Ms Word dosyasında satır boşluklarını yoketmek


Word dosyasında satır boşluklarını sil
Geçenlerde elime biryerlerde kullanmam gereken bir yazı geçti gel gelelim bu Microsoft Word belgesinde yeralan yazıda satırlar arasında oldukça fazla boşluk bulunuyordu , yazı oldukça da uzun olduğundan

elle tek tek düzeltilmesi saatler alabilirdi , Acaba Paragraf ayarlarından birşey çıkarmı diye Belgeyi açtıktan sonra Tasarım sekmesine geçiş yapıp Paragraf aralığı aşağı açılır menüsüne tıkladım ve Paragraf boşluğu yok kısmını seçtim.

Microsoft Word Paragraf aralığı

Aynı işlemi Yazının tamamını seçip (Ctrl + A) ardından sağ tıklayıp paragraf kısmını seçerek te ilgili ayarlardan yapabilirsiniz gel gelelim satır aralarındaki boşlukları yoketmeyecektir, en azından bendeki Office 2016 da yoketmedi. Ardından aklıma Ctrl + H seçeneği ile bunu yapabileceğim geldi lakin bul kısmına ne yazdımsa işe yaramadı , biraz araştırmadan sonra , bul kısmına yazılacak doğru kodu buldum gelin nasılını adım adım görelim , aşağıda word dosyasındaki satır aralıkları temsili olarak verilmiştir

Word dosyasında satır arası çok boşluk var

Üstteki gibi satırları arasında büyük boşluklar bırakılmış 100 lerce hata binlerce satırdan oluşan bir yazı olduğunu düşünün , elle tek tek yapılması oldukça güç,çözüm adımlarına geçersek :

1. Klavyedeki Ctrl ve A tuşlarına birlikte basalım , böylece tüm yazıyı seçili hale getirmiş olacağız

2. Klavyedeki Crtl ve H tuşlarına birlikte basalım , Bul ve değiştir penceresini açmış olalım , burada bul kısmına yazılacak kod önemli oda "^p" (tırnak işareti hariç) simgesidir , bul kısmına aşağıdakini aynen yazalım

^p^p

3. Değiştir kısmına ise ya hiçbirşey yazmayalım (boşluk bırakalım) yada aşağıdakini yazalım (bunu yapmamızın sebebi satır sonlarını belirlemek ve satırların iç içe geçmesini engellemek.

###

Aynen aşağıdaki görünümlerden birini almış olmalı

Bul ve değiştir ekranı

Office 2016 da Bul ve değiştir ekranının Yeni değer kısmını boş bırakarak Tümünü değiştir dediğimde sağlıklı bir şekilde tüm satır boşluklarını yoketti ama aynı işlemi daha düşük sürüm bir Microsoft Officede ancak ikinci resimdeki gibi satır sonlarına işaret ekleterek yapabildim.

4. Tümünü değiştir butonuna basalım ve çıkan uyarıya tamam diyelim. Eğer yeni değer kısmını boş bıraktınız ise işlem bukadar , Eğer ikinci resimdeki yöntemi kullanıyorsanız şimdi tekrar Ctrl ve H tuşlarına basıp Bul ve değiştiri çağıralım ve busefer bul kısmına "###" (tırnak işaretsiz) , değiştir kısmına ise boşluk bırakalım (yani klavyedeki boşluk tuşuna basalım). Son olarak ta Tümünü değiştir butonunu kullanalım.

Microsoft Word satır boşlukları silindi

Bu işlemden sonra muhtemelen belge istediğiniz yazı formunu almıştır , eğer almadı işe Giriş sekmesindeyken son olarak Klavyedeki Ctrl ve A harflerine tekrar basıp tüm yazıyı seçin ve Aralık yok sekmesine tıklayın (Aşağıdaki resim)

Word satır boşlukları yokedildi

Kimileri en başta bunu yapsaydık diye düşünebilir , bu baştaki gibi satır aralıklarındaki büyük boşlukları yoketmiyor ne yazıkki.

- Bir tıkla son çalıştığınız word belgesini açın Burada

- Word belgesindeki resim arkaplanını şeffaf yapalım Burada

- Microsoft Word belgesine filigran ekleyelim Burada

- Microsoft Word direkt boş belge ile başlasın Burada

- Word dosyalarını toplu halde Pdf formatına çevirelim Burada

- Microsoft Word a tablo nasıl eklenir Burada

- Word belgelerindeki gizli kişisel bilgilerinizi silin Burada

- Word dosyasını Pdf olarak kaydedip şifre koymak Burada

- Word a yapıştırılanlar düz metin şeklini alsın Burada

- Word ayarlarını sıfırlayalım Burada

24 Ocak 2015 Tarihli başlık güncellendi


10 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Bubble
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for TRWE_2012
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for mahir51
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for Ada
  9. Avatar for Velociraptor
  10. Avatar for seron

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha