Notepad ++ (plus) da sekmeler renkli olsun


Notepad ++ (plus) da sekmeler renkli olsun
Microsoft un yerleşik olarak kullanıcılara sunduğu Not defterinin özellikleri oldukça sınırlıdır, en basitinden bir script yazarken aldığınız 88. satır hatasında Not defteri size kolaylık sağlamayacaktır çünkü


kodlardaki satırları tek tek saymanız gerekir , bu gibi sebepledirki birçok windows kullanıcısı Notepad ++ yı kullanmaktadır. C++ diliyle yazılmış bu uygulama oldukça seri çalışır , Türkçe dil desteği de bulunan uygulamanın hem kurulumlusu hemde portable (kurulumsuz) olanı mevcuttur.

Notepad ++ genellikle kod yazarken büyük kolaylık sağlamaktadır , mesela HTML, CSS, PHP, C, C++, C#, YAML, VBScript, JavaScript ... da renkli sözdizimi vurgusu , satır sayısı ... gibi kolaylıklar sunmaktadır. Notepad++ düzenleyicisine yapılan en son güncellemede yeni bir özellik daha eklendi ; artık açık sekmeleri renkli hale getirebiliyorsunuz. Bunu mesela bir yazılımımıza dil desteği geldiğinde yollanan "fab.ini" dosyasını Notepad++ ile açtıktan sonra , yazılımın içerisindeki "fab.ini" dosyasını da açarsam iki açık sekme olduğunudan ilk bakışta hangisi yazılımın mevcut .ini dosyası hangisi takipçi tarafından yollanan , karıştırılabilir, işte bu yeni özellik sayesinde sekmeleri renklendirerek bu karışıklıktan kurtulabiliriz.

Notepad ++ da açık sekmeler nasıl renklendirilir

Varsayalım Notepad ++ da birkaç sekme açtınız , bunlar mesela bir dosyanın orjinali , editlisi ... bu durumda ;

1. Açık olan sekmelerden renklendirmek istediğinize sağ tıklayıp aşağı açılır menüden en dip kısımda yeralan Rengi sekmeye uygula kısmını seçin.

Notepad Plus ta sekmeleri renklendirin

2. Son olarak açılan menüden bir renk seçin , Mevcut renkler ; Sarı , Mavi , Yeşil , Mor ve kırmızıdır. Renk eklemek istediğiniz tüm sekmeler için aynı adımları tekrarlayın. renklendirdiğiniz sekmeden , diğer sekmeye geçtiğinizde Renk daha görünür hale gelecektir. Uygulanan rengi kaldırmak için yine aynı yolu izleyip Rengi Sekmeye uygula menüsünde en dipte bulunan Rengi kaldır kısmına tıklamanız gerekir.

Aynı isimde fakat farklı konumdaki iki dosyayı Notepad ++ ile açtıysanız , dosyayı yalnızca sekme rengine bakarak hızlı bir şekilde tanımlamak istediğinizde renkleri kullanmak pratiklik sağlayacaktır.

- Dosya sağ tuş menüsüne Notepad Plus ile aç ekleyelim Burada

- Notepad Plus Yazı karakterlerini bozuyor Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Sema

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha