Mikrofonda ses karşı tarafa parazitli gidiyor


Mikrofonda ses karşı tarafa parazitli gidiyor
Arkadaşlarımla genelde skype üzerinden sohbet ederim , ve konu çoğu zaman bilgisayar olur , neyse yaklaşık 1 hafta önce aniden sesim karşı taraftakilere parazitli gitmeye başlamış , tabii ben farkında değilim


, neyse bir arkadaşım çok rahatsız olunca bunu bana bildirdi , Ayarları kurcaladım değiştirdim ama işe yaramadı , yeni sürücüsünü indirdim kurdum sonuç değişmedi , tahminime göre mikrofon jakı yada giriş yerinde oksitlenme sebebi ile bunu yapıyor olmalıydı aklıma başka bir sebep gelmiyordu , bir tane "Wd 40 Pas Sökücü" alırım temizlik yaparım diye düşündüm , Masaüstü bilgisayarı olanlar için bozuk parçaları değiştirmek nispeten kolaydır ama konu laptop olunca aynı değişimi yapmak okadar kolay değildir herneyse arkadaşla karşılıklı konuşurken ben son bir defa daha ayarlara bakmak istedim ve ondaki ayarlarla bendekileri karşılaştırırken parazit yapmasına ihtimal vermediğim farklı bir ayar dikkatimizi çekti ve bu ayarı düzeltince sesim karşı tarafa parazitsiz gitmeye başladı işte nasılı.

Mikrofonla Ses kaydı bozuk çıkıyor veya sesim karşı tarafa parazitli gidiyor

Bu çözüm herhangi bir donanım arızası yoksa işe yarayacaktır , Öncelikle Mikrofonunuzu başka bir bilgisayarda test edin ve sorunun devam edip etmediğini belirleyin sorun devam ediyorsa Mikrofonunuzda bozukluk olabilir , eğer diğer bilgisayarda ses sorunu oluşmuyorsa bu durumda hata sizin bilgisayarınızın ayarlarından veya Mikrofon girişinin bozukluğundan kaynaklanabilir , bende oluşan durum hernasıl olduysa küçük bir ayar değişikliğinden kaynaklanmıştı , Kullandığım bir program veya birşey buna sebep olmuştu işte paraziti nasıl giderdiğimiz :

1. Denetim Masası - Donanım ve Ses - Ses kısmına tıklayalım , ses penceresindeyken Kayıt kısmına geçiş yapalım.

Ses ayarları kayıt

Aynı yere çok daha kısa yoldan ulaşmak istiyorsanız Çalıştırdan aşağıdaki kodu kullanmanız yeterlidir.

rundll32.exe Shell32.dll,Control_RunDLL Mmsys.cpl,,1

2. Burada yeralan Mikrofonun üzerine faremizle bir defa tıklayalım ve ardından sağ altta aktif hale gelen "Özellikler" butonuna tıklayalım açılan Mikrofon özellikleri ekranında "Düzeyler" sekmesine geçelim.

Mİkrofon ses düzeyi ayarı

Bendeki ayarlar üstte gördüğünüz gibi , sizinki ile karşılaştırınız , bazen Mikrofon Bası çok yüksek ayarlı ise karşı tarafı rahatsız edebilir.

3. Hatanın çözülmesini sağlayan "Gelişmiş" sekmesine gelirsek , Burada bendeki ayarlar 8000 Hz Telefon kalitesi şeklindeydi. Yüksek ihtimalle kullandığım bir yazılım ile yanlışlıkla değiştirmiştim. Bunu aşağıdakilerden birine alınca hem kayıt kalitem düzeldi hemde ses karşı tarafa mükemmel şekilde iletilmeye başlandı.

1 Kanallı, 16 Bit, 44100Hz (CD kalitesi)
1 Kanallı, 16 Bit, 48000Hz (DVD kalitesi)

Eğer Mikrofonunuz kaliteli değilse ve Windows 10 dan daha alt sürüm bir Windows kullanıyorsanız (Mesela Windows 7) bu durumda 2 kanallı, 16 bit,48000 Hz (DVD kalitesi) seçimi de soruna sebep olabiliyor. Bu durumda sekmenin sol dip kısmında yeralan "Varsayılanları geri yükle" butonuna basmanız da sorunu çözmez bu nedenledirki CD veya DVD kalitesi ayarını tek tek seçip görüşme veya ses kaydı yapmanız gerekecektir. Ben şu an Windows 10 kullanıyorum ve ayarım aşağıdaki şekilde.

Mİkrofon ayarında DVD kalitesi

Mikrofon  Özellikleri Gelişmiş sekmesindeki Varsayılan biçim ayarını üstteki şekilde değiştirdiğimde karşı tarafın duyduğu parazit anında kaybolmuştu , Sizdede sesinizin karşı tarafa parazitli iletilmesi sorunu varsa verdiğim ayarları uygulayın düzeldiğini göreceksiniz.

- Uygulamalar mikrofon ve Kameraya erişemesin Burada

- Windows 10 da Mikrofon yada Hoparlörü devre dışı bırakalım Burada

- Windows 10 da ses aygıtını yeniden adlandıralım Burada

- Mikrofonumuz çalışıyormu test edelim Burada

- Tek Jak Girişli Laptopta Oyuncu Kulaklığı kullanmak Burada

- Ses simgesi sağ tuş menüsünde Ses efekti yok Burada

- Skype de karşı tarafa ses gitmiyor Burada

- Windows 10 da ses kaydı ve kısayolları Burada

- Varsayılan ses aygıtını bir tıkla değiştirin Burada

- Hoparlör veya kulaklığın birinden ses gelmiyor Burada

- Bilgisayarı HDMI ile Tv ye bağladım ses gelmiyor Burada

- Bir ses kaydında arkaplan gürültüsünü yoketmek Burada

18 Kasım 2016 Tarihli başlık güncellendi


10 Yorum Var
  1. Avatar for murat son
  2. Avatar for Velociraptor
  3. Avatar for battalgazi
  4. Avatar for Velociraptor
  5. Avatar for Kaan
  6. Avatar for Velociraptor
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for cokomoko
  9. Avatar for Velociraptor
  10. Avatar for Selcen

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha