Masaüstünde Görünmez klasör oluşturalım


Masaüstünde Görünmez klasör oluşturalım
Windows ta Gizli klasör oluşturmayı hemen hemen herkes bilir , önce sağ tıklar yeni - Klasör deriz ve normal bir klasör oluştururuz sonra bu klasörü sağ tıklarız ve özellikler deyip açılan ekranda Gizli kısmına

tik koyarız sonrada Uygula ve tamam deriz (Aşağıdaki resim)

Gizli klasör oluştur

Bu şekilde gizlenen bir klasör herhangi bir klasörün içerisinde iken Dosya gezgini menüsündeki Düzenle - Klasör ve arama seçenekleri - Görünüm - Gizli dosya ve klasörleri göster özelliği aktive edilerek kolayca tekrar görüntülenebilir , Peki ya gerçekten görünmez bir klasörünüz olsa ve üstteki şekilde de görünür hale getirilemese nasıl olurdu ? , sanırım meraklı gözlerden saklamak istediğimiz dosyaları bu klasör içerisinde muhafaza edebilirdik işte bu yazımında bunun nasıl yapıldığını göreceğiz:

Görünmez klasör oluşturalım

1. Öncelikle masaüstünde normal bir klasör oluşturuyoruz.

2. Klavyemizdeki Windows ve R tuşlarına birlikte basıp çalıştır ekranını açıyoruz ve boşluğa aşağıdakini yapıştırıp "Tamam" diyoruz

charmap

3. Karakter eşlem penceresi açılacaktır , burada içi boş bir karakter seçelim (Aşağıdaki resim).

Karakter eşlemde Boş karakter

ve üzerine tıklayıp alt kısımda aktif hale gelen butonlardan seç ve Kopyala butonlarına sırası ile tıklayalım

Boş karakter kopyala

ve ilk maddede masaüstünde oluşturduğumuz klasörü sağ tıklayıp yeniden adlandır deyip Ctrl + V tuşlarına basıp bu kopyaladığımız görünmez karakteri yapıştıralım , böylece isimsiz bir klasörümüz oldu.

4. Şimdi bu isimsiz klasörü sağ tıklayalım ve Özellikler diyelim - Özelleştir sekmesine geçip - Simge değiştir butonuna tıklayalım ve açılan ekrandan görünmez bir simge seçelim (Aşağıdaki Resimde mavi alan)

Görünmez simge seçimi

Önce tamam sonrada Uygula ve tamam butonlarına basalım böylece masaüstümüze görünmez bir klasör oluşturmuş oluruz (Aşağıdaki resim)

Görünmez klasör

Bu klasör gizli bir klasör değildir , Görünmez bir klasördür. Bazılarının aklına hemen bunu başka klasörlere de kopyalamak gelebilir (nerden biliyorum acaba) lakin sonuç aşağıdaki gibi oluyor 🙂

Dosya gezgininde görünmez klasör

Hani bir laf vardır ; Bazen en iyi saklama yeri, herkesin gözünün önünde olan yerdir, diye sanırım üstteki anlatım ile tam olarak bunu gerçekleştirmiş olacaksınız.

15 Nisan 2015 Tarihli başlık güncellendi


7 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Proportions
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for gürkan
  5. Avatar for serdar
  6. Avatar for Velociraptor
  7. Avatar for Mücahit Yılmaz

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha