Windows 10 Oturum açma ekranı duvar kağıdını değiştirelim


Windows 10 Oturum açma arkaplan resmini değiştirelim
Eğer Windows 10 nihai sürümünü kurdunuzssa oturum açma akranında yeralan Duvar kağıdını farketmişsinizdir , İlk olarak "Hero" duvarkağıdı olarak Windows 10 Insider Preview build 10159

da ortaya çıkmıştı , birilerini mutlaka mamnun etmiştir lakin benim gibi birçok kişiyi rahatsız ettiği kesin ilaveten KDE 4.0. I i birhayli andırıyor , kullanıcılar Oturum açma ekranında ya başka bir duvar kağıdı istiyorlar yada dvar kağıdını komple kaldırmak istiyorlar , İşte bu yazı konusuda bunun nasıl yapılacağı :

Windows 10 oturum açma ekrani

Önizleme sürümlerinde bu duvar kağıdı bir registry ile değiştiriliyor veya duvar kağıdı tamamen kaldırılıyordu oysa nihai sürümde bu registry kaydı işe yaramıyor ; aslında deneme sürümünde kullanıcıya verilen birçok modifiye seçeneğinin nihai sürümde kaldırılması Microsoftun ne kadar hastalıklı bir düşünce yapısına sahip insanları görevlendirdiğinin bir kanıtıdır ; Kullanıcı memnuniyeti kesinlikle umurlarında değil tuhaf bir kibirleri var ve en doğrusunu onlar biliyormuşçasına davranıyorlar .
Windows 10 Oturum açma (Login) ekranı duvar kağıdı aşağıdaki klasör içerisinde

C:\Windows\SystemResources\Windows.UI.Logon\

aşağıdaki isimle yeralır

Windows.UI.Logon.pri

.PRI dosyası "Package Resource Index" in kısaltılmışıdır ve içerisinde Hero duvar kağıdının farklı çözünürlükteki türevlerini barındırır , gel gelelim .PRI dosyasını direk olarak editleyemeyiz , editlemek için "Windows 8/8.1/10 SDK" ya ihtiyacımız vardır lakin iş biraz karmaşık olmakla birlikte yapılacak en küçük hata birdaha windowsa giriş yapamamamıza neden olabilir , işte bu nedenle küçük bir yazılım kullanacağız

Windows 10 Logon Background Changer

Ücretsiz bir portable yazılımdır ve GitHUb taki "PFCKrutonium" tarafından kodlanmıştır , Windows 10 oturum açma ekranındaki Duvar kağıdını değiştirmeye veya tamamen kaldırmaya yardımcı olur.

1. Öncelikle yazılımı buradaki linkten indirelim , zipten çıkartalım ve çalıştıralım

2. Karşımıza aşağıdaki gibi bir arayüz gelecektir , arkaplan resmini değiştirebileceğimiz gibi arkaplan rengini de isteğimize göre ayarlayabiliriz.

logon bg changer

Yazılım ilk olarak "C:\Windows\SystemResources\Windows.UI.Logon\" klasöründeki "Windows.UI.Logon.pri" dosyasını "Windows.UI.Logon.bak" şeklinde yedeklemektedir böylece birşeyler ters giderse bu yedeğin uzantısını değiştirip herşeyi eski haline geri döndürebilirsiniz.

a) Arayüzdeki "Use current accent color" butonuna tıklarsak arkaplan resmi yokolup orjinal mavi renk oturum açma ekranı olarak gelecektir

b) Eğer kendimiz bir resim belirlersek artık bu resim oturum açma duvar kağıdı olacaktır.

c) Color butonuna tıklarsak kendi renk seçimimizi yapabileceğimiz palet belirecektir ve buradan arka plan rengini seçebiliriz.

d) Apply changes - değişiklikleri uygula

Windows 10 oturum açma rengi değişti

Ben üstteki a) şıkkını uyguladım ve üstteki gibi bir oturum açma ekranı belirledim , Microsoftun kullanıcıya bukadar basit bir seçeneği bile sunmaması ve üçüncü parti yazılımlara muhtaç etmesi Bu şirketin yazılım malanında sonu geldiğinin işaretleridir çünkü artık kullanıcıya saygıları kalmamış.


9 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha