Windowstaki özel klasörler (Special Folders)


Windows special folders (Özel klasörler)
Windows'taki gizli sistem klasörlerinin çoğu, Windows Kayıt Defteri'nde bir sınıf kimliği (CLSID) anahtarı, özel klasör adları ve PC'nizdeki klasörlerin konumları ile tanımlanır. Bu özel klasör adlarını Shell


komutuyla birlikte kullanırsanız , dosya sisteminizin derinliklerine gömülü gizli klasörleri bir tıkla açabilirsiniz. Shell: komutu doğrudan Başlat, Arama menüsünden veya Çalıştır iletişim kutusundan özel bir klasörü açmak için kullanılabilir. Örneğin ; shell:sendto komutu ,kullanıcı profilinizdeki gönder menüsünü açmaktadır (%userprofile%\sendto)

Gönder menüsü

Belgelerim klasörünü açmak için ise shell:Personal komutu kullanmak yeterlidir. Windows Vista ve daha üst sistemlerde bu özel klasörlerin listesi aşağıdaki Registry anahtarında saklanmaktadır.

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FolderDescriptions

Bu anahtar altındaki herhangi bir Özel klasöre tıklarsak sağ tarafta açılan pencerede bizim için önemli olan iki kayıt göreceğiz bunlar "Name" ve "RelativePath" anahtarlarıdır.

special folders

Relative Path anahtarı altındaki ismi shell: şeklinde yazarsak ilgili özel klasör açılacaktır. "C:\Users\Kullanıcı İsmi\AppData\Roaming\Microsoft\Windows\Start Menu\Programs"

çalıştır shell komutları

Shell komutunu Çalıştır iletişim kutusundan (Windows + R), Windows Dosya Gezgini adres çubuğundan ve hatta Internet Explorer adres çubuğundan verebilirsiniz. Sadece aşağıdaki formatı kullanarak komutu yazın: mesela shell:

shell:AccountPictures

Peki sistemimde bu tür kaçtane özel klasör vardır derseniz Üstteki resimdeki registry anahtarı altındakileri saymanız gerekecektir. Bu işi otomatik yapan bir yazılım arıyorsanız Nirsoft un "SpecialFoldersView" isimli uygulamasından faydalanabilirsiniz uygulamayı Buradaki linkten indirip zipten çıkartın ve çalıştırın. Ardından üst menüden View - HTML Repor All items deyin

specialfoldersview yazılımı

böylece tüm özel klasörlerin bir listesini HTML şeklinde verecektir. Bu listedekiler ayrıca vbs veya bat gibi script dillerinde oldukça işe yaramaktadırlar. Aşağıdaki indirme linkinde sizler için bu shell komutları listesini sunuyoruz içerisinde CLSID listesi ve Cmd komutları listeleri de yeralmaktadır. Listede yeralan shell komutlarından bazıları şu şekildedir:

shell:AccountPictures
shell:AddNewProgramsFolder
shell:Administrative Tools
shell:AppData
shell:Application Shortcuts
shell:AppsFolder
shell:AppUpdatesFolder
shell:Cache
....

- Windowsta CLSID (GUID) tanımı ve kullanımı Burada

- Az bilinen birkaç cmd komutu Burada

- Cmd de verdiğimiz son 10 komutu görüntüleyelim Burada

- Dosya veya Klasör yolunu komut istemine (Cmd) aktaralım Burada

- WMIC komutları ile Ağ bağlantılarından birini kapatmak Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Tolga güler

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha