İşlemci,Grafik kartı ve HDD normal ısı değerleri


İşlemci,Grafik kartı ve HDD normal ısı değerleri
Farklı zamanlarda sizlerden gelen emaillerdeki ortak soru şuydu ; işlemci ve/veya Ekran (Grafik) kartı Isı değerlerim şunlar , acaba çok mu ısınıyor ? Normal ısı değerlerim kaç olmalı ? Bu sorular


aklıma Üniversitedeki bir anımı getirdi ; Bir hocamızın ders anlatırken söze Normal şarlarda diye başlayıp ardından bize dönerek , gerçek hayatta aslında normal diye tanımlanabilecek bir şart yoktur dedikten sonra anlatacağı ders konusunun her durum ve şartta geçerli olamayacağını ima etmişti. Gelelim ISI kaç olmalı sorusuna ? bu durumda ben kullanıcıya genellikle şu soruları sorarım ; sistem boştayken ki ısı değerini mi , Günlük kullandığın uygulamalar açık ve internette gezerkenki oluşan ısı değerini mi yoksa Oyun oynarken ki ısı değerini mi soruyorsun ?

Donanım sıcaklık değerleri

İşlemci , Grafik kartı ve HDD Normal sıcaklık değerleri kaç olmalıdır

Piyasada kullanılan iki tür işlemci var birtanesi Intelin ürettiği diğeri ise AMD şirketinin ürettiği işlemciler bunların bazı modelleri daha az bazıları daha fazla ısınabiliyor keza aynı durum Grafik (Ekran) kartlarında da geçerli Nvidianın ve AMD nin farklı modellerindeki ISI değerli de farklı olabiliyor. Yine Masaüstü Bilgisayarlar ile Laptopların normal diye tabir edilen sıcaklık değerleri arasında farklar olacaktır. Laptop (Dizüstü) Bilgisayarlardaki donanım bileşenleri dar bir alanda çalışmak zorunda olduklarından çok daha çabuk ısınacaklardır. Elbette hepsi için genel ısı değerlerinden bahsetmek istersek ; Herhangi bir koşulda 85 C nin üstünde uzun süre kullanılmamalıdır diyebiliriz. Aşağıdaki Tabloda CPU, GPU, HDD ve SSD nin normal çalışma sıcaklık değerleri verilmiştir.

Hdd , cpu , Grafik kartı normal ısı değerleri

Üstteki tabloda mavi rakamlar ile normal sıcaklık değerleri , Kırmızı ile ise normalin üstü sıcaklık değerleri verilmiştir.

İşlemcilerde AMD A6/A9/A10/A12 (35W TDP) serilerinde ucuz bir soğutma borusu bulunduğundan kolayca 100 c ye ulaşabilir ve soğutmanız pek mümkün olmaz. Intel i3 / 5/7 U serisi veya Ryzen 2500u / 2700u (15W TDP) kalitesiz bir soğutma sistemleri olsa bile rağmen pek fazla ısınmazlar. H/HQ CPU (45W TDP) ler ise diğerine göre Güçlü işlemcilerdir ve genellikle oyun veya multimedya laptoplarda tercih edilirler bu sebeple soğutma çift bakır boru ile yapılır. Daha önceki makalelerimizden birinde Donanım ısısını ölçmek için kullanabileceğiniz Ücretsiz yazılımları Tanıtmıştık Burada ,Yine Turboboost Teknolojisini kapatarak işlemcinin çok fazla ısınması engellenebilir Burada ve İşlemci Güç yönetimine En yüksek işlemci Frekansı ilave ederek buradan CPU nun En yüksek işlemci Frekansı ile En yüksek işlemci durumunu ayarlayabilirsiniz Burada

Sabit Disk cephesinde de Mekanik HDD veya SSD farkı ve HDD lerin 5400 veya 7200 Rpm olmalarına göre ısılarının farklı olması durumları sözkonusudur mesela 7200 Rpm olanlar 5400 Rpm olanlara göre biraz daha fazla ısınırlar ama çok daha hızlı çalışırlar. SSD lerde Oyun oynarken veya büyük boyutlu dosyaları kopyalarken 70 C ye kadar ısı normal kabul edilir ve bu değeri birçok SSD üreticisi sayfalarında vermektedir. Mekanik Sabit disklerde dönen parçalar bulunduğundan yüksek ısı SSD lere oranla daha yüksek risk demektir.

- Hangi sabit diski (HDD) Almalıyım Burada

- Diskim SSD mi yoksa Mekanik sabit disk mi Burada

- TRIM nedir SSD için neden faydalıdır Burada

- SSHD veya Hybrid sabit diskler Burada

- SSD diskiniz Ömrünün neresinde Burada

- Bölünmüş sabit diski (Hdd) tek dizin yapın Burada

- Windows 10 da SSD için hangi ayarlar yapılmalıdır Burada

- AHCI Link Power Management ile laptop pil ömrünü arttırın Burada

- AHCI nedir Nasıl etkinleştirilir Burada

- İntel Mobil işlemcilerinin i7 serisindeki U harfine DİKKAT Burada


6 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Burak
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for m.aydemir
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Can

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha