyalarını kolayca bölelim – birleştirelim Burada


3 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha