Windows 10 da Update Klasörünün konumunu değiştirelim


Update Klasörünün yerini değiştirelim
Bilindiği üzere Windows güncellemleri artık toplu halde gelmektedir yani her bir güncelleme bir önceki güncellemeleri ve mevcut güncellemeyi içermektedir , güncellemelerin düzenli olarak sunuldukları


göz önüne alınırsa ,windowsun kurulu olduğu dizin kolayca dolmaktadır , Eğer Test amaçlı birden fazla işletim sistemi sürümü kullanmak durumundaysanız Windows dizininin şişmesi çok daha ciddi bir sorun demektir mesela ben Ana sistem olarak Windows 7 test sistemleri olarak VHD ler içerisinde Windows 10 ve Windows 8.1 kullanmaktayım VHD ler birer kalıp dosyası olduğundan ve hız açısından sabit boyutlu (Fixed) kullandığımdan bunlardaki boyut şişmesi çok daha vahim olabilmektedir.

Windows Tüm güncellemeleri genelde "C: \Windows\SoftwareDistribution" dizinine indirmektedir , hatta Yeni çıkan windows sürümlerini dahi bu klasöre indirip başkaları ile paylaşabilmektedir WUDO buda bazen boyutunun GB larca büyüklüklere ulaşmasına sebep olabilmektedir, sürücünün hızla dolmasını engellemek için bu klasörü başka bir dizine alabiliriz. SoftwareDistribution klasörü bir sistem klasörü olduğundan sistem yöneticisi olmadığınız sürece bu klasör üzerind e herhangi bir değişiklik yapamazssınız ilaveten SoftwareDistribution klasörünü sildiğimizde / yeniden adlandırdığımızda Windows tarafından otomatik olarak yeniden oluşturulur bu sebeple taşıma işi için sembolik link özelliğinden faydalanacağız.

Windows güncelleme klasörünü başka dizine alalım

1. Bu iş için birden fazla dizinimiz olması gerekmektedir yoksa dizinlere bölme işini kolayca Buradaki yöntem ile gerçekleştirebilirsiniz diğer bir dizine herhangi isimde bir klasör oluşturalım ben "D:\WindowsUpdates" isminde bir klasör oluşturdum.

2. Çalıştıra aşağıdaki komutu yazalım , karşımıza Hizmetler penceresi gelecektir

services.msc

Hizmetler arasından "Windows Update" hizmetini bulalım ve sağ tıklayıp durdur diyelim

Windows update servisini durduralım

3. C:\Windows\SoftwareDistribution klasörüne gidelim ve tüm içeriğini yeni oluşturduğumuz "D:\WindowsUpdates" klasörünün içerisine taşıyalım sonrada ve C:\Windows\SoftwareDistribution un ismini "SoftwareDistribution_old" olarak değiştirelim.

Güncelleme klasörünün ismini değiştirelim

4. Şİmdi sırada sembolik link vermek var bunun için Komut istemini Yönetici yetkilerinde çalıştırıp aşağıdaki komutu verelim

mklink /j c:\windows\softwaredistribution <Yeni klasör konumu>
mklink /j c:\windows\softwaredistribution D:\WindowsUpdates

Cmd ekranında verilen komutu görüyorsunuz

sembolik link komutu

Son olarak işlemlerden önce kapattığımız Windows Update servisini başlatalım.

Windows Update servisini başlatalım

Aynı yöntem diğer sistem klasörlerine de uygulanabilir. Sonradan Bu sembolik linklemeyi silmek istersek son oluşturduğumuz klasörü silmemiz yeterlidir. İlaveten aşağıdaki konularda faydalı olacaktır.

- Windows 10 geçici dosyaları otomatik temizlesin Burada
- Windows 10 da DISM komutları ile WinSxS temizliği Burada
- Disk temizlemeyi otomatikleştirme Burada
- Geçici dosyaları bir tıkla programsız temizleyin (vbs) Burada


4 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha