Kullandığınız VPN gerçek IP nizi sızdırıyormu


VPN gerçek IP nizi sızdırıyormu bulun
VPN (Virtual Private Network) ler günümüzde çok çeşitli amaçlarla kullanılıyor mesela bir ülke hükümeti tarafından yasaklanan web sitelerine erişmek için sansürleri ortadan kaldırmak veya ticaret için gel gelelim

hepsinde ortak payda kullanıcının kimliğinin gizlenmesi ve anonimlik sağlamasıdır herkeste VPN leri güvenli zannederek hertür siteyi görüntülemeye çalışır hatta olmayacak yorumlar yazar, halbuki VPN ardında iken IP adresimizin sızmadığından emin olmamız gerekir , eğer WebRTC algılamasında gerçek IP adresiniz görüntülenebiliyorsa her girdiğiniz sitede normal IP ile girmiş gibi iz bırakıyorsunuz demektir ve bıraktığınız bu Aygıt ip si direkt sizin cihazınızı işaret edecektir hernekadar IP'yi Kullanıcı ismi ile ilişkilendirmek için genellikle bir mahkeme kararı gerekiyorsa da bunu çıkartmak bazı ülkelerde zannedildiğinden daha kolay olmaktadır.

Kullandığımız VPN , IP adres bilgimizi sızdırıyormu bunun test edilmesi kişisel bilgilerin güvenliği açısından son derece önemlidir ve kullanığımız VPN bağlantısının IP adres bilgilerini kesinlikle sızdırmaması gerekir , bunu nasıl öğreniriz derseniz bu konuda çok çeşitli araçlar mevcut olmasına rağmen en kolayı VPN ile bağlandıktan sonra bir web sayfasını ziyaret etmektir (Aşağıda).

https://ipleak.net/

Comparitech DNS Leak Test

Sayfayı ziyaret ettiğimizde karşımıza eğer aşağıdaki gibi bir resim geliyorsa VPN ile bağlı olmamızın hiçbir anlamı yok demektir çünkü gerçek IP miz sızdırılıyor (WebRTC).

Vpn ip yi sızdırıyor

WebRTC : Devletin gerçek IP adresini bulmasına olanak veren bir protokol olan STUN u devreye sokmaktadır (STUN , Nat için Oturum Geçiş Yardımcı Programlarıdır) STUN u devre dışı bırakmak için :

1. Google chromede WebRTC Network Limiter eklentisini kullanmamız gerekemektedir Burada

2. Mozilla Firefox ta Adres barına aşağıdakini yazalım.

about:config

sonrasında açılan ekranda Garanti kapsamından çıkabilirsiniz uyarısında "Riski kabul ediyorum" butonuna basalım ve arama boşluğuna aşağıdakini yazıp True olan değeri False ye çevirelim.

media.peerconnection.enabled

Görüldüğü gibi Google chorme böyle bir ayara imkan vermemekle birlikte Firefoxta herhangi bir eklenti kullanmadan ip sızdırmazlık koruması sağlanabilmektedir.

Vpn niz gerçek ip nizi sızdırmasın

Bu ayarlardan sonra VPN nizi çalıştırıp Google chrome veya Firefox ile tekrar Yukarıdaki sayfayı ziyaret edip IP sızıntısı varmı diye kontrol edin , ettiğimizde aşağıdaki gibi IP mizin sızdırılmadığı bilgisini almamız gerekir.

VPN ip sızıntısı engellendi

Tavsiyemiz üstteki web sayfasındaki testi VPN ile internete bağlandığınızda tekrarlamanızdır çünkü tarayıcıda veya VPN yazılımındaki bir güncelleme siz kapatmış olsanız bile tekrar gerçek IP nizi sızdırmaya başlayacaktır, bazı VPN şirketleri IP sızıntısına karşı önlem almaktadırlar , eğer ücretli VPN kullanıyorsanız bu hususa dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

NOT: sitenin IP sızıntı testini doğru şekilde uygulayabilmesi için tarayıcınızda herhangi bir script engelleyici (blocker) kullanmıyor olmanız gerekir varsada devre dışı bırakın (Reklam engelleyiciler dahil) , ilaveten bakınız DNS sızıntısı (Leak) Burada

- DNS ayarlarınızı programsız yedekleyin Burada

- Yerel IP ve DNS ayarlarınızı komutla değiştirin Burada

- Windows 11 de DNS over Https nasıl etkiinleştirilir Burada

30 Kasım 2016 Tarihli başlık güncellendi


34 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Cem Deda
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Tayfun Soner
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for kaan
  7. Avatar for Velociraptor
  8. Avatar for Eren
  9. Avatar for Velociraptor
  10. Avatar for kaan

Yorum Ekle

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha