Windowsun açılış ve kapanış hızını programsız öğrenin


Windowsun açılış ve kapanış hızını programsız öğrenin
Olay görüntüleyicisi hemen hemen herşeyin kaydını tutan bir windows uygulamadır , mesela windows günlükleri bölümünü genişletirsek sistem kilitlenmelerine dair mesajlar ve bunların ayrıntılarına


ulaşabiliriz , uygulama kısmından hangi yazılımın güncellendiğine dair bilgiler bulmamız mümkün peki ya Windowsumuzu en son açtığımzda kaç saniyede açıldığını veya en son kapattığımızda kaç saniyede kapandığını bulmak istersek ne yapmamız gerekir ? derseniz onunda çözümü Olay görüntüleyicisinde mevcut.

Olay görüntüleyici ile Windows Açılış süresini bulun

Olay görüntüleyicisi hizmeti seyrekte olsa bazı sistemlerde çalışmıyor veya devre dışı olabilir. Bu nedenledirki servisin durumunu kontrol etmek faydalı olacaktır bunun için Komut istemi dediğimiz Cmd den aşağıdaki komutu vermemiz yeterlidir.

sc query eventlog

Komut bize aşağıdaki gibi bir çıktı verecektir. STATE : Kısmı Running ise herşey yolunda demektir.

Olay görüntüleyicisi çalışıyormu kontrol edin

1. Öncelikle Olay görüntüleyicisini açmamız gerekecektir bunun için ; klavyemizdeki Windows ve R tuşlarına basıp çalıştır ekranını açalım ve kutucuğa aşağıdaki kodu yapıştırıp Enter tuşuna veya Tamam butonuna basalım

eventvwr

Olay görüntüleyicisi açılacaktır şimdi burada aşağıdaki adımları izleyip programsız son açılış (boot) ve kapanış sürelerimizi öğrenebiliriz bu kayıtlar Windowsun kendi tuttuğu kayıtlar olduğundan üçüncü parti yazılımlardan çok daha güvenilir sonuçlar vermektedirler.

1. Uygulama ve hizmet günlükler - Microsoft - Windows - Diagnostic-Performance -  Çalışıyor , kısmına gidelim (Aşağıdaki resim)

Olay görüntüleyicide windows açılış süresini

Üstteki resimde Mavi ile işaretli Açılış Süresi : 31043 ms olarak görünmektedir bu bilgileri ayrıntıları ile görmek için ise ; Sağ tarafta "Geçerli günlüğe Filitre uygula" diye bir link göreceğiz buna tıklayalım

Geçerli günlüğe filitre uygula

Bu filitrelerle istediğimiz olayları çok daha çabuk bulup listeletebiliyoruz , Örneğimizde Olay kimlik numaramız (Event ID) = 100 dür bunu aşağıdaki resimde gösterilen boşluğa yazalım ve "Tamam" butonuna basalım

Olay günlüğüne filitre uygula

Böylece Olay kimliği 100 olan bütün olayları sıralatmış olacağız bunlardan istediğimiz tarihteki birtanesinin üzerine tıklayıp Windows açılış süremizi Milisaniye (Ms) cinsinden bulabiliriz. Tavsiyem En son tarihli Açılış süresine bakmanızdır. Tarihe göre sıralatmak için Tarih ve Saat sütununun başlığına bir kez tıklamanız yeterlidir.

Windows önyükleme performansı

Üstteki ekrandayken ayrıntılar sekmesine geçiş yaparak bu açılış süresinin ayrıntılarına erişebilirsiniz. Eğer Üstteki anlatımda Olay kimlik numarasını 100 yerine 200 yaparsak buseferde Windowsun kapanış süresini Milisaniye (Ms) cinsinden bulmuş oluruz.

Windows kapanış süresi

Böylece Windowsun açılış ve kapanış sürelerini hiçbir ek yazılım kullanmadan Olay görüntüleyicisi yardımı ile kolayca Öğrenmiş olduk. Bir tıkla aynı yere ulaşamak için aşağıdaki linkte sizler için kodladığımız scripti kullanabilirsiniz. Scripte tıkladıktan sonra 10-15 sn kadar bekleyiniz Olay görüntüleyici açıldıktan sonrada ; Açılış süresi için 100 , Kapanış süresi için ise 200 ü seçmeniz gerekir.

- Windowsunuz kaç saniyede açılıyor (.vbs) Burada

- Bilgisayarın açılış ve kapanış kayıtlarını görelim Burada

- Windows açılışı aşırı yavaş sorunu Burada

- Windows olay günlüklerini temizleyelim Burada

- Bir tıkla sorun raporlarını görelim Burada

- Bilgisayarınız sizden habersiz açılmışmı öğrenin Burada

- Belleklerinizde arıza varmı kontrol edin Burada

- Tanılama veri görüntüleyicisi nasıl kullanılır Burada

- Windows 10'da Yönetimsel Araçlara erişim Burada

- Bu bilgisayar sağ tuşundan yönet özelliğini kaldıralım Burada

4 Aralık 2016 Tarihli başlık güncellendi


7 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Deren
  3. Avatar for Tuba
  4. Avatar for Velociraptor
  5. Avatar for Tuba
  6. Avatar for Velociraptor
  7. Avatar for burak35

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha