Sağ tuşa dosya klasör veya program ilave edin


Sağ tuşa dosya klasör veya program ilave edin
Masaüstü sağ tuş menüsüne herhangi bir yazılım kulanmadan Dosya , KLasör veya Program ilave etmek istiyorsanız yapmanız gereken tek şey registryde birkaç düzenleme yapmanızdır. Sağ tuşa

ilave edeceğiniz bileşen kolay ulaşım açısından size pratiklik sağlayacak ve işlerinizi kolaylaştıracaktır. Aşağıda açıklanacak olan yöntemler Vista ve üzeri sistemler içindir (XP de muhtemelen çalışmaz)

1. Masaüstü Sağ tuş menüsüne Program ilave edin

Eğer çokça kullandığınız bir programı masaüstü sağ tuş menüsüne eklemek istiyorsanız bunu registry üzerinden kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz , mesela ben sağ tuş menüme DnsJumper i ilave etmek istiyorum :

1. Aşağıdaki Registry konumuna gidiyorum

HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\Background\shell\

Bu registry anahtarına kolayca nasıl ulaşırım diyorsanız Buradaki programı tavsiye ederim , eğer programsız bu işi yapmak istiyorsanız Buradaki konuda yeralan anlatımı uygulayın.

2. Anahtara ulaştığımızda shell anahtarını sağ tıklayalım ve Yeni -  Anahtar deyip ismini de DnsJumper yapıyoruz. Siz sizdeki Programın ismi ne ise onu verin.

Yeni registry anahtarı oluştur

3. DnsJumper.exe yi çağırabilmem için oluşturduğum DnsJumper anahtarı altında tekrar Command isminde bir anahtar oluşturmam gerekiyor , bunu da oluşturalım ve içerisindeki Varsayılan Dize (String) değerine çift tıklayıp DnsJumper in yolunu buradaki boşluğa yapıştıralım.

Sağ tuşa registryden Program ekle

4. Şimdi hemen üst anahtar olan DnsJumper anahtarına tıklayalım buranın sağ tarafında "Icon" isminde bir Dize değeri (String değeri ) oluşturalım ve Command kısmına girdiğimiz değerin aynısını buraya yapıştıralım (Bu değer ; DnsJumperin yolu idi) eğer DnsJumper anahtarı altına "Extended" isminde bir Dize değeri (String) oluşturursam bunun anlamı ; sadece shift tuşuma basıp masaüstünü sağ tıkladığımda DnsJumper ikonu sağ tuş menüsünde görünecektir.

Sağtuşa yazılım ikonu

Üstteki anlatım ile masaüstü sağ tuşuna bir program nasıl ilave edilir , bunun ikonu ve sadece shift tuşuna basıldığında görünmesini istiyorsak ne yapmamız gerektiği izah edilmeye çalışıldı.

Masaüstü sağ tuşuna Program ilave edildi

2. Masaüstü Sağ tuş menüsüne klasör ilavesi

Üstte anlatılan aynı yöntemle klasör de ilave edebiliyoruz tek fark Üçüncü adımında klasör yolunun önüne explorer.exe ön ekini koyma gerekliliği ,daha somut ifade etmek gerekirse : varsayalım D:\Yedek klasörüme masaüstü sağ tuşumdan ulaşmak istiyorum

1. Aşağıdaki yolda yeralan shell anahtarına sağ tıklayalım

HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\Background\shell\

2. Yeni - Anahtar deyip ismini de Yedek yapıyorum

3. Yedek anahtarını sağ tıklayıp "Command" isminde bir alt anahtar oluşturuyorum ve içerisinde yeralan varsayılan dize değerini  , Yedek klasörünün yolunu önünde explorer.exe olacak şekilde yazıyorum mesela

explorer.exe D:\yedek\

Üstteki klasör yolunu Registryde aşağıdaki şekilde oluşturuyorum

Masaüstü sağ tuşuna klasör ekle

4. Eğer bir klasör ikonu da ilave etmek istiyorsak bu durumda yedek klasörü altında Icon isminde yeni bir Dize değeri oluşturup üzerine çift tıkladıktan sonra yol olarak aşağıdakini yapıştırıyoruz

C:\Windows\System32\imageres.dll,-3

Böylece Masaüstü sağ tuşumuzda Yedek klasörünün simgesi de çıkacaktır.

Sağ tuşa Klasör ikonu

Not: Eğer Karşıdan yüklemeler (Downloads) gibi bir klasörü sağ tuşa ilave edecekseniz bu durumda mesela İcon Dize değeri yerine - Genişletilebilir dize değeri (Expandable string value) kullanmanız gereklidir , yoksa explorer doğru yolu açmayacaktır.

3. Masaüstü Sağ tuşuna bir dosya ilave edelim

Sağ tuşa dosya veya klasor ilavesi

Bütün adımlar üstteki klasör ekleme ile aynıdır tek fark Icon yolu olarak aşağıdakini belirtirseniz dosya olarak ikonu görünecektir.

C:\Windows\System32\imageres.dll,-2

Dosyanın görüntülenebilmesi için explorer.exe öneki eklenmelidir. Üstte de bahsettiğim gibi registry yolu ile dosya , program veya klasör ilavesi hem uğraştırıcı hemde registryde yapılacak bazı hatalar sisteminizin stabilitesini bozmaya kadar varacak ciddi sonuçlara neden olabileceğinden bu iş için Ec menu isimli yazılımı kullanmanızı tavsiye ederim yazılım registry ile yapılamayacak onlarca ekstra ayar ve küçük yazılımcıklar içermektedir , Uygulama hem ücretsiz hemde portabledir.

- Sağ tuşa program eklemeyi otomatikleştirmek Burada

- Windows 10 sağ tuşa windows defender ekleyelim Burada

- Sağ tuş ile klasör ve dosyalara erişimi engelleme Burada

- Sağ tuşa vbs veya bat scripti eklemek Burada

- Bir Dosya veya klasöre erişimi engelleyip gizleyelim Burada

- Windows 10 da Sağ tuşa yönetici Komut istemi Burada

- Sağ tuş ile Program kaldırma ekranını açın Burada

- Sağ tuşa Powershelli burada aç özelliği ekleyelim Burada

- Sağ tuş menüsüne kalıcı sil özelliği ekleyelim Burada

- Sağ tuşa klasöre taşı ve kopyala ilave edelim Burada

28 Aralık 2014 Tarihli başlık güncellendi


7 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha