Metin belgesindeki satır boşlukları nasıl silinir


Metin belgesindeki satır boşlukları nasıl silinir
Bazen kopyaladığınız bir metin belgesindeki satırlar boşluklar içerebilir. Geçenlerde yazılımlarımızdan birine yollanan bir dil desteğini metin belgesine yapıştırdığımda her satır arasında bir boşluk

oluştuğunu farkettim , halbuki bana gelen emailde herşey gayet düzgün görünüyordu , Kopyala yapıştır işlemini farklı metin editörlerinde de denedim lakin tuhaf şekilde hep satırlar arasında birer boşluk oluştu.

Sizinde başınıza benzeri gelebilir , bir ara da bir web sayfasından birşey kopyaladığımda satırlar arasında hep birer boşluk oluşturarak metin belgesine aktarılabiliyordu. Eğer kopyalanan yazı birkaç satır ise satır boşluklarını tek tek silebilirsiniz lakin yüzlerce veya binlerce satırdan oluşuyorsa bu durumda tek tek boşluk silmek neredeyse imkansız hale gelir.

Satırlarda Boşluklar nasıl silinir

Eğer elinizde Microsoft Office varsa , yazıdaki bu boşlukları satır sil yöntemi ile yokedebilirsiniz. Gel gelelim herzaman herkesin elinde Microsoft Office bulunmayabiliyor. Bir diğer yöntem ise Ctrl + H ile yoketmeye çalışmak fakat bu yöntemde de karakterleri ve uygulama adımlarını hatırlamak gerekiyor. Excel ve CTRL + H yöntemlerinin her ikisini de sayfa sonundaki linklerde bulabilirsiniz. Biz bu makalemizde çok daha kolay bir yöntem kullanacağız Oda Notepad ++ da yerleşik olarak bulunan Boş satıları kaldır işlevi gelelim nasılına.

Notepad ++ ile Metin belgesindeki Boş satılar nasıl silinir

Metin belgesini ya Notepad ++ ile açın veya Metni kopyalayıp , Notepad Plus a yapıştırın Ardından Üst menüde bulunan Düzenle menüsüne tıklayın , aşağı açılır menüden Satır işlemleri kısmını seçin ve yana doğru açılacak diğer menüden de Boş satırları kaldır özelliğine tıklayın.

Notepad Plus ile satır boşluğu sil

Bunu yapar yapmaz yazıdaki tüm satır boşlukları otomatik olarak silinecektir.Satır işlemleri menüsünde satırlarla ilgili diğer faydalı özellikleri de kullanabilirsiniz, mesela ; Satırları böl, Birleştir, Alfabetik olarak sırala... Notepad ++ Portable ve ücretsiz olduğundan sırf satır boşluklarını silmek için bile indirip kullanabilirsiniz. Aşağıdaki resimde satır boşlukları içeren metnin üstteki işlem uygulandıktan sonraki halini görüyorsunuz.

Notepad ++ ile satır boşlukları silindi

Eğer Notepad ++ yı daha önce denemediyseniz sayfa sonundaki linkten indirip kullanabilirsiniz. Türkçe dil desteği Portable (Kurulumsuz) sürümünün olması ve birçok özelliği ile alanında En kaliteli yazılımlardan biridir.

- Ms Word dosyasında satır boşluklarını yoketmek Burada

- Excelde boş hücreleri topluca silelim Burada

- Excel otomatik olarak belirli bir çalışma kitabını açsın Burada

- Excel de Ekle ve Sil ikonları silik çözümü Burada

- Excel de bugün formülü nasıl kullanılır Burada

- Excelde klavye yön tuşları çalışmaz oldu Burada

- Office uygulamalarını Güvenli Mod da başlatın Burada

- Excel de hücrelerdeki yazıları birleştirelim / bölelim Burada

- Excel veya Word da Pano nasıl temizlenir Burada

- EXCEL de dolu veya boş hücreleri saydıralım Burada


4 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Anonim
  3. Avatar for Velociraptor
  4. Avatar for Umut

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha