Bir Programın ikonunu değiştirmek


Bir Programın ikonu nasıl değiştirilir
Bugün gerekli olan bir sanallaştırma yazılımının portablesini (kurulumsuz) bulup denedim , oldukça stabil çalışıyordu gel gelelim portable yapan kişi okadar berbat bir ikon kullanmıştı ki değiştirmeden edemedim


, işte bu yazının konusu da bu şekilde oluştu , aslında bu işi hiçbir program kullanmadan yapmak en kolayı gel gelelim her zaman kullanışlı olmayabiliyor o sebeple Resource Hacker programı kullanılarak bir exe nin ikonunu değiştirmek herzaman daha kalıcı bir çözüm sunmaktadır.

1. Programın kısayolu üzerinden ikonunu değiştirelim

Üsttede belirttiğim gibi en kolayı bu yöntemdir ve exe ye bir müdahale olmadığından herhangi bir bozulmaya uğraması da sözkonusu değildir , örnek olarak Ccleaner programını ele alalım

1. öncelikle sağ tıklayıp "Dosya konumunu aç" diyerek program exe sine ulaşalım sonrasında bunu sağ tıklayıp Gönder - Masaüstü kısayolu deyip , masaüstüne bir kısayol oluşturalım.

2. Bu kısayolu sağ tıklayıp Özellikler diyelim.

Exe iconunu değiştir

açılan ekrandan kısayol sekmesine geçip simge değiştir butonuna tıklayalım ve gözat butonu ile istediğimiz bir ikonu seçelim.

2. Resource Hacker ile Program ikonu nasıl değiştirilir

Üstteki yöntem hemen hemen her kullanıcının bildiği ve uyguladığı bir yöntemdir , fakat bu şekildeki bir ikon değişikliği gerçek exe ikonu üzerinde bir değişiklik yapmaz , Gelin exe ikonunu gerçekten değiştirelim.

1. Resource Hacker Programını buradaki linkten indirelim , ben portable (zip) versionunu tercih ettim.

2. İkonu değişecek yazılımı ya Resources hacker arayüzüne sürükleyip bırakalım veya Program arayüzünde sol üst köşedeki Klasör ikonuna tıklayalım ve ikonu değişecek exe yi seçelim, sol kısımdaki aşağı açılır menüden ikon kısmına tıklayalım.

Reshacker ile exe ikonu değiştir

Aşağı açılır numaralardan ilkini seçelim sonrasında klavyemizdeki Ctrl ve R tuşlarına basalım veya Action aşağı açılır menüsünden Replace Icon kısmına tıklayalım.

Resources hacker de ikonu yenile

Üstteki ekran geldiğinde "Open File with new icon" butonu ile yeni ikonumuzu seçelim ve "Replace" butonuna tıklayalım son olarakta klavyemizdeki Ctrl + S kısayoluna veya üstteki butonlarda "save" butonuna basalım

Resource Hacker save butonu

Artık exe iconumuz değişmiş olmalı fakat görünür olması için ya yazılımın ismine bir ilave yapın veya Buradaki yazılımı kullanın (Malesef Windowstaki bu hata yıllardır giderilmedi) aşağıda orjinal ccleaner ve ikonunun değişmiş hali.

Exe ikonunu nasıl değiştiririm

Sizde beğenmediğiniz program ikonlarını bu şekilde değiştirebilirsiniz.

11 Haziran 2016 Tarihli başlık değiştirildi


10 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Tayfun Soner
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Out
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for MUSTY
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for Osman
  9. Avatar for Velociraptor
  10. Avatar for Onur

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha