İşletim sistemi kullanım oranlarında son durum


İşletim sistemi kullanım oranları
Eylül 2016'da Microsoft, Windows 10'un 400 milyondan fazla aygıt üzerine kurulduğunu duyurmuştu sonrasında herhangi bir rakam açıklaması yapmadı fakat muhtemelen rakam artmıştır , elbette burada bir kelime oyunu mevcut

, ben bir sistemi kurup 2 saat sonra formatladığımı bilirim ama kurmuş olmam rakamı bir arttırdı , halihazırdaki kullanıcı sayısı çok daha önemlidir . NetMarketShare istatistiklerini incelediğimizde Windows 10 kullanıcı oranı % 25,19 olarak görünmektedir , lakin rakamı salt olarak ele almamak gerekir , demek istediğim Şubat 2017 boyuca windows 10 rakamı bırakın artmayı % 0,11 azalmıştır , diğer yandan Azalması beklenen Windows 7 nin pazar payının arttığı gözlenmektedir. Aşağıdaki tablo netmarketshare verilerinden alınmıştır.

Windows versionları pazar payı

Windows 7 nin pazarın lideri olduğu apaçık ortadadır , ilaveten Ocak 2017 ye göre pazar payında artış olmuş ve diğer işletim sistemleri içerisindeki payını % 48,41 e yükseltmiştir , Windows XP'nin pazar payı Ocak 2017'ye göre 0,72 puan azalarak % 8,45'e gerilemiş olmasına rağmen halen piyasada Windows 8.1 den fazla olması sanırım görmek isteyene çok şey ifade ediyor , Microsoft windows 8 Türevlerinde (8.1 ve 10 dahil) çok aceleci davranarak bütün yatırım ve planlarını dokunmatik ekranlı ve/veya mobil cihazlara göre yaptı oysa Windows kullanıcılarının çok büyük bir çoğunluğu dokunmatik ekranlı bir cihaza sahip değil buda başta ergenomiyi yerle bir etmektedir sonuçta dokunmatik ekranı olmayanlar için kullanımı zor aynı işi yapmak için çok daha fazla efor sarfedilmesi gereken ne idüğü belirsiz bir işletim sistemi ortaya çıkmıştır.

Gelelim Windows 10 pazar payının artması gerekirken düşmesi olayına ; ilk çıktığı günden beridir bu sayfalarda defalarca bu sistemden UZAK DURUN diye yazdık bunun için geçerli sebeplerimiz vardı :

Windows 7 duvar kağıdı

- İnanıp inanmamak size kalmış fakat Windows 10 Halen BETA dır (Çıktığından beridir de öyle) nihai diye bir sürümü hiç olmamıştır nezaman olacağı da Belirsizdir mesela Windows 10 da tam bir sürüm karmaşası yaşanmaktadır , 1511 , 1607 , technical preview ... ve en son yeni bir sürüm numarasından daha bahsedilmeye başlandı. Sanırım Microsoft taşeron firma sayısını 3 e çıkarttı.

- Windows 7 göre kullanımı zordur çünkü masaüstleri için dizayn edilmemiştir , zaten kullanıcıların beğenmemesininde yegane sebebi budur

- Microsoftun tarihinde en özensiz olarak kodlattırdığı sistemdir diyebiliriz (kendileri kodluyor diyemiyoruz) , her bir sürümün içerdiği hata sayısı okadar fazlaki fixlediklerini açıkladıkları hata sayısı 20-30 ise gerçek 200 - 300 hata fixlenmektedir hatta her hafta yeni bir windows çıkartmalarına rağmen hata sayısı nedense azalmamaktadır.

- BUG bildirimlerini asla dikkate almamakta kullanıcı isteklerine kulak tıkamakta ve beceriksizliklerini sanki Kullanıcıların üzerine yıkmak istemektedirler , Microsoftun Kullanıcıya zerre saygısı kalmamış PARA nın şımarttığı bir firma haline dönüşmüştür.

Eğer sizde İşletim sistemi , tarayıcı , Arama motorları gibi istatistiki verileri takip etmek istiyorsanız netmarketshare verilerinden faydalanabilirsiniz bunun için sayfayı ziyaret ettikten sonra "Operating systems" kısmına tıklayıp (1) aşağı açılır ekranda "Desktop trend by version" (2) diyelim

İşletim sistemi kullanım oaranları

Karşımıza bir grafik ekran gelecektir buradayken Display - No chart (3) kısmını seçelim

grafik yok

Ve ilk başta excel tablosu halinde verdiğimiz verileri elde edelim. Windows 7 - stabilitesi , kullanım kolaylığı ve ergenomik sebeplerle (Dokunmatik ekrana göre kodlanmadı) Windows 10 stabil hale gelene kadar kullanılmaya devam edecek gibi duruyor ayrıca bakınız , Peki sizin bu konudaki görüşünüz nedir ?


11 Yorum Var
 1. Avatar for M.AYDEMİR
 2. Avatar for M.AYDEMİR
 3. Avatar for Velociraptor
 4. Avatar for M.AYDEMİR [TRWE_2012]
 5. Avatar for Velociraptor
 6. Avatar for Mustafa
 7. Avatar for haluk
 8. Avatar for Velociraptor
 9. Avatar for burak35
 10. Avatar for Velociraptor
 11. Avatar for Suzi

Yorum Ekle

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Captcha