Windows 10 da kullanıcı profilini sıfırlama


Windows 10 da kullanıcı profilini sıfırlama
Kullanıcı profili , tüm kişisel tercihleri, uygulama ayarlarını , belgeleri ve diğer verileri saklamayan bir dizi dosya ve klasördür ve Her kullanıcı hesabının bir kullanıcı profili vardır , genellikle "C:\Kullanıcılar\Kullanıcı ismi"


klasöründe yeralır içerisinde Masaüstü, Belgeler, İndirilenler gibi bir dizi alt klasör bulunur ilaveten AppData gibi gizli klasörleride barındırır , AppData ; Çeşitli Windows özellikleri ve yüklü uygulamaları için ayarların tutulduğu klasördür. Kullanıcı profilinin temel amacı, kullanıcı tercihlerine göre uyarlanmış bireysel seçenekleri içeren bir ortam yaratmaktır. Kullanıcı profiliniz bozulmuşsa veya varsayılan olarak sıfırlamanız gerekiyorsa, hesabı kaldırmadan profili silebilirsiniz. Bir sonraki oturum açışınızda, kullanıcı hesabınız için otomatik olarak yeni bir profil oluşturulur. Aşağıdaki açıklamalar Bir kullanıcı hesabını nasıl sileceğinizi değil , bir kullanıcı hesabının profilini silerek hesabı nasıl sıfırlayabileceğinizi izah etmeye çalışmaktadır.

Başlamadan önce, kullanıcı hesabınızın yönetici ayrıcalıklarına sahip olduğundan emin olun. Ayrıca, geçerli (etkin) hesap profilini silemezsiniz. Profil verilerinizi silmek istediğiniz kişi hesabıyla değil , başka bir kullanıcı hesabıyla oturum açtığınızdan emin olun.

Windows 10'da bir kullanıcı profilini silelim

1. Klavyemizdeki Windows ve R tuşlarına basalım açılan çalıştır boşluğuna aşağıdaki komutu yapıştırıp Tamam diyelim

SystemPropertiesAdvanced

2. Kullanıcı Profilleri kısmı altında bulunan "Ayarlar" butonuna tıklayalım

Kullanıcı profili Ayarlar

3. Açılan ekranda sileceğimiz profili seçelim ve dip kısımdaki "Sil" butonunu kullanalalım

Profili silelim

4. Silmek istediğinize eminmisiniz diye bir uyarı penceresi belirecektir "Evet" butonuna tıklayalım

Silme uyarısı penceresi

Profili silinen kullanıcı birdahaki sefer oturum açtığında profili tüm varsayılan seçenekler ve ayarlarla otomatik olarak yeniden oluşturulacaktır.

Windows 10 da kullanıcı profilini Manuel silmek

Windows gezginini (dosya gezgini veya windows explorer) açalım "C:\users" dizinine tıklayıp burada yeralan ve silmek istediğimiz kullanıcı ismine sağ tıklayıp "Sil" diyelim

Kullanıcı Profil klasörünü silme

Ardından aşağıdaki anahtara gidelim , bu anahtarın altında bulunan alt anahtarlardan ismi uzun olanlarına tek tek tıklayıp silmek istediğimiz kullanıcı ismini "ProfileImagePath" dize değerinde (string) arayalım

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\ProfileList

mesela benim silmek istediğim kullanıcı ismi "sordum" ve bunu en dipteki alt anahtarda buldum.

Profil anahtarını registryden silme

O halde dipteki bu alt anahtarı komple silmem gerekir. ardından kullanıcı çıkışı yapıp sildiğim hesabı seçip giriş yaparsam sanki yeni oluşturulmuş gibi davranacaktır.Eğer Yönetici hesabı olan profili sıfırlayacaksanız Bir hesap açıp yönetici yapın ve bu hesaptan kullanıcı girişi yaptıktan sonra mevcut hesabınız üzerinde işlem yapın. ilaveten bakınız :

- Windows 10 a Microsoft hesabını kullanmadan yeni kullanıcı ekleme Burada


10 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Eren Bilir
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for MURAT AYDEMİR
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for MURAT AYDEMİR
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for Hasan
  9. Avatar for Velociraptor
  10. Avatar for Hamdi Tekin

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha