Masaüstünü göster simgesi oluşturun


Masaüstünü göster simgesi oluşturun
Özellikle birçok pencere açıp çalışmak zorunda olanların kullandığı masaüstünü göster ikonu Windows işletim sisteminde görev çubuğunun en sağında yeralır. Windows 10 da köşede bir çizgi ile ayrılmış


olup önceki sürümlere göre biraz daha gizlenmiş gibidir, fareniz ile buraya tıkladığınızda açık nekadar pencere varsa simge durumuna küçülür ve masaüstü görüntülenir böylece bir tıkla masaüstüne ulaşabilirsiniz.

Masaüstünü göster

Herhangi bir nedenle bu simge kaybolduysa aşağıdaki klavye kısayolları ile de masaüstünü görüntülemeniz mümkündür.

Masaüstünü göster Klavye kısayolları

Windows + D : Bu tuşlara basıldığında nekadar açık program,sayfa varsa simge durumuna geçer ve Masaüstü görüntülenir. Aynı tuşlar tekrar kullanılırsa simge durumuna alınan pencereler eski haline geri yüklenir.

Windows + M : Bu klavye tuş kombinasyonu kullanıldığında yine tüm pencereler simge durumuna alınacaktır fakat Aynı tuş kombinasyonu tekrar kullanıldığında Pencereler geri yüklenmez.

Windows + Shift + M : Windows + M tuşu ile simge durumuna alınan pencereleri eski haline alır

Eğer Masaüstünü göster kısayolu oluşturmak istiyorsanız , Masaüstünde herhangi bir yere sağ tıklayın ve Yeni - Kısayol deyin Ardından açılan boşluğa aşağıdaki kodu yapıştırın

%windir%\explorer.exe shell:::{3080F90D-D7AD-11D9-BD98-0000947B0257}

Masaüstünü göster Kısayolu

Ve ileri butonuna tıklayın.Bir sonraki pencerede kısayola bir isim verin ve işlemi tamamlayın , masaüstünüzde oluşacak olan kısayolun simgesini değiştirmek isterseniz bu ikona sağ tıklayın ve Özellikler deyin ardından simge değiştir butonuna tıklayın ve aşağıdaki kodu boşluğa yapıştırıp masaüstünü göster simgesini seçin

%SystemRoot%\System32\shell32.dll

Böylece masaüstünüzde "Masaüstünü göster" ikonu oluşmuş olacaktır. Bu ikonu tutun ve sürükleyip Görev çubuğuna bırakın. İşlemler bukadar artık bu kısayola tıklandığında Açık olan tüm pencereleri simge durumuna küçültüp masaüstünü gösterecektir.

Kısayolu görev çubuğuna sürükle bırak

İkonu Masaüstüne sürükleyip bıraktığınızda aşağıdaki konumda bir kısayol oluşturur.

%APPDATA%\Microsoft\Internet Explorer\Quick Launch\User Pinned\TaskBar

Fakat kısayolu direkt olarak bu klasör içerisine atarsanız görev çubuğunda görünmeyecektir. İlla sürükleyip görev çubuğuna bırakmanız gerekir.Tablet modunu kullanırken, Başlat menüsü arkadaki Masaüstünü genişletir ve gizler bu durumda Masaüstünü göster ikonunu göremezssiniz.

VBscript ile masaüstünü göster

Vbs ile birçok klavye tuşuna tıklıyormuş gibi işlem yaptırtabilsek bile Windows tuşu bunlar arasında yoktur bu sebepledirki Masaüstünü göstermek yani tüm açık pencereleri simge durumuna almak için aşağıdaki kodu kullanabilirsiniz.

dim oSh: set oSh = CreateObject("shell.application")
oSh.ToggleDesktop

Üstteki kodları bir not defterine yapıştırıp bir isim verin ve uzantısı .vbs olacak şekilde kaydedin , ilk tıkladığınızda tüm pencereleri simge durumuna alıp masaüstünü gösterecek , ikinci tıkladığınızda ise Simge durumuna aldığı pencereleri eski konumuna geri yükleyecektir. Aşağıdaki linkte Masaüstünü göster kısayolu ve vbscriptini bulacaksınız.

- Windows 10 da Masaüstü ikonlarını gizleyelim Burada

- Masaüstü simge ayarlarını kolayca yapın Burada

- Windows 10 da masaüstü simgelerini etkinleştirelim Burada

- Windows 10 da masaüstüne İnternet Explorer ikonu Burada

- Masaüstü simge ayarları kısayolu nasıl oluşturulur Burada

- Masaüstü ikonlarındaki kısayol ok simgesini kaldıralım Burada

- Windows 10 masaüstü ikon konumunu saklamıyor Burada

- Duvar kağıdımızın bulunduğu klasörü açalım Burada

- Windows 10 kilit ekranı resimlerini kaydedin Burada


6 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for handsome
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for KEMAL
  5. Avatar for Velociraptor
  6. Avatar for Tufan Görgülü

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha