Aygıt yöneticisine erişimi yasaklayın


Aygıt yöneticisine erişimi yasaklayın
Aygıt yöneticisi, donanım aygıtlarını ve bunların durum bilgilerini listeleyen Microsoft Yönetim Konsolu uzantısıdır. Bir bilgisayarda yüklü olan sabit sürücüler, ses kartları, USB aygıtları,

klavyeler... gibi tüm donanım aygıtlarını görüntülemek ve yönetmek için kullanılır. Yönetici hesabı altında , aynı bilgisayarı birden fazla kullanıcı paylaşmak durumundaysa Aygıt yöneticisine erişimi kısıtlamak faydalı olabilir. Mesela varsayalım Ağ bağlantıları penceresinden Wi-Fi bağlantısını devre dışı bıraktınız ardından da bu pencereye erişimi engellediniz veya pencerenin boş görünmesini sağladınız , kullanıcı gidip Windows ikonuna sağ tıklar ve açılan menüden aygıt yöneticisi kısmına tıklayıp Wi-Fi bağlantısını aktif edebilir. Bu veya benzeri senaryolarda Aygıt yöneticisine erişimi engellemek faydalı olacaktır.

Aygıt yöneticisine erişim nasıl engellenir

Aygıt yöneticisine erişimi engellemek için registryde bir değişiklik yapmak yeterlidir. Bu yöntem Windows un home veya single language sürümlerinde de çalıştığından en etkili yöntemdir. Bunun için sırası ile aşağıdaki adımları uygulayın.

1. Aşağıdaki anahtara sağ tıklayın ve "{74246bfc-4c96-11d0-abef-0020af6b0b7a}" isminde yeni bir alt anahtar oluşturun.

HKEY_CURRENT_USER\Software\Policies\Microsoft\MMC

2. Ardından sağ taraftaki boşluğa sağ tıklayıp Yeni DWORD (32 Bit) değeri oluşturun ve ismine de "Restrict_Run" deyip "1" değerini verin

Aygıt yöneticisini yasaklayan registry değeri

İşlemler bu kadar artık Aygıt yöneticisine ister denetim masasından ister çalıştır penceresinden veya farklı bir yerden erişmeye çalışın hata mesajı alacaksınız.

Aygıt yöneticisi açılmayıp hata veriyor

Mesela ben çalıştır penceresinden "devmgmt.msc" komutun verdiğimde de Bu belgede başvurulan aşağıdaki eklenti ilkelerle kısıtlanmış. Ayrıntılar için yöneticinizle temas kurun. Aygıt yöneticisi hata mesajını aldım ve Tamam dediğimde MMC ek bileşeni oluşturamadı hata iletisi ile karşılaştım.

Aygıt yöneticisi MMC ek bileşeni oluşturamadı hatası

Varsayılan haline geri döndürmek için "Restrict_Run" DWORD değerini veya {74246bfc-4c96-11d0-abef-0020af6b0b7a} ismindeki üst anahtarı silmeniz yeterlidir. Tüm bu işlemleri bir tıkla yapmanız için sizlere bir Vbscript kodladık script , registrydeki değeri kontrol edip yoksa oluşturmakta varsa silmektedir. Bu nedenle script ile yaptığınız kısıtlamayı kaldırmak için bir kez daha çalıştırmanız gerekecektir.

Vbscript ile Aygıt yöneticisini yasakla

Sayfa sonundaki linkten indirip zipten çıkarttıktan sonra (şifresi : sordum) çift tıklayıp çalıştırmanız yeterlidir.

- Powershell komutları ile bir aygıtı devre dışı bırakın Burada

- MMC ek bileşeni oluşturmadı hatası Burada


2 Yorum Var
  1. Avatar for Velociraptor
  2. Avatar for Tayfun

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Captcha