EDGE Chromium otomatik kurulmasın


EDGE Chromium otomatik kurulmasın
Microsoftun tarayıcı konusundaki başarısızlığını bilmeyen yoktur önce internet explorer sonra klasik EDGE şimdi de Chromium tabanlı EDGE ye geçiş yaptılar. Elbette bunun en önemli sebebi Kullanıcının başta


Chrome olmak üzere farklı tarayıcıları tercih etmesidir. Normal EDGE tarayıcısı internet explorerden çok daha gelişmiş bir tarayıcı olmasına rağmen tercih edilmedi bunun üzerine Chromium tabanlı tarayıcıya odaklanan microsoft , tarayıcı geliştirmeyi bıraktı diyebiliriz. Microsoft'un yeni Chromium tabanlı Edge tarayıcısının kararlı sürümünü Ocak 2020'nin ikinci haftasında yayınlaması bekleniyor.

Yeni Chromium tabanlı web tarayıcısı, Windows Update hizmeti aracılığıyla otomatik olarak Windows 10 sürüm 1803 ve sonraki sürümlere kurulacak. Edge'in yerleşik UWP sürümünden memnunsanız ve yeni Chromium tabanlı Edge tarayıcısını yüklemek istemiyorsanız, güncellemelerle birlikte otomatik olarak yüklenip kurulmsını engelleyebilirsiniz.Elbette dilediğiniz zaman Chromium tabanlı EDGE yi indirip manuel (Elle) kurabilirsiniz.

EDGE Chromium yeni ikonu

EDGE chromium güncellemelerle (Windows update) birlikte kurulmasın

Chromium ve Chromenin özelliklerini koruyan EDGE chromium , Microsoft tarafından sağlanan özel eklemeler ve hizmetler ile birlikte gelir. Varsayılan arama motoru Bing'dir. Normalde Tarayıcıların yeni sürümlerinin kullanılması önerilir fakat bir kuruluşta çalışıyorsanız ve ağ ortamı politikalarına uymanız gerekiyorsa yada başka bir web tarayıcısı kullanıyor ve Edge Chromium ile ilgilenmiyorsanız veya Edge chromium için biraz daha beklemeye karar verdiyseniz Windows 10'un Microsoft Edge'in yeni sürümünü Windows Update aracılığıyla otomatik olarak yüklemesini önlemek isteyebilirsiniz. Bunu yapmanın birkaç farklı yöntemi vardır mesela Microsoft Blocker Toolkit bunlardan biridir. Blocker Toolkit ; Microsoft Edge Chromium'un güncellemeler ile otomatik olarak yüklenmesini devre dışı bırakan bir komut dosyası ve Grup ilkesi şablonudur gel gelelim çok daha kolay bir yöntem olan Registry yöntemi sanıyorumki en çok tercih edilen yöntem olacaktır.

1. Registryde aşağıdaki anahtara gidin ve "EdgeUpdate" adında bir alt anahtar oluşturun

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft

Ardından EdgeUpdate alt anahatrının içerisine "DoNotUpdateToEdgeWithChromium" isminde bir DWORD 32 bit Değeri oluşturup değer verisi olarak "1" değerini girin.

Edge chromium kurulumunu registryden engellemek

Dilerseniz aşağıdaki linkte sizler için kodladığımız script ile bir tıkla EDGE chromium un güncellemelerle birlikte yüklenmesini engelleyip yine bir tıkla varsayılan ayarlara geri dönebilirsiniz.

Vbs ile EDGE chromium kurulumunu engelleyelim

Scripti ,Edge chromium otomatik dağıtımını engellemek istediğiniz her windows sürümünde kullanabilirsiniz.

- Edge Chromium un dilini değiştirelim Burada

- Microsoft EDGE chromium incelemesi Burada

- EDGE Sayfa görüntüleme dilini değiştirelim Burada

- Microsoft EDGE yi bloklayalım Burada

- Google chromede dil nasıl değiştirilir Burada

- Windows 10 daki internet exploreri kaldıralım Burada

- Bir tıkla chromede siyah temayı aktif edin Burada

- Portable Chromium tabanlı tarayıcı Centbrowser Burada


10 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha