Windowsta bağlı aygıtın kullandığı port numarasını değiştirelim


bağlı aygıtın com portu numarasını değiştirelim
Geçenlerde Akıllı telefonum için USB-to-Serial adaptör almıştım amacım akıllı telefonumu flash etmekti ve gerekli yazılımı da bulmuştum gel gelelim telefonu bilgisayara bağladığımda nedense yazılım

akıllı telefonu flash etmeyi redetti uzun uğraşlardan sonra sebebini buldum ve ilginçtir flash etme programı sadece COM 1, COM 2 ve COM 3 portlarında çalışıyordu oysaki USB-to-Serial adaptörü otomatik olarak Windowstaki COM 11 portunu seçiyordu ve benim adaptör portunu COM 11 den COM 2 yapmam gerekiyordu ki çalışsın (Elbette COM 1 ve COM 3 te olur).
Bazı yazılımlar sadece belirli portlarda işlem yapmak için programlanmıştır ve bunları kullanabilmek için bağlanacak aygıtın Portunun değiştirilmesi gerekir işte nasılı:

Windowsta bağlı aygıtın COM port numarasını değiştirelim:

1. Com portunu değiştireceğimiz aygıtı bilgisayara bağlayalım ve bırakalım Windows aygıtı algılasın , eğer aygıt "PnP ready" değilse sisteminizi yeniden başlattığınızda algılanacaktır.

2. Klavyedeki Windows ve R tuşlarına birlikte basalım ve açılan çalıştır kutusuna aşağıdakini yapıştıralım

devmgmt.msc

sonrasında Enter e basıp aygıt yöneticisini açalım.

3. Aygıt yöneticisinde Bağlantı noktaları altında bağladığımız USB-to-Serial adaptörüü bulalım ve sağ tıklayıp özelikler diyelim (Aşağıdaki resim)

com potunu değiştirelim

4. Özellikler penceresinde Bağlantı noktası ayarları tabına geçelim ve altta yeralan gelişmis butonuna atıklayalım

com portu gelişmiş butonu

5. Gelişmiş ayarlar penceresinin sol alt köşesinde COM bağlantı koktası numaralarını seçmemiz için bir seçenek mevcut buraya tıkladığımızda kullanımda olanları zaten gösteriyor , ben COM 11 i COM 2 yaptım (yani burada COM 2 yi seçtim)

com portunun numarasını değiştirelim

6. Ok butonun atıklayalım ve pencereyi kapatalım , ayarların etkili olabilmesi için aygıtı çıkartıp tekrar takmanız gerekebilir , COKM port değişikliği özelikle sınırlı sayıdakı portlarda çalışan eski aygıt ve yazılımlarda oldukça işe yarayacaktır.


Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha