Excelde sadece belirli Hücreleri koruyun


Excelde sadece belirli Hücreleri koruyun
Microsoft excel de bir çalışma kitabını , sayfayı veya formülleri koruyabiliyoruz gel gelelim bazen öylesi durumlar oluyor ki kullanıcının belirli hücrelere veri girişi yapması gerekli olabiliyor , mesela

Diyelimki Ons Altın veya Gümüş fiyatını hesaplattığınız bir excel sayfanız olsun eğer sayfanın tamamını korumaya alırsanız , bu sayfayı elinde bulunduran kişi anlık değişen Ons Altın veya gümüş değerini sayfaya girip gram değerini hesaplatamaz bu sebepledirki Ons altın ve dolar kuru hücrelerinin editlenebilir olması gerekir.

Excelde belirli Hücreleri Koru

Üstteki resimde Sarı olan hücrelere anlık Ons değerleri girildiğinde Gram Altın veya Gümüş değerini bize vereceğinden bu hücrelerin editlenebilir olması gerekir. Gelelim Excelde sadece belirli hüceleri nasıl koruyabileceğimize veya Sadece belirli hücrelerde editlemeye nasıl izin verebileceğimize.

Excelde sadece belirli hücrelerde Koruma olsun

1. Hücrelerini koruyacağınız excel sayfasını açın ve Sol baştaki ilk hücreye tıklayın Tüm excel sayfası seçilecektir.

2. Sayfa sağ tıklayıp - Hücreleri biçimlendir deyin

Excelde Hücreleri biçimlendir

3. Açılan sayfada Koruma sekmesine geçiş yapıp Kilitli kısmındaki tiki kaldırın ve Tamam butonuna tıklayın. Böylece tüm hücreler için Korumayı kaldırmış oldunuz.

Excelde Hücre kilidini kaldır

4. Şimdi hangi hücreleri koruyacaksanız onları seçin ve sağ tıklayıp - Hücreleri biçimlendir deyin ve ardından açılan sayfada koruma sekmesine geçiş yapıp Kilitli kısmına tik koyun. çünkü bu kilitli hücreler korunacaktır.

5. Son olarak Excelde üst menülerde yeralan "Gözden geçir" sekmesine geçiş yapıp "Sayfayı Koru" butonuna tıklayın sizden iki defa şifre girmeniz istenecektir şifreleri girin böylece bir önceki adımda kilitli kısmına tik koyduğunuz tüm hücreler korunacaktır.

Excelde sayfayı koru

Excelde sadece belirli hücrelerde koruma olmasın

Üstteki işlemin tersi de mümkündür , yani sadece belirli hücreler korunmayacak ama bütün sayfada koruma olacaktır. Bunu gerçekleştirmek için ;

1. Tüm sayfadaki hücrelerin kilitli olduğundan emin olun bunun için üstteki anlatımın 3. adımında kilitli kısmına tik koyun ve Tamam butonu ile işlemi sonlandırın.

Excelde hücreleri kilitle

2. Editlenmesini istediğiniz (Üzerinde değişiklik yapılabilecek) hücreleri tek tek sağ tıklayın ardından Hücreleri biçimlendir deyip açılan sayfada Koruma sekmesine geçiş yapıp Kilitli kısmındaki tiki kaldırın.

3. Son olarak Üstteki 5. adımı aynen uygulayın. Artık sadece belirli hücrelerde değişiklik yapılabilecek diğer hücrelerde ise "Değiştirmeye çalıştığınız hücre ya da grafik korumalı bir sayfada. Değişiklik yapmak için sayfanın korumasını kaldırın. Parola girmeniz istenebilir" mesajı belirecektir.

Excelde hücre yada grafik korumalı

Aşağıdaki linkte Gram altın ve Gram gümüş Excel hesaplama sayfası tamamen korumaya alınmış olup sadece belirli hücrelerde değişiklik yapılmasına izin verilmiştir.

- Excelde sayfayı ve formülleri korumak Burada

- Excel de Yakınlaştırma düzeyi (Zoom) Özelliği Burada

- Excel otomatik olarak belirli bir çalışma kitabını açsın Burada

- Excel de Ekle ve Sil ikonları silik çözümü Burada

- Excelde klavye yön tuşları çalışmaz oldu Burada

- Excel veya Word da Pano nasıl temizlenir Burada

- EXCEL de dolu veya boş hücreleri saydıralım Burada

- Excel de hücrelerdeki yazıları birleştirelim / bölelim Burada

- vbs ile boş Word veya Excel belgesi açalım Burada

- Excel de belirli bir sütuna göre sıralama yaptırın Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for gülcan

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha