Firefox bütün istenmeyen Popupları engellesin


firefox ile popup engellemek
Reklamlar olmasa şu an yayın yapan son derece faydalı birçok web sitesi varolmazdı , elbetteki sitelerin en azından hosting giderlerini karşılayacak kadar gelir elde etmeleri gerekiyor gel gelelim Popup


dediğimiz istenmeyen açılır pencerelerle bu yola başvurmak bencillikten öte insanları rahatsız etme sınırını aşmış oluyor. İster iş isterse eğlence amaçlı internette dolaşalım birçok düşük kaliteli web sayfası ve blogta bu duruma rastlıyoruz , işin daha da garibi bu açılır pencereleri sayfanın en umulmadık yerlerine gizlemiş olmaları mesela geçenlerde bir yabancı bilgisayar dergisinde bir makale okumaya kalktım , geri plandan son derece yüksek sesle bir müzik çalmaya başladı işin garibi sayfada kapatabileceğim ne bir video nede bu sese yolaçabilecek birşeyin olmasıydı , Hoparörü kapatmak zorunda kaldım . Normalde bir butona veya linke tıkladığınızda açılması gereken istenmeyen pencereler bu tarz sitelerde kopyalamak için bir metni seçtiğimizde yada diğer sayfaya geçmek için devam butonuna tıkladığımızda veya arama butonuna tıkladığımızda sinsice geri planda açılıp bizi şaşırtabiliyor eğer böyle bir sayfadaysanız bu popuptan kurtulamazssınız illa biryerlerde mayına basarsınız hele birde bu popuplar zararlı içeriyorsa durduk yere başınıza iş alırsınız.

Yaptığımız kısa testlerde , İnternet Seçenekleri'nde engelleme düzeyini yüksek olarak ayarladıysak, Internet Explorer'ın web sitelerindeki tüm istenmeyen açılır pencereleri düzgün şekilde engellediğini tespit ettik. Bunun için Ayarlar - İnternet seçenekleri - Güvenlik sekmesine tıklayalım

İnternet explorer güvenlik seviyesi

Fakat nedense Chrome veya diğer tarayıcılar tüm popupları engelleyemiyor . Mozilla Firefox web tarayıcısın geri dönersek ; Firefox yerleşik bir POpup engelleyici ile birlikte geliyor fakat özellik olarak çok yetersiz kaldığından birçok istenmeyen pencereyi engelleyemiyor gibi görünmektedir oysa bunun sebebi de web sayfalarının olağan işleyişine müdahale etmemektir, mesela birçok web sayfası maç sonuçlarını , seçim sonuçlarını vs. göstermek için Popup kullanır. Bu nedenler Firefox tüm popupları engellemez Ancak, Firefox'un "about:config" gibi gelişmiş yapılandırma sayfalarında bazı gizli ayarlar herzaman mevcuttur.

Firefox ta istenmeyen tüm açılır pencereleri engelleyelim

Aşağıdaki ayarı yaptıktan sonra Firefox u bütün istenmeyen popupları engellemeye zorlamış olacağız.
1. Adres satırına aşağıdaki kodu yazalım ve enter tuşuna basalım

about:config

karşımıza bir uyarı penceresi çıkacaktır "Riski kabul ediyorum" butonuna tıklayalım

Firefox about config

2. Arama boşluğuna aşağıdakini yazalım

dom.popup_allowed_events

ve bulduğu değere çift tıklayalım , bu komut Firefox'a hangi etkinliklerin pop-up'larına izin verilmesi gerektiğini iletmekten sorumludur.

Firefox dom popup

Bu tercihin varsayılan değeri aşağıdaki gibidir

change click dblclick mouseup pointerup notificationclick reset submit touchend

3. Eğer tüm popupları engellemek istiyorsak bu değeri silelim

Dom popup değer silindi

İşlem Bu kadar. Şimdi pop-up reklamları yayınlayan herhangi bir web sitesini açmayı deneyin hepsinin engellendiğine şahit olacaksınız . Sildiğimiz komut satırındaki her bir kelime ayrı bir eyleme işaret etmektedir mesela tüm popuplar yerine , Popup üreten belirli eylemlerin istenmeyen açılır pencerelerini engelleyebilirsiniz mesela komuttaki "click" ve "dblclick" kelimelerini silerseniz bir web sayfasındaki tıklama ve çift tıklama eylemleri sonucu açılacak popupları engellemiş olursunuz.

Firefox ta istenmeyen pencereleri engelleyelim

Görüldüğü gibi firefox bize sitedeki popupu engellediğini bildiriyor.

- Firefoxta Donanım ivmelenmesi ayarını kapatma Burada

- Firefox tarayıcısında tüm sesleri kapatalım Burada

- Firefoxta Bu Bağlantı Güvenilir Değil Hatasını giderelim Burada

- Firefox tarayıcısında telemetry yi devre dışı bırakalım Burada

- Firefoxta Tema değişikliği nasıl yapılır Burada

- Firefox açılışta çöküyor sorununa çözüm Burada

- Firefoxun eklenti veritabanını sıfırlayalım Burada


14 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Serdat

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha