Audacity yazılımını fabrika ayarlarına sıfırlayın


Audacity yi fabrika ayarlarına sıfırla
Audacity, Windows, Linux ve Mac OS gibi tüm işletim sistemi platformlarında çalışan popüler bir ses kayıt ve editleme uygulamasıdır. Açık kaynaklı olan bu küçük ve kullanımı kolay yazılımı kullanarak bir

mikrofondan, mikser uygulamasından veya mikrofon girişine bağlanan herhangi bir aygıttan gelen sesleri kaydedebiliriz. Eski ses kasetlerinizi ve viny lerinizi dijitalleştirmek için harika bir programdır. Ayrıca, Audacity'yi kullanarak mevcut bir ses dosyasını düzenleyebilir ve ona efektler ekleyebilirsiniz. MP3, WAV, OGG ve hatta MIDI gibi tüm yaygın ses formatlarını içe veya dışa aktarabilirsiniz (Export - Import).

Audacity ayarları nasıl sıfırlanır?

Audacity ile hoparlörünüzden çıkan bir sesi kaydetmek için ayarlarda bazı değişiklikler yaparız mesela ses sunucusu, kayıt aygıtı, Kayıt kanalları ... vs değiştiririz gel gelelim işimiz bittikten sonra ayarları eski haline getirmek isteriz veya Audacity uygulamasında Donmalar , çökmeler veya tuhaf davranışlar meydana geliyorsa tercihleri sıfırlamak tüm bu sorunların giderilmesine yardımcı olacaktır. Daha önceki Audacity sürümlerinde kullanıcıların program yapılandırmasını sıfırlamak için bir seçeneği yoktu. Audacity'nin 2.4.2 sürümünden başlayarak, artık programın içinde yerleşik bir sıfırlama özelliği bulunuyor. Audacity'yi fabrika ayarlarına sıfırlamak için, Audacity'yi başlatıp ardından menü çubuğundan Araçlar'ı ve ardından Reset Configuration (Yapılandırmayı Sıfırla) kısmını seçin.

Audacity ayarları nasıl sıfırlanır

Bu eylem Audacity'yi anında sıfırlayacak ve fabrika varsayılanlarını yeniden yükleyecektir. Audacity'yi yeniden başlatmanız gerekmez. Bu yöntem hemen hemen her şeyi fabrika varsayılanlarına geri döndürse de oluşturulan makroları ve yüklenen eklentileri kaldırmaz. Dosya menüsünde bulunan son açılan dosyalar listesi de olduğu gibi kalacaktır. Eğer üstteki resimde gösterilen yer sizde bulunmuyorsa Audacity sürümünüz eskidir , sürüm kontrolü için Üste menüde yeralan Yardım - Audacity hakkında kısmına tıklayın veya Güncellemeleri denetle kısmını seçin.

Audacity güncelmi kontrol edin

Audacity Programınızı güncellemek için Buradaki linke tıklayabilir ve tercihinize göre kurulumlu veya Portable Audacity yazılımını indirebilirsiniz. Peki ama ya Audacity yazılımını bazı sebeplerle güncellemek istemiyor fakat ayarlarını sıfırlamak istiyorsanız ne yapacaksınız ?

Eski Audacity sürümlerinde fabrika ayarlarına nasıl dönülür

Audacity uygulamasının hangi sürümü olursa olsun Fabrika ayarlarına dönmek için aşağıdaki adımları takip edin.

1. Audacity açık ise kapatın ve aşağıdaki kodu çalıştır penceresinden çalıştırın

%APPDATA%\audacity

2. Açılacak olan klasör içerisinde yeralan "audacity.cfg" dosyasını sağ tıklayıp silin. Böylece tüm ayarlar fabrika ayarlarına geri dönecektir.

Audacity ayarları hangi dosyada tutulur

Hangi Audacity uygulamasını kullanırsanız kullanın ayarlarını sıfırlamak için aşağıdaki linkte bulunan ve sizler için kodladığımız scripti kullanabilirsiniz. "Audacity_Reset.vbe" dosyasını çalıştırdıınızda size Audacity açık ise kapatılacak onay penceresini çıkartacaktır EVET butona bastığınızda ayarlar sıfırlanacaktır.

Audacity ayarlarını script ile sıfırlayın

Sıfırlama işlemini yapmak istemiyorsanız HAYIR butonuna tıklamanız yeterlidir.

- Audacity programı ile Mp3 bölmek Burada

- Audacity ile Müzik kalitesi nasıl yükseltilir Burada

- Ekrandaki herhangi bir sesi kaydedelim Burada

- Bir ses kaydında düşük olan sesi arttırma Burada

- Mono (Tek kanal) sesi stereo yapmak Burada

- Bir ses kaydında arkaplan gürültüsünü yoketmek Burada

- Kendi sesimizi Mp3 şeklinde kaydedelim Burada

- VLC Playeri Müzik çalar olarak kullanın Burada


3 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Kamil
  3. Avatar for Derman S.

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha