Kablosuz ağ güvenlik anahtarı Karakterleri göstermesin


Kablosuz ağ şifresi karakter göstermesin
Bildiğiniz üzere Bir kablosuz ağa bağlı iken , Ağ bağlantılşarına gidip , Kablosuz ağ bağlantısını sağ tıkladığımızda karşımıza çıkan "Durum" kısmına tıkladıktan sonra açılan pencerede "Kablosuz özellikleri"


butonuna tıklarsak yeni açılan pencerede bağlantı ve güvenlik diye iki sekme belirecektir bunlardan güvenlik sekmesini seçip karakterleri göster dersek bize kablosuz ağ güvenlik anahtarını gösterecektir.

Kablosuz şifresinde Karakterleri göster

Üstteki yöntemi de içeren , Unutulan Kablosuz ağ şifresini programsız bulmak adlı bağlığı Buradaki linkte bulabilirsiniz. Kablsozu ağ şifresi unutulduğunda hatırlamak için işimize yarayan bu yöntemin bazı olumsuzlukları da mevcuttur , Şöyle bir senaryo düşünelim :

Art Niyetli bir komuşumuz olsun , bize misafirliğe geldiğinde , İnternetten birşey bakacağım bilgisayarını kullanabilirmiyim deyip üstteki yöntemle bu şifreyi kendi emailine yollamış olsun farkedene kadar aylarca kablosuz ağımızı ücretsiz kullanabilir , ayrıca şifreyi değiştirsek bile aynı yöntemi tekrar kullanabilir bundan kaçınmak için , kablosuz ağ özellikleri kısmındayken karakterleri göster dediğimiz kısma tik koysak bile karakterleri göstermemesini sağlayabiliriz. Elbette şifreniz farklıo yöntemlerle de bulunabilir ama bunlar şimdilik konumuzun dışında. Bu işlemi yapabilmek için bir registry anahtarını sileceğiz ,

1. Öncelikle aşağıdaki yere gidelim :

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\AppID

2. Üstteki anahtar altında yeralan {86F80216-5DD6-4F43-953B-35EF40A35AEE} alt anahtarını sağ tıklayıp ver diyelim ve güvenli bir yere kaydedelim.

Registry Anahtarını ver

3. Sırada bu anahtarı silmek var bunun için anahtar yetkilerini almamız gerek yoksa direkt olarak silmeye kalktığımızda aşağıdaki hatayı verecektir

Registry Anahtarı silinmiyor

Yetkileri manuel almak biraz uzunca bir iş olduğundan PowerRun isimli portable ve ücretsiz uygulamadan faydalanacağız Burada. Yazılımı indirdikten sonra zipten çıkartalım ve çalıştıralım ve yazılım arayüzündeki "Kayıt defterini aç" butonuna tıklayalım.

powerrun ile Regedit çalıştırma

Karşımıza yeni gelen pencerede Çalıştırın solundaki boşluğa birinci maddede yedek aldığımız registry anahtarının içini açıp aşağıdaki kısmı yapıştıralım

HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Classes\AppID\{86F80216-5DD6-4F43-953B-35EF40A35AEE}

ve çalıştır diyelim , şimdi silemediğimiz bu anahtarı sağ tıklayıp sil diyelim , anahtarın sorunsuz silindiğini göreceğiz. Artık yazının başında anlattığımız adımları uyguladığımızda Karakterleri göster desek te Göstermeyecektir

Şİfreler görünür olmuyor

Üstteki işlemin internet bağlantısı üzerinde herhangi bir etkisi yoktur sadece Kablosuz ağ karakterlerini göster özelliğini devre dışı bırakmaktadır , Eğer varsayılan karakterleri göster özelliğini tekrar çalışır hale getirmek istersek yedeklediğimiz Registry kaydını çift tıklayıp çalıştırmamız ve çıkan uyarıya evet dememiz yeterlidir, yeniden başlatmaya bile gerek kalmadan varsayılan özellik çalışmaya başlayacaktır.

Download


18 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha