Google chromede javascript çalıştırmak


chromede javascript çalıştırmak
Eğer bir javascripti denemek istiyorsak normalde bir HTML sayfasına gömeriz veya bu javascripti yine Html kodları arasındaki < Head > kısmından çağırırız gelin görünkü birkaç satırlık bir kodu denemek için

bu oldukça zahmetli bir yoldur hele de dışarıda biryerlerdeysek ve anlık bir kod çalıştırmamız gerekli ise , aslında bir javascript kodunu direkt olarak Google chrome üzerinden çalıştırmanın kolay bir yolu mevcut , bu yazımızda "developers tools" denilen geliştirici araçları vasıtası ile herhangi bir javascript kodunu çalıştırmayı göreceğiz.

1. KLavyemizdeki F12 veya Ctrl + Shift + I (Türkçe klavye) Ctrl + Shift + i (Yabancı klavye) harflerine bastığımızda karşımıza gelen ekranda sağ tarafta kodları girebileceğimiz bir konsol ekranı göreceğiz , buradaki boşluğa kodu girelim.

Chromede javascipt çalıştırmak

Ben örnek olması açısından ilgili yere aşağıdaki kodları girip deneme yapacağım

window.onbeforeunload = function (e) {
  e = e || window.event;

  // For IE and Firefox prior to version 4
  if (e) {
    e.returnValue = 'Any string';
  }

  // For Safari
  return 'Any string';
};

Bu kodlar herhangi bir tarayıcı penceresini kapatırken uyarı çıkartan javascript kodlarıdır.

2. Kodların çalışıp çalışmadığını denemek için ilgili sayfadayken javascripti devreye sokacak bir eylşemde bulunmamız gerekir mesela ENTER tuşuna basmamız gibi , fakat üstte verdiğim javascript tarayıcnın ilgili penceresi kapanırken devreye girdiğinden sekmeyi kapatma işaretine tıkladığımızda javascriptin çalıştığına şahit olacağız (aşağıdaki resim)

chrome javascript uyarısı

Böylece hiçbir araç gerece gerek kalmadan anlık javascript denemelerimizi yapabiliriz , elbetteki burada dikkat edilmesi gereken şey javascript kodlarının zararlı olmamasıdır , yoksa bilmediğimiz kodları denemek herzaman tehlikeye davetiye çıkartacaktır.


4 Yorum Var

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha