Google Chromede eski ayarlar arayüzüne geri dönmek


Google Chromede eski ayarlar arayüzüne geri dönmek
Chrome oldukça sık güncellenen bir tarayıcı , belkide popüler olmasına neden olan şeylerden biride budur, 5 Haziran 2017 tarihi itibarıyla - Google Chrome 59 sürümü yayımlandı bu yeni sürümde 30 adet güvenlik açığı


fixlendi Yeni Geliştirici Araçları özellikleri bazı ayrayüz değşiklikleri gibi birçok yeni özellikler geldi artık Alışık olduğumuz ayarlar ekranı yerine "Material Design" (Malzeme Tasarımı) ekranı gelmektedir

Chrome yeni ayarlar arayüzü

bunu test etmek için Google Chrome tarayıcı adres satırına aşağıdaki URL yi yapıştırıp çalıştıralım

chrome://settings/

Garipliği hemen farkedeceksiniz , sağ üst köşedeki Üç noktaya tıklayıp Ayarlar dediğimizdede aynı ekran gelmektedir , işte bu ekran "Material Design" denilen yeni arayüzdür. 59 ve daha yeni sürümlerde artık Ayarlar bu şekilde gelecek buradaki yeniden dizaynın amacı ; dağınıklığı gidermek ve görünüm iyileştirmesidir. Eğer oldukça uzun bir süredir Chrome kullanıcısıysanız bu arayüzde yapmak istediğiniz ayarları bulmakta zorlanabilirsiniz bu sebepledirki eski alışık olduğunuz klasik ayarlar ekranına geri dönmek isterseniz küçük bir ayar ile bunu gerçekleştirebilirsiniz işte nasılı:

1. Google chrome yi açalım ve adres satırına aşağıdakini yapıştırıp ENTER tuşuna basalım

chrome://flags/#enable-md-settings

Karşımıza "Enable Material Design settings" başlığı sarı ile işaretli şekilde gelecektir

Enable Material Design Ayarı

2. Burada yeralan Aşağı açılır menüden "Disabled" kısmını seçelim ve aynı sayfanın sonunda belirecek olan , Yaptığınız değişiklikler Google Chrome'u yeniden başlattığınızda geçerli olacak. yazısının altındaki "Şimdi Yeniden Başlat" butonuna tıklayalım. sonrasında üstte verdiğimiz ilk komut olan "chrome://settings/" komutu verdiğimizde veya Tarayıcının sağ üst köşesinde bulunan Üç no0ktaya tıklayıp ayarlar dediğimizde alışık olduğumuz o klasik arayüzün geldiğine şahit olacağız.

chrome klasik ayarlar arayuzu

Eğer tekrar varsayılan ayarlara dönmek istersek Enable Material Design settings başlığı altındaki aşağı açılır menüden varsayılan kısmını seçip Tarayıcıyı yeniden başlatmamız gerekecektir.


5 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for ALİ
  3. Avatar for Erol
  4. Avatar for Velociraptor
  5. Avatar for Mustafa

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha