Windowsta yetki sorunlarını aşmanın en kestirme yolu


Windows yetki sorununa kestirme çözüm
Windows xp nin zamanında Microsoftun en iyi işletim sistemi seçilmesinin en başta gelen sebebi Kullanıcıyı kral kabul etmesi ve en yüksek ayrıcalıkları vermesiydi , vista ile bu durum değişti windows 10 da ise işletim


sistemi kullanıcısı lafına ve isteklerine itibar edilmeyen bir obje haline getirildi , vistadan sonraki süreçten bahsetmişken , görünürde güvenlik adı altında başlatılan bu kullanıcıdan yetki alma işi admin olsakta istediğimiz dosyayı - registry kaydın silemez editleyemez duruma gelmemiz ile sonuçlandı , çünkü Vista ve sonraki tüm sistemlerde Yönetici (Admin) yetkilerinde olsak bile Windows içinde yeralan birçok dosyanın , registry kaydının vs. nin sahibi biz değiliz ve editleme yetkimiz yoktur çünkü bunlar "Trusted Installer" denen ve vistadan sonraki sistemlerde bulunan başka bir kullanıcıya aittir.

Trusted Installer korumasını aşmanın kolay yolu

registry anahtarına erişim engellendi

bu nedenledirki Trusted Installer e ait herhangi bir dosya veya registry kaydı üzerinde işlem yapabilmemiz için öncelikle yetki almamız gerekmektedir fakat basit bir registry kaydını silmek veya bir registry değeri eklemek için 8-10 adımdan oluşan saçma sapan bir sahiplik alma işi kullanıcıya işkence çektirmekten başka birşey değildir Buradaki yazıda registry anahtarının sahipliği nasıl alınır izah edilmişti. Elimizde bu şekilde editlenecek 15 -20 anahtar varsa vay halimize , peki yetkimizin olmamasına karşın yapabileceklerimiz nelerdir sırasıyla bir gözden geçirelim :

1. Yetki almak (registry anahtarlarında oldukça uğraştırıcıdır ve hiç pratik değildir)

2. Yetki almak için belirli yazılımlar kullanmak , bu işi kolaylaştırmak için hatırlarsanız Burada belirli araçlar sunmuştuk, pratik olmasına rağmen birden fazla işlemler için sürekli tekrarı gerektirir , ilaveten anahtarların orjinal yetkilerini değiştirmemiz gerekmektedirki bu da güvenlik dahil birçok soruna yolaçabilir.

3. Programı , scripti , registry kaydını "Trusted Installer" olarak çalıştırmak
İşte bu yazımızda son maddenin nasıl uygulanabileceği üzerinde duracağız çünkü birşeyi en yüksek yetkilerde çalıştırırsak yetkisizlik sorunumuz olmayacaktır.

RunAsTI uygulaması ile en yüksek ayrıcalığı almak

Bu yaklaşımda cmd.exe "TrustedInstaller" yetkilerinde çalıştırlır ve cmd den verilecek her bir komut yetki korumasına takılmadan anında uygulanır , elbette yazılmın bir arayüzü olmaması normal kullanıcıların kullanımını zorlaştırmaktadır , gelelim ayrıntılara:

1. Buradaki sayfayı açalım RunAsTI yazılımını indirebilmek için sayfanın sağ tarafında bulunan yeşil butona "Clone or Download" tıklayalım ve aşağı açılır menüden download kısmına tıklayalım.

Runasti nasıl indirilir

2. indirdiğimiz dosyanın içerisinde iki adet exe dosyası bulacağız bunlardan sistemimize uygun olanını çalıştıralım

Runasti

3. karşımıza Komut istemi (cmd) gelecektir , buradan vereceğimiz komutlar hiçbir yetki engeline takılmadan uygulanacaktır.

yetki kısıtlamasına takılmadan dosya çalıştırmak

Üstteki resimde de görüldüğü üzere önce çalıştırılacak dosyanın bulunduğu dizine geçilmiş (cd) ve sonrada yetki engeline takılan registry kaydı başarılı şekilde uygulanmıştır.


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for mehmet kanevetçi

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha